Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Mezinárodní hudební festival F. L. Věka
Díky názvu festivalu si připomenete osobnost Františka Vladislava Heka, dobrušského rodáka, vlastence a hudebního skladatele, kterému se dostalo lekcí i od Wolfganga Amadea Mozarta.
Program Festivalu F. L. Věka 2022 tvoří deset koncertů. Prolog se uskuteční již 6. srpna v rámci 31.
ročníku Svátků skla – Tavení skla dřevem.

Motto festivalu „Znamenitá dramaturgie – špičkoví sólisté – mimořádné zážitky“ naplňuje 12. ročník vrchovatě, o čemž svědčí např. koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Popelkou a vynikajícím houslistou Josefem Špačkem ve výrobních prostorách společnosti Koenig & Bauer Grafitec v Dobrušce, disponujících velice kvalitní akustikou. Nevšední zážitek z hudby Bedřicha Smetany a Ludwiga van Beethovena jistě umocní kolekce fotografií nazvaná Kupkův kraj, již při této příležitosti vystaví dvorní festivalový fotograf Jan Ježdík.


Program koncertů

6. 8. v 17.00 Lesk trubky, sopránu a historických varhan
Deštné v Orlických horách, kostel sv. Máří Magdalény

3. 9. v 17.00 Argentinské tango Astora Piazzolly
Přepychy, kostel sv. Prokopa

4. 9. v 17.00 Poklady české a španělské kytary
Dobruška, kostel Sv. Ducha

11. 9. v 17.00 Vivaldiho Čtvero ročních období
Bohuslavice, evangelický kostel

18. 9. v 17.00 Krása zpěvu a varhan
Opočno, klášterní kostel Narození Páně

25. 9. v 17.00 Symfonický koncert v továrně
Dobruška, tovární hala Koenig & Bauer Grafitec

28. 9. v 17.00 Svatováclavský koncert
Dobruška, kostel sv. Václava, Collegium Stivinum

8. 10. v 17.00 Kvarteto Apollon
Kvasiny, zámek

16. 10. v 17.00 Chopin v originále
Opočno, Kodymův národní dům (Jan Simon – klavír, Heroldovo kvarteto)

23. 10. v 17.00 Cimbálový orchestr Marka Baloga
Solnice, Společenský dům (virtuózní a strhující cimbálovka)


Na varhanní pozitiv v kostele sv. Máři Magdalény v Deštném v Orlických horách zahraje Petr Čech, spolu s ním vystoupí sopranistka Marie Fajtová a trumpetista Marek Zvolánek, člen Ten of The Best. Hlavní část programu pak proběhne v měsících září a říjen.

Premiérově na festivalu vystoupí Duo Siempre Nuevo, tedy kytaristé Patrick Vacík a Matěj Freml, dále Collegium Stivinum v čele s kontrabasistou a dirigentem Indi Stivínem nebo virtuózní cimbálový orchestr Marka Baloga, který 23. října zakončí letošní ročník ve Společenském domě v Solnici. Tento soubor spolu s italským klarinetistou Claudiem Mansuttim, jenž rozezní lovecký sál zámku v Kvasinách s Kvartetem Apollon, dodá hudební přehlídce mezinárodní punc.

Řadu koncertů vítězů hudebních soutěží rozšíří tentokrát sopranistka Eliška Tomeňuková, která se představí tzv. domácímu publiku v klášterním kostele Narození Páně v Opočně. Na skvěle restaurované varhany ji doprovodí Irena Chřibková. Posluchači se dále mohou těšit na Vivaldiho Čtvero ročních období v podání Ivy Kramperové a souboru Barocco sempre giovane s mluveným slovem hraběte Františka Kinského, na klavírní koncert Frederyka Chopina v provedení Jana Simona a Heroldova kvarteta nebo argentinské tango Astora Piazolly v podání akordeonisty Ladislava Horáka a houslisty Jaroslava Svěceného.

Provozovatel

Občanské sdružení MAS Pohoda venkova

Val 26
518 01 Dobruška
Tel.:
+420 608 910 461
Tel.:
+420 494 623 440
Email:
info@mhf-vek.cz
WWW:
www.mhf-vek.cz
GPS:
50,309241 16,183435
 
 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Výstava vláčků a modelů v Dobrušce

Výstava modelů v Dobrušce se koná 18. – 19. února 2023,
Dobruška, Královéhradecký kraj

Kouzlo Vánoc

Vánoční výstava betlémů.
Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj

Kouzlo Vánoc v muzeu Nové Město nad Metují

Vánoční výstava betlémů.
Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj

Koncert pěveckých sborů

Smíšený sbor Kácov se sbormistrem Jiřím Skopalem. Koncertní sbor Univerzity ve Findlay (USA, Ohio) se sbormistrem Seahwou Jungem.
Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj

Smuteční síň v Dobrušce – dokonalý soulad

Starobylá lipová alej, která vede z Dobrušky k tamnímu hřbitovu a kostelíku sv. Ducha, je důležitým bodem v krajině pod Orlickými horami. Představuje motiv cesty, která vede od narození ke smrti, symboliku souladu, smíření a pokoje, jenž provází člověka na pouti životem k jeho konci.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Rodný domek Františka Vladislava Heka (F. L. Věka)

Domek se nachází asi 50 m od náměstí F. L. Věka. Už z dálky ho poznáte podle bílé omítky a šindelové střechy s ozdobným štítem, půvabná je i dřevěná pavlač.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Expozice hrdelního práva v radniční věži v Dobrušce

Expozice se nachází v mezipatře radniční věže v Dobrušce. Hrdelní právo bylo středověkou výsadou města. Uvidíte zde kopie popravčích a mučicích nástrojů.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Budova bývalé kovárny v Dobrušce

Na konci Kostelní ulice, proti kostelní sakristii u křižovatky do ulice Domašínské, stojí stará kovárna čp. 364. Dobrušská kovárna má typický komín v zadním štítu. Postavena byla v klasicistním slohu v roce 1807.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion Slunný dvůr Dobruška

Rodinný pension Slunný dvůr se nachází na okraji města Dobruška. Poskytuje klidné a příjemné zázemí pro objevování krás Orlických hor a okolí.Okolí Dobrušky nabízí klidné pěší výlety do lesů a různé obtížnosti cyklistických výletů od rodinných tras až po těžké trasy pro horská kola.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Dobruška, který byl prohlášen za kulturní památku, vyrábí čtyři hlavní druhy piva. Pro skupiny nabízí zajímavé exkurze výrobního areálu sladovny a pivovaru. Areál pivovaru není jen místem výroby sladu, piva a provozování restaurace, ale i společenským centrem.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Restaurace a penzion U Zelingerů v Dobrušce

Rodinný penzion na okraji náměstí v centru města Dobruška je ideálním místem pro váš oddech a zábavu. V přízemí penzionu se nachází stylová restaurace s bohatým výběrem jídel.
Dobruška, Královéhradecký kraj