Úvod > Kalendář akcí > Mezinárodní výstava Sbírka ilustrací pro děti v Klášterech Český Krumlov
Mezinárodní výstava Sbírka ilustrací pro děti v Klášterech Český Krumlov
"> "> "> ">
1.6.
30.10.
Přidat foto
Výstavy

Mezinárodní výstava Sbírka ilustrací pro děti v Klášterech Český Krumlov

Jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí letošního roku v Krumlově je mezinárodní výstava "Sbírka ilustrací pro děti" v Klášterech Český Krumlov. Výstava představuje na 500 m2 přes 160 originálů od 22 špičkových ilustrátorů z celého světa.
Výstava Sbírka ilustrací pro děti po několika měsících příprav odkryla necelou čtvrtinu největší mezinárodní sbírky dětské knižní ilustrace v Evropě, kterou město Český Krumlov zakoupilo od světoznámého nakladatele Otakara Božejovského von Rawennoff. Tento nositel Zlatého benátského lva za kulturní zásluhy spolu s ilustrátorem Štěpánem Zavřelem, žákem Jiřího Trnky, ve Švýcarsku vytvořil jedno z nejslavnějších a nejúspěšnějších nakladatelství dětské knihy na světě Bohem Press. Mnohé z asi 300 titulů dětských knih vydaných v desítkách jazyků v milionových nákladech získaly celou řadu prestižních ocenění.

Rozsáhlá umělecká kolekce zahrnuje téměř 600 originálů od 30 autorů ze 16 zemí a reprezentuje etapu od 80. let 20. století do počátku 21. století v evropském prostoru. O kvalitě uměleckých děl svědčí i skutečnost, že části sbírky byly prezentovány formou mezinárodních výstav ve slavných muzeích, knihovnách a galeriích – například v  Metropolitan Museum of Art v New Yorku, v Centre Pompidou v Paříži, pod záštitou španělské infantky v Museo di Arte Contemporáneo v Madridu nebo pod záštitou japonské císařovny v The Itabashi Ward Museum of Art v Tokiu a dalších třinácti nejvýznamnějších muzeích Japonska.

Získáním světově unikátní sbírky se městu Český Krumlov podařilo nalézt vhodné dlouhodobě udržitelné kulturní využití pro část revitalizovaného areálu klášterů.

Aktuálně uvedená výstava s názvem Sbírka ilustrací pro děti je první z cyklu výstav a představuje špičkové ilustrátory jako je Józef Wilkoń, David McKee, Jan Lenica, Sita Jucker, Ralph Steadman, Stasys Eidrigevicius, Gianni de Conno, Marie-José Sacré, Emilio Urberuaga, Arcadio Lobato, Svjetlan Junaković, Eric Battut či čeští autoři Vlasta Baránková, Jindra Čapek a Štěpán Zavřel. Vyjma průřezu výjimečné sbírky přiblíží výstava i inspirující příběh obou českých emigrantů Otakara Božejovského a Štěpána Zavřela, kteří svými knihami udělali šťastnými miliony dětí na celém světě. Výstava bude v klášterech bude k vidění do 30. října 2022.

Nová sbírka, nová 3+ galerie
Sbírku a celkově veškeré aktivity spojené s dětským programem v klášterech nyní zastřešuje nová 3+ galerie. Ta se má stát místem fantazie a prostorem imaginace rozvíjející představy dětí i dospělých prostřednictvím prezentace špičkových ilustrací a současně místem hravé edukace dětí. Značka 3+ galerie tak vystřídala původní pracovní název Centrum umění dětem.
3+ galerie v Českém Krumlově

3+ galerie v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj
Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Český Krumlov, Jihočeský kraj
Latrán v Českém Krumlově

Latrán v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pizzerie Nonna Gina v Českém Krumlově

Pizzerie Nonna Gina v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj
Hotel Monastery Garden v Českém Krumlově

Hotel Monastery Garden v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj