Úvod > Kalendář akcí > Sportovní akce > Mezinárodní závody na dřevěných lyžích – MČR v historickém lyžování
Sportovní akce

Mezinárodní závody na dřevěných lyžích – MČR v historickém lyžování

Mezinárodní závody na starých dřevěných lyžích (jasankách) ve dvou disciplínách – slalom (závod lyžařské všestrannosti) a jasankros. Letos se závody pojedou v Beskydech.
Místo konání: Ski areálu Mosty u Jablunkova
Datum konání: 11. 1. 2020 od 10:00
Pořadatel: Elegant spolek Ostrava

I v letošním roce máte možnost se zúčastnit MČR v historickém lyžování! Mimořádná akce se koná ve Ski areálu Mosty u Jablunkova v Beskydech. Tuto zimu (leden 2020) se poprvé a potom každý sudý rok budou Beskydy střídat se závody v Olešnici na Jurášce, které se pro změnu konají a budou konat každý lichý rok (pořadatel Hovrch z.s. Jasanky)!
 

Disciplíny:

V rámci Mezinárodního MČR v historickém lyžování se bude konat
  • Slalom / závod lyžařské všestrannosti – dvoukolovým systémem v paralelní slalomové dráze. Součástí závodu bude slalom, skok a krátký výběh. Lyžaři budou rozděleni dle vypsaných kategorií. Startovat se bude po dvou v paralelních drahách. Ve druhém kole si dvojice dráhy vymění, do celkových výsledků se časy z obou kol sčítají. Při prezentaci bude znám časový program startu jednotlivých kategorií, abychom omezili čekání na startu.
 
  • Jasankros – Skicross na jasankách. Startovat se bude ve skupinách po šesti závodnících dle startovního pavouka. Z prvního kola postupují všichni, takže každý si odjede minimálně dva sjezdy. Finálové umístění určí vítěze. Každý kontakt, který je prováděn úmyslně za účelem shození nebo vytlačení soupeře z trati, povede k diskvalifikaci.

Sestavení závodní dráhy je velice atraktivní pro diváky a zároveň prověří všechny dovednosti lyžařů. Dřevěné branky vytyčí dráhu, součástí dráhy je skokánek, cíl je v kopci (vrácečka), stoupání prokáže dovednosti jezdce v kopci a za velké podpory diváků mnohdy rozhodne o vítězi.


Výstava o historii lyžování:

V lyžařském areálu se zároveň uskuteční výstava mapující historii zimních sportů v Beskydech, jejíž součástí je také expozice zaměřená na vývoj lyží. A kromě jiného v rámci mistrovství vznikla také poutavá publikace Historie lyžování v Beskydech.
 

Doprovodný program a program závodů:

Pro veřejnost je připraven bohatý program. Diváci se mohou těšit na exhibici telemarkového sjezdu, připravena je i telemarková škola. Rozhodně bude na co se dívat, propojení sportu s folklórem nabízí zcela unikátní rozměr zábavy a návrat ke kořenům lyžování.

Slavnostní vyhlášení výsledků je naplánováno v sobotu na 17:30 hodin a mistrovství bude zakončeno ohňostrojem a folklorním večerem v krojích.

Pátek 10. 1. 2020 v 19:00 hod.
Horský hotel Grůň – beseda s promítáním „Jasanky za polárním kruhem“
Poutavé vyprávění nadšenců Michala Martínka a Zdenka Frymla, kteří obnovili výrobu dřevěných lyží jasanek a rozhodli se plnit si své sny.

Sobota 11. 1. 2020  
Skiareál Mosty u Jablunkova, Horský hotel Grůň
9. ročník Mezinárodního mistrovství ČR v historickém lyžování. Součástí MMČR v historickém lyžování budou závody, výstava Historie zimních sportů v Beskydech, expozice historických lyží a jasanek, telemarková škola a další doprovodný program.
10:00 hod. Slavnostní zahájení MMČR v historickém lyžování
10:15 hod. Start slalomu – začíná kategorie dětí (obě kola hned po sobě)
11:00 hod. Exhibice jízdy na historických lyžích – ukázka telemarku, skoku, akrobacie
11:30 hod. Start slalomu – dospělí (dřevěné lyže bez hran, dřevěné lyže s hranami) 
15:00 hod. Start Jasankrosu 
17:30 hod. Slavnostní vyhlášení vítězů Slalom + Jasankros, zakončení MMČR 2020
20:00 hod. Folklórní večer 

Bohaté občerstvení v areálu zajištěno.

Akce v okolí

Slavnosti Jablunkov 2023

28.7.2023 se Městský les v Jablunkově rozezní hudbou.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Repliky korunovačních klenotů v Jablunkově

Muzeum Bible v Jablunkově láká na jedinečnou výstavu mistrovských replik Českých korunovačních klenotů a mnoha dalších zajímavostí.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Cirkus Varius na ledě

V únoru 2023 přijede poprvé do České republice Circus Varius se svým programem „Cirkus Varius na ledě“. V ledové show se prezentují všechny žánry moderního cirkusového umění. Diváky svými dovednostmi překvapí žongléři, iluzionisté, gymnasti, akrobati a samozřejmě klauni.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Cirkus Varius na ledě

V únoru 2023 přijede poprvé do České republice Circus Varius se svým programem „Cirkus Varius na ledě“. V ledové show se prezentují všechny žánry moderního cirkusového umění. Diváky svými dovednostmi překvapí žongléři, iluzionisté, gymnasti, akrobati a samozřejmě klauni.
Chomutov, Ústecký kraj

Dřevěnka na Fojtství Mosty u Jablunkova

Stará chalupa, dřevěnka Na Fojství v Mostech u Jablunkova byla zručnýma rukama tesařských mistrů – tatranských horalů ze Zakopaného, zrekonstruována v letech 2007–2008. Poskytuje informace o obci a okolí, pořádaných akcích, kulturním a sportovním vyžití i o přírodních a turistických zajímavostech.
Mosty u Jablunkova, Moravskoslezský kraj

Mini aquapark Mosty u Jablunkova

Mini aquapark tvoří bazén nepravidelného tvaru o délce 16,67 metrů a šířce od 9 do 15 metrů s proměnnou výškou dna od 15 do 130 cm. V areálu je množství atrakcí jak pro děti, tak pro dospělé. Nacházejí se zde dřevěné houpačky a prolézačky a hřiště pro plážový volejbal.
Mosty u Jablunkova, Moravskoslezský kraj

Ski areál Mosty u Jablunkova – celoroční aktivní odpočinek

Ski areál Mosty u Jablunkova vám nabídne řadu letních i zimních adrenalinových i pohodových aktivit. Čeká tu na vás například bobová dráha s celoročním provozem, bike park, bungee trampolíny, kosmický trenažér Aerotrim, sjezd po 232 metrů dlouhém laně, horské koloběžky, lanové centrum.
Mosty u Jablunkova, Moravskoslezský kraj

Velká Šance v Mostech u Jablunkova

V 16. až 19. století byl budován a využíván pás opevnění, který chránil Slezskou zemskou hranici. Jedná se o unikátní fortifikační památku, která nemá srovnatelnou analogii nejen v České republice.
Mosty u Jablunkova, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Horská chata Skalka nedaleko Mostů u Jablunkova

Turistická chata KČT leží v nadmořské výšce 910 m.n.m nedaleko vrcholu Severka, a je turistickým východiskem do Těšínské i centrální části Moravskoslezských Beskyd. Horská chata nabízí ubytování s kapacitou 48 lůžek, k dispozici jsou pokoje s příslušenstvím.
Mosty u Jablunkova, Moravskoslezský kraj

Apartmány Babyhouse

Babyhouse je rodinný dům se zaměřením na rodiny s dětmi. Nabízíme zázemí a pohodlné ubytování v soukromí v luxusních bytech zařízených v originálním stylu. Krásné byty jsou svou cenou zároveň levným ubytováním v Beskydech.
Dolní Lomná, Moravskoslezský kraj

Penzion Rzehaczek Dolní Lomná – ubytování v roubence

Dvoupodlažní roubený penzion s podkrovím nabízí ubytování v šesti apartmánech s kuchyňkou s kapacitou 28 lůžek. Najdete jej v obci Dolní Lomná, překrásném koutu slezských Beskyd.
Dolní Lomná, Moravskoslezský kraj

Resort Nová Polana v Dolní Lomné

Resort Nová Polana je moderní ubytovací zařízení zahrnující nadstandardně vybavený penzion, chatky a finský domek s celkovou ubytovací kapacitou 70 osob. Najdete zde wellness, restauraci, multifunkční hřiště, prostorný sál a nádherné prostředí.
Dolní Lomná, Moravskoslezský kraj