Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Mezinárodní hudební festival F. L. Věka
Díky názvu festivalu si připomenete osobnost Františka Vladislava Heka, dobrušského rodáka, vlastence a hudebního skladatele, kterému se dostalo lekcí i od Wolfganga Amadea Mozarta.
Program Festivalu F. L. Věka 2022 tvoří deset koncertů. Prolog se uskuteční již 6. srpna v rámci 31.
ročníku Svátků skla – Tavení skla dřevem.

Motto festivalu „Znamenitá dramaturgie – špičkoví sólisté – mimořádné zážitky“ naplňuje 12. ročník vrchovatě, o čemž svědčí např. koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Popelkou a vynikajícím houslistou Josefem Špačkem ve výrobních prostorách společnosti Koenig & Bauer Grafitec v Dobrušce, disponujících velice kvalitní akustikou. Nevšední zážitek z hudby Bedřicha Smetany a Ludwiga van Beethovena jistě umocní kolekce fotografií nazvaná Kupkův kraj, již při této příležitosti vystaví dvorní festivalový fotograf Jan Ježdík.


Program koncertů

6. 8. v 17.00 Lesk trubky, sopránu a historických varhan
Deštné v Orlických horách, kostel sv. Máří Magdalény

3. 9. v 17.00 Argentinské tango Astora Piazzolly
Přepychy, kostel sv. Prokopa

4. 9. v 17.00 Poklady české a španělské kytary
Dobruška, kostel Sv. Ducha

11. 9. v 17.00 Vivaldiho Čtvero ročních období
Bohuslavice, evangelický kostel

18. 9. v 17.00 Krása zpěvu a varhan
Opočno, klášterní kostel Narození Páně

25. 9. v 17.00 Symfonický koncert v továrně
Dobruška, tovární hala Koenig & Bauer Grafitec

28. 9. v 17.00 Svatováclavský koncert
Dobruška, kostel sv. Václava, Collegium Stivinum

8. 10. v 17.00 Kvarteto Apollon
Kvasiny, zámek

16. 10. v 17.00 Chopin v originále
Opočno, Kodymův národní dům (Jan Simon – klavír, Heroldovo kvarteto)

23. 10. v 17.00 Cimbálový orchestr Marka Baloga
Solnice, Společenský dům (virtuózní a strhující cimbálovka)


Na varhanní pozitiv v kostele sv. Máři Magdalény v Deštném v Orlických horách zahraje Petr Čech, spolu s ním vystoupí sopranistka Marie Fajtová a trumpetista Marek Zvolánek, člen Ten of The Best. Hlavní část programu pak proběhne v měsících září a říjen.

Premiérově na festivalu vystoupí Duo Siempre Nuevo, tedy kytaristé Patrick Vacík a Matěj Freml, dále Collegium Stivinum v čele s kontrabasistou a dirigentem Indi Stivínem nebo virtuózní cimbálový orchestr Marka Baloga, který 23. října zakončí letošní ročník ve Společenském domě v Solnici. Tento soubor spolu s italským klarinetistou Claudiem Mansuttim, jenž rozezní lovecký sál zámku v Kvasinách s Kvartetem Apollon, dodá hudební přehlídce mezinárodní punc.

Řadu koncertů vítězů hudebních soutěží rozšíří tentokrát sopranistka Eliška Tomeňuková, která se představí tzv. domácímu publiku v klášterním kostele Narození Páně v Opočně. Na skvěle restaurované varhany ji doprovodí Irena Chřibková. Posluchači se dále mohou těšit na Vivaldiho Čtvero ročních období v podání Ivy Kramperové a souboru Barocco sempre giovane s mluveným slovem hraběte Františka Kinského, na klavírní koncert Frederyka Chopina v provedení Jana Simona a Heroldova kvarteta nebo argentinské tango Astora Piazolly v podání akordeonisty Ladislava Horáka a houslisty Jaroslava Svěceného.

Provozovatel

Občanské sdružení MAS Pohoda venkova

Val 26
518 01 Dobruška
Tel.:
+420 608 910 461
Tel.:
+420 494 623 440
Email:
info@mhf-vek.cz
WWW:
www.mhf-vek.cz
GPS:
50,309241 16,183435
 
 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Kouzlo Vánoc

Vánoční výstava betlémů.
Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj

Kouzlo Vánoc v muzeu Nové Město nad Metují

Vánoční výstava betlémů.
Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj

F. L. Věk po půlstoletí

Výstava fotografií Miroslava Holči z natáčení F. L. Věka v našem městě.
Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj

Pohádkové Vánoce

Prodejní výstava s doprovodným programem.
Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj

Smuteční síň v Dobrušce – dokonalý soulad

Starobylá lipová alej, která vede z Dobrušky k tamnímu hřbitovu a kostelíku sv. Ducha, je důležitým bodem v krajině pod Orlickými horami. Představuje motiv cesty, která vede od narození ke smrti, symboliku souladu, smíření a pokoje, jenž provází člověka na pouti životem k jeho konci.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Rodný domek Františka Vladislava Heka (F. L. Věka)

Domek se nachází asi 50 m od náměstí F. L. Věka. Už z dálky ho poznáte podle bílé omítky a šindelové střechy s ozdobným štítem, půvabná je i dřevěná pavlač.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Expozice hrdelního práva v radniční věži v Dobrušce

Expozice se nachází v mezipatře radniční věže v Dobrušce. Hrdelní právo bylo středověkou výsadou města. Uvidíte zde kopie popravčích a mučicích nástrojů.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Budova bývalé kovárny v Dobrušce

Na konci Kostelní ulice, proti kostelní sakristii u křižovatky do ulice Domašínské, stojí stará kovárna čp. 364. Dobrušská kovárna má typický komín v zadním štítu. Postavena byla v klasicistním slohu v roce 1807.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion Slunný dvůr Dobruška

Rodinný pension Slunný dvůr se nachází na okraji města Dobruška. Poskytuje klidné a příjemné zázemí pro objevování krás Orlických hor a okolí.Okolí Dobrušky nabízí klidné pěší výlety do lesů a různé obtížnosti cyklistických výletů od rodinných tras až po těžké trasy pro horská kola.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Dobruška, který byl prohlášen za kulturní památku, vyrábí čtyři hlavní druhy piva. Pro skupiny nabízí zajímavé exkurze výrobního areálu sladovny a pivovaru. Areál pivovaru není jen místem výroby sladu, piva a provozování restaurace, ale i společenským centrem.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Restaurace a penzion U Zelingerů v Dobrušce

Rodinný penzion na okraji náměstí v centru města Dobruška je ideálním místem pro váš oddech a zábavu. V přízemí penzionu se nachází stylová restaurace s bohatým výběrem jídel.
Dobruška, Královéhradecký kraj