Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Miloš Budík – fotografie
Výstavy

Miloš Budík – fotografie

Již minulý rok jsme se ve spolupráci s panem Ludvíkem Pečinkou dohodli na uspořádání výstavy jeho přítele, fotografa Miloše Budíka. Před několika dny nás však zastihla smutná zpráva, že Miloš Budík 12. února zemřel. Výstava tak bude především vzpomínkou na něj a jeho práci.
Miloš Budík se narodil 24. 8. 1935 v Brně. Zde vystudoval Střední průmyslovou školu chemickou. Fotografovat začal již během svých studií a jeho práce brzy dosáhly mimořádné kvality a osobitého rukopisu. Své fotografie začal koncem padesátých let zasílat na mezinárodní fotografické soutěže amatérské tvorby. Brzy se zařadil k nejúspěšnějším fotografům tehdejšího Československa, a to nejen v počtu snímků přijatých na výstavy, ale i v prestižních mezinárodních akcí, kterých se zúčastňoval. Ve svých 25 letech vytvořil s fotografy Karlem Otto Hrubým a Vilémem Reichmannem publikaci s názvem Brno. Kniha, doprovázená verši Jana Skácela a Ludvíka Kundery, je dodnes jednou z nejkvalitnějších publikací o moravské metropoli. Po maturitě byl zaměstnaný jako fotograf ve Státním archivu v Brně. Byl také jedním ze zakládajících členů fotografické skupiny VOX. Společně s kolegy vytvářeli výstavní soubory, např. Variace nebo Svět absurdit. Později nastoupil jako obrazový redaktor brněnského měsíčníku Věda a život, zde se věnoval dokumentární fotografii. Při dokumentární práci se například podílel na fotografiích operace srdce, kdy spolupracoval s chirurgem Janem Navrátilem. Od roku 1971 začal pracovat jako průmyslový a reklamní fotograf. Po rozpadu skupiny VOX v sedmdesátých letech se Miloš Budík zaměřil na krajinářskou fotografii, a to především na fotografie z oblasti Vysočiny. Po revoluci vedl ateliér technické fotografie firmy Profoto. Vytvořil rovněž portrétní galerii osobností literatury, divadla, lékařství, vědy a sportu. V roce 1969 mu byl udělen čestný titul AFIAP, což je prestižní ocenění Mezinárodní federace umělecké fotografie a od devadesátých let byl členem volného sdružení Konfese. V roce 2007 obdržel Cenu města Brna v oblasti užitého umění.

Ačkoli začínal jako fotograf všedního dne, stal se postupně všestranným umělcem, který dokázal zachytit krásu architektury, atmosféru divadelních či hudebních představení, řadu portrétů, později přidal módní fotografii, užitou fotografii či krajinářské fotografie především ze své milované Vysočiny.

Letní kulturní festival Hrady CZ – Veveří

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ lv magickém prostředí osmi hradů po celé České republice představí špičku současné české a slovenské hudební scény.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Posezení s písničkou

Oblíbené každoměsíční setkání pro seniory.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Posezení s písničkou

Oblíbené každoměsíční setkání pro seniory.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Vokolo Priglu

I letos se uskuteční klasický běžecký závod Vokolo Priglu. Předpokládaný termín konání je 8. říjen.
Brno, Jihomoravský kraj

Zahájení turistické sezony v regionu Moravský kras a okolí 2023

Nazujte turistické boty, vytáhněte trekkingové hole a vydejte se s námi na turistický pochod do Černé Hory. Města Blansko a Boskovice zde v neděli 2. dubna 2023 společně slavnostně zahájí turistickou sezonu v Moravském krasu a okolí.
Černá Hora, Jihomoravský kraj

Za krásami okolí Nedvědice

Tradiční pochod po okolí Nedvědice. 50. ročník.
Nedvědice, Jihomoravský kraj

Perníkové Velikonoce na lysickém zámku

Tradiční výstava velikonočních a jarních květinových aranžmá jako součást prohlídkové trasy.
Lysice, Jihomoravský kraj

Prohlídka do sekvojového lesoparku v Brně

Unikátní prohlídka sekvojového lesoparku vás zavede do říše sekvojí, nejmohutnějších stromů světa. Řekneme si více o jejich příběhu, proč jsou to mrakodrapy přírody dožívající se tisíce let a další zajímavosti.
Brno-Jehnice, Jihomoravský kraj

Muzeum města Tišnova – Müllerův dům

Müllerův dům je nejen kulturní památkou, ale od roku 2011 také sídlem Muzea města Tišnov. Müllerův dům získal svůj název po bývalém tišnovském starostovi Františkovi Müllerovi, který dům vlastnil a provozoval zde koželužnu.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Funkcionalistická budova městské spořitelny v Tišnově

Budova byla postavena na místě starobylých masných krámů v roce 1933. Kvalitní architekturu, vycházející z tradic Le Corbusierova purismu a progresívních teorií Bauhausu, navrhli dva proslulí brněnští architekti Jindřich Kumpošt a Bohuslav Fuchs.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Nebeské výlety na kole po Tišnovsku a na hrad Pernštejn

Půjčte si kola a pojeďte Tišnovskem na nebeský výlet. Za dalekými výhledy, čarokrásnou přírodou, Portou coeli – Branou nebes. Za poklady v hlubinách země, drahými kameny, které ač pozemské, jsou přesto nebesky krásné. Navštivte bránu nebes – Portu coeli, jedinečný historický objekt.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Kurzy pro těhotné a maminky s dětmi v Tišnově

Předporodní kurzy, cvičení pro těhotné, laktační poradenství, kurzy znakové řeči pro batolata Programu Baby Signs.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Novorenesanční radnice v Tišnově

Radnice v Tišnově bývala původně dřevěná, až v roce 1771 byla vystavěna z kamene. Původní budova radnice ze 16. století byla v roce 1905 nahrazena novostavbou podle projektu brněnského architekta Vladimíra Fischera ve stylu pozdního historismu.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Jamborův dům v Tišnově

Dům se nachází v Brněnské ulici, kde v letech 1931–1964 bydlel Josef Jambor, kterému se přezdívalo Malíř Vysočiny. V domě sídlí galerie, ve které si prohlédnete kolekci Jamborových obrazů, které malíř městu přenechal a slouží také jako výstavní síň.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Poznejte Tišnov a jeho okolí

Město Tišnov, které leží na pokraji Českomoravské vysočiny, se pyšní řadou památek i unikátním bohatým mineralogickým nalezištěm. Dvakrát ročně se zde konají Mezinárodní expozice minerálů. Turisté si oblíbili také návštěvu kopce Květnice, rozhledny Klucanina či přírodního parku Svratecká hornatina.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Jamborova galerie v Tišnově

Josef Jambor, jeden z nejosobitějších malířů Vysočiny, žil od roku 1931 v Tišnově v domě, v němž dnes sídlí Jamborova galerie. Jako odkaz zanechal městu Tišnovu celkem 40 obrazů, 14 kusů drobné grafiky a 7 obrazů z tvorby jiných malířů.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Tišnovská rychta

Martin Klouda řediteloval velkým masokombinátům, rozjížděl staření vepřového masa u nás a po letech si otevřel se svou ženou Zuzanou vlastní provoz. Maso Klouda dodává pro skvělé podniky, od streetfoodu po fine dining.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Pivovar Tišnov

Tišnovské pivo se skládá pouze z tišnovské vody, kvalitních českých sladů, mechanicky upraveného chmele a pivovarských kvasnic. Historie vaření piva v Tišnově sahá až do 13. století a výroba piva zde skončila v roce 1915. V roce 2015 byla po 100 letech tradice vaření piva obnovena.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Pivovar Grado v Tišnově

Výroba piva probíhá tradičním způsobem s využitím moderních technologií. Pivo zn."Grádo" se zde vaří zásadně z tuzemských surovin a z vody čerpané z vlastního hlubinného vrtu hlubokého 50m.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Pivovar při klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova vznikl již ve středověku a zanikl v roce 1942. V současné době se pracuje na obnovení tradice.
Předklášteří, Jihomoravský kraj

Pivovar Květnice v Tišnově

Malý, rodinný pivovar se sídlem na úpatí Vysočiny, v Předklášteří. Samotná výroba piva je umístěna v nedalekém Tišnově, v budově bývalých lázní. Pivovar v Předklášteří má velmi dlouhou tradici, neboť zde byl založen již ve středověku. Pivo zde přestali vařit v roce 1942.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Tišnovská pivní stezka

Tišnovská pivní stezka propojuje jihomoravské pivovary v okolí Tišnova. Turisty a pivní nadšence zve do pivovarů Kvasar, Květnice, Tišnov, Genius noci a Doubravník.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Hostinec u Vlachů

Hostinec u Vlachů byl založen v roce 1902 manžely Marií a Františkem Vlachovými. Ti si toto místo, situované před stoupáním na Černou Horu, zvolili jako ideální pro stavbu zájezdního hostince.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Pivovar Genius Noci v Lomnici u Tišnova

V Lomnici se pivo vařilo už koncem 16. století a přestalo vařit v roce 1922. Nově obnovili tradici potomci jednoho z majitelů.
Lomnice, Jihomoravský kraj