Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Mezinárodní sympozium současného šperku v Turnově
Výstavy

Mezinárodní sympozium současného šperku v Turnově

Dílenská část sympozia, která proběhne v Kamenářském domě v termínu 8.–13. 10., je veřejně přístupná stejně jako videoprezentace jednotlivých hostů.
Sympozium 4.-14. 10. (Kamenářský dům MČR)
Výstava Symposion 6. 10. – 13. 11. 2022 (Klenotnice MČR)
Vernisáž výstavy ve středu 5. října od 17:00 hod.

Dílenská část sympozia, která proběhne v Kamenářském domě v termínu 8.–13. 10., je veřejně přístupná stejně jako videoprezentace jednotlivých hostů, jejichž rozpis zveřejníme během prvních dní sympozia.

Muzeum Českého ráje v Turnově hostí začátkem října mezinárodní pracovní setkání autorů z oblasti současného autorského šperku, jehož tradice trvá již od roku 1984. Letošními hosty jsou Tamia Dellinger (DE), Sergej Dubovyk (UA), Marta Havlíčková (CZ), Herman Hermsen (NL), Lin Cheung (GB), Francisca Kweitel (AR), Peter Machata (SK), Kika Rufino (BR), Julia Turner (US) a Martin Verner (CZ).

Po nečekané a dlouhé čtyři roky trvající covidové pauze se v Kamenářském domě Muzea Českého ráje v Turnově opět rozezní zlatnické nástroje a prostor se na 10 dní promění v improvizovanou šperkařskou dílnu. Tvůrci v oboru autorského šperku se zde při nejstarší akci svého druhu na evropské půdě setkají již po šestadvacáté.

Sympozium se tentokrát uskuteční v podzimním termínu 4.-14. října a zúčastní se ho jako obvykle zvučná jména z oblasti autorského šperku; společnost bude již tradičně pestrá teritoriálně, generačně i co do škály výtvarných názorů. Účastníky čeká již tradičně bohatý program zahájený odbornými exkurzemi, které vyústí v dílenskou část, během níž šperkaři zpracovávají nabyté zážitky do podoby nových šperků či výtvarných objektů. Tvůrčí etapa setkání bude, stejně jako v posledních ročnících, rozšířena sérií videoprezentací jednotlivých účastníků, které jsou veřejnosti přístupné, stejně jako prostor dílny s umělci, takže návštěvníci mají jedinečnou možnost nahlédnout do spontánního tvůrčího procesu, který je jindy uzavřen do prostředí jednotlivých ateliérů a studií. Zájemci o současný šperk tak mohou během sympozia vstoupit do osobního kontaktu s jednotlivými šperkaři a okusit atraktivní prostředí s jedinečnou atmosférou kolegiality, respektu i vzájemné inspirace. Harmonogram jednotlivých přednášek bude zveřejněn na muzejním webu a sociálních sítích. Ukázky z tvorby jednotlivých účastníků budou od 6. října k vidění v Klenotnici muzea v rámci výstavy Symposion, v níž je o týden později nahradí výsledky sympozia, které rozšíří muzejní sbírku, čítající nyní už více než šest stovek šperků.

Netradiční součástí programu letošního sympoziálního běhu bude workshop s brusiči drahých kamenů a šperkaři, který je na pondělí 10. října připraven pro odbornou veřejnost v podobě účastníků sympozia a studentů oboru Design a zpracování drahých kamenů turnovské SUPŠ. Zlatník a šperkař Jiří Urban během něho představí za doprovodu glyptičky Evy Víškové-Mrákotové práci na kopii císařské koruny Napoleona Bonaparte, která byla počátkem roku 2022 představena v muzejní Klenotnici, a se svými bohatými profesními zkušenostmi včetně podílu na restaurování relikviáře sv. Maura seznámí posluchače turnovský brusič Petr Šťastný.

Provozovatel

Muzeum Českého ráje v Turnově

Skálova 71
511 01 Turnov
Tel.:
+420 481 322 106
Tel.:
+420 736 145 354
Email:
mail@muzeum-turno...
Email:
beranova@muzeum-t...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
www.muzeum-turnov.cz
WWW:
https://www.muzeu...
GPS:
50,588921 15,157968
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Český ráj
Město:
Turnov
Tipy na výlet:
Turnov a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Vánoce na Dlaskově statku

Vánoční expozice na Dlaskově statku v Dolánkách přiblíží čas adventu a Vánoc, období, které bylo pro sedláky a jejich rodiny spojeno s celou řadou obyčejů a obřadů.
Turnov, Liberecký kraj

Vánoce s vévodou na Valdštejně 2022

Tradiční vánoční setkání s vévodou Albrechtem z Valdštejna a hrabětem Kinským. Povídání o historii a Vánocích spojené se zdobením stromečku.
Turnov, Liberecký kraj

Po stopách Albrechta z Valdštejna – putovní hra

Vydejte se po stopách slavného vévody Albrechta z Valdštejna do míst, která byla součástí jeho tehdejšího panství. Putovní hra funguje na principu sběru razítek.
Turnov, Liberecký kraj

Tradiční i netradiční koledy na hradě Valdštejně

Předvánoční rozdávání Betlémského světla ve spolupráci s turnovskými skauty na hradě Valdštejně.
Turnov, Liberecký kraj

Geologická expozice Geoparku Český ráj v Turnově

Před Kamenářským domem u Muzea Českého ráje v Turnově vzniká geologická expozice Geoparku UNESCO Český ráj, jediného geoparku UNESCO v České republice.
Turnov, Liberecký kraj

Expozice Klenotnice v Turnově

V podzemních prostorách Muzea Českého ráje v Turnově je umístěna expozice Klenotnice, která prezentuje práce v oblasti broušení a zasazování drahokamů, stříbrnictví, rytí kovů, uměleckého kovářství, odlévání kovů a restaurování Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy v Turnově.
Turnov, Liberecký kraj

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Seznámení s tradicí zpracování drahých kovů vám zprostředkuje návštěva Kamenářského domu v Turnově. Jde o repliku roubeného stavení, které co nejvíce připomíná budovy, které ve městě byly na přelomu 18. a 19. století.
Turnov, Liberecký kraj

Muzeum Českého ráje v Turnově

Muzeum v Turnově vám ukáže bohaté sbírky z archeologie, etnologie, mineralogie, historie a umění. Nově je zde otevřena interaktivní expozice horolezectví. Nejvíce se muzeum zabývá dokumentací zpracování a sběru drahých kamenů, zlatnictví a šperkařství.
Turnov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pukū

Barvy a vůně Karibiku, Fidži, Thajska, Indie, Japonska, Číny a Korey? To všechno v srdci Českého ráje, v Turnově? Fakt jo!
Turnov, Liberecký kraj

Zámecká kavárna na Hrubém Rohozci

Zámecká kavárna svým návštěvníkům nabízí příjemné posezení na nádvoří, či uvnitř zámku, se širokým výběrem nápojů a drobného občerstvení. Dále nabízí zapůjčení piknikových dek a her do zámeckého parku.
Turnov, Liberecký kraj

Kemp Dolánky u Turnova v Českém ráji

Vodácký kemp i autokemp v Dolánkách u Turnova v srdci Českého ráje poskytuje ideální zázemí pro vaše výlety na koloběžkách, kolech, lodích či pro turistické pěší tůry.
Turnov, Liberecký kraj

Ábelův Mlýn

Vychutnejte si poctivá jídla s důrazem na regionální produkty a čerstvé sezónní suroviny, nedaleko zámku Hrubý Rohozec, ve zrekonstruovaném mlýně, jež uchvátí svou dobovou atmosférou. Dokonalé místo pro milovníky přírody, historie a velmi dobrého jídla.
Turnov, Liberecký kraj