!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Mezinárodní týden kompostování
Mezinárodní týden kompostování
"> ">
2.5.
8.5.
+ Přidat foto
Festivaly

Mezinárodní týden kompostování

Kdy 2. květen 2021 – 8. květen 2021
První květnový týden patří již tradičně Mezinárodnímu týdnu kompostování (International Compost Awareness Week – ICAW).
Od 2. do 8. května tisíce dobrovolníků po celém světě pořádají vzdělávací aktivity, aby se lidé dozvěděli o důležitosti kompostu, jeho nezaměnitelné roli v půdě a dalších pozitivních dopadech na naše životní prostředí.

Jednou z klíčových oblastí, na kterou se 26. ročník Mezinárodního týdne kompostování zaměřuje, je tzv. foodloop neboli uzavřený cyklus jídla. Jedná se o uzavřený řetězec, jehož součástí je vlastní pěstování jako zdroj surovin (a radosti), příprava a konzumace potravin z lokálních zdrojů a následné zpracování organických zbytků. Způsob, jak tyto zbytky využít, je právě proces kompostování a jeho výsledek – výživný kompost.
 
Hlavním cílem projektu je podpořit šíření povědomí o důležitosti třídění bioodpadu v domácnostech, firmách a různých institucích po celém světě. Nebo lépe řečeno, přivést co nejvíce lidí k pozitivní změně jejich návyků a docílit toho, že bioodpad začnou vnímat jako skutečný poklad. „V Kokoza věříme, že realizace projektu přispěje k řešení jednoho ze společenských problémů, a sice jak správně využít zbytky z našich kuchyní, aby se v podobě živin vracely zpátky do půdy a podpořily tak další pěstování,“ vysvětluje důvody zapojení Kokozy Soňa Houžvová, kompostovací konzultantka.
 
Každý z nás vytváří přibližně 100 kg biologicky rozložitelného odpadu ročně, jedná se převážně o bioodpad z kuchyně a ze zahrad. Z celkového množství našeho odpadu to pak tvoří celých 40 %. Přestože komunita okolo kompostování neustále roste, třídění organického odpadu se umisťuje dlouhodobě na nejnižších příčkách.
 
V rámci kompostovacího týdne Kokoza připravila řadu aktivit včetně krátkých vzdělávacích videí, které pomohou zájemcům začít s kompostováním a už nikdy nepřestat. Zároveň již podruhé připravila týdenní kompostovací výzvu „Zvažte to“, do které se může přihlásit kdokoliv. Stačí, když od 3. do 9. května 2021 bude třídit bioodpad do nádoby, na konci týdne zváží svůj bioodpad a množství vyplní do připraveného dotazníku. Po vyplnění dotazníku bude účastník automaticky zařazen do soutěže o vermikompostér Urbalive, který rozkládá bioodpad pomocí žížal.
 
Festival Pěstuj město s webináři do konce května 2021
 
Případný zisk z festivalu Pěstuj město využije Kokoza pro chod integrační dílny, kde zaměstnává kolegy se zkušeností s duševním onemocněním, kteří pomáhají tvořit zelená města. Staví kompostéry, budují komunitní zahrady, koulí seedbomby nebo montují vyvýšené záhony, aby mohli lidé pěstovat opravdu kdekoliv.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 2. 5. 2021