Úvod > Kalendář akcí > MFF Strážnice: Soutěž O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku
Festivaly

MFF Strážnice: Soutěž O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku

Kdy 26. červen 2021 20:15 - 21:30
Víte, co je to verbuňk? Nenechte si ujít soutěž O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku v sobotu 26. června.
Finále bude předcházet předkolo soutěže ve verbuňku. V pořadu rovněž zazní důležité informace o verbuňku týkající se zápisu na seznam UNESCO, komentář experta či ukázka generačního předávání tance. Běží živě na ČT Art.

Součást MFF Strážnice, který se letos koná online.

Nákup vstupenek:
VSTUPENKY za 110,- Kč v prodeji!
K dispozici je omezené množství vstupenek, neváhejte!
Strážnice – Amfiteátr Bludník
Vstup od 18 hod., se z důvodu natáčení uzavírá v 19:45. Budou důsledně požadována aktuální hygienická nařízení (testy, rozestupy, respirátory) bez možnosti vrácení vstupného. Testování na místě není možné. Platná vstupenka ale nebude stačit ke vstupu na stadion. Více na www.FestivalStraznice.cz
Apelujeme na osobní zodpovědnost každého účastníka a děkujeme za pochopení!
 
Stručně:
Bude potřeba prokázat jedním z těchto způsobů:
- negativní test – PCR (5 dní), antigenní (max. 72 hod.), budou platná potvrzení o testu ze školských zařízení a od zaměstnavatelů
- certifikát o ukončeném očkování starší 14 dní
- průkaz o první dávce očkování starší 22 dní
- potvrzení o prodělání onemocnění – max. 180 dní

Slovácký verbuňk patří mezi mužské tance skočného charakteru. Je tancem improvizovaným a má zvláštní ráz, neboť ačkoliv se převážně tančí hromadně, každý z ta-nečníků přitom tančí sám za sebe s výrazem své regionální a místní příslušnosti, svého tanečního umění a povahy. Verbuňk se tancuje na určitý okruh písní, mezi nimiž od druhé poloviny 19. století převládají tzv. písně novouherské.

Název tance je odvozen z německého slova Werbung (tj. najímání, ucházení se) a z praxe náboru do vojenské služby, prováděného u nás do roku 1781 za účasti profesionálních vojenských tanečníků, jejichž projev byl asi jedním z impulzů ke vzniku tohoto tance.

Verbuňk je v České republice rozšířen pouze na Slovácku, kde se pro něj užívají nebo užívaly i jiné názvy – cifra, cifrování, cifruňk, čardáš, čardášování, verbování, skákání, grepčení (grebčení).

Slovácký verbuňk má obvykle tři části: předzpěv, při němž je pohyb tanečníka, pokud nestojí společně s ostatními ve vázaném půlkruhu, velmi individuální, dále taneční část pomalou a taneční část rychlou, která je volnou pohybovou kompozicí s osobitou atmosférou.

K předchůdcům verbuňku patří tzv. mládenecké tance, ale i jiné pohybové formy, z nichž se postupně vyvinul. Patří k nim tance do skoku, soutěživé tance o to, kdo nejvýše vyskočí, individuální projev mužů v točivých tancích, dále – a asi především – přizdobovaná (cifrovaná) chůze mužů v průvodech a při obřadních obchůzkách a snad další tance se soutěživými prvky. Dalším impulzem bylo zřejmě též rozšíření písní novouherského stylu.

Etnochoreologové soudí, že se verbuňk formoval jako samostatný tanec ve druhé polovině 19. století a v průběhu 20. století se vyvinul do šesti regionálních typů.
  • z okolí města Strážnice
  • z okolí města Kyjova
  • hanácko-slováckém z okolí měst Hustopeče a Ždánice
  • horňáckém z okolí Velké nad Veličkou
  • uherskohradišťském z okolí Uherského Hradiště a Uherského Brodu
  • podlužáckém z okolí města Břeclavi
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021