!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Mezinárodní den ledních medvědů v Zoo Praha

Mezinárodní den ledních medvědů v Zoo Praha

Kdy 29. únor 2020 Akce pro děti
Svůj mezinárodní den lední medvědi mají 27. února, v Zoo Praha ho oslaví poslední únorovou sobotu. Čekají vás speciální komentovaná setkání a velká oslava.
V sobotu 29. února oslaví v Zoo Praha Mezinárodní den ledních medvědů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou.

Oslava mezinárodního dne ledních medvědů probíhá v rámci roční kampaně „Dny zvířat v Zoo Praha“.
Od hlavního vchodu k ledním medvědům (a rovněž mezi jednotlivými stanovišti) budou na zemi umístěny stopy medvěda, které návštěvníky zavedou na místa konání akce.
 

Program dne:

10.30 předání enrichmentu ledním medvědům za doprovodu odborného komentáře
11.00 a 14.00 Komentované setkání u ledních medvědů v anglickém jazyce (průvodce), doplněné soutěžní otázkou o drobnou odměnu.
13.30 Komentované setkání u ledních medvědů v českém jazyce (průvodce), doplněné soutěžní otázkou o drobnou odměnu.
 
9.30 – 15.30 VÝROBA VELKÉ LEDOVÉ SOCHY LEDNÍHO MEDVĚDA (náměstíčko u Vzdělávacího centra)
 
9.30 – 15.30 LEDNÍ MEDVĚDI V KULTUŘE A MÝTECH INUITŮ – KREATIVNÍ STANOVIŠTĚ (náměstíčko u Vzdělávacího centra, poblíž místa výroby ledové sochy): Ukázky ztvárnění ledního medvěda v kultuře a mytologii Inuitů s následnou vlastní kreativní tvorbou dle předložených vzorů.
 
9.30 – 14.30 STANOVIŠTĚ U HLAVNÍHO VCHODU: Promo soutěže „Dny zvířat v Zoo Praha“ s vydáváním soutěžních pasů + informování o programu dne. Průvodce v kostýmu ledního medvěda bude vydávat DL, jež provede návštěvníky po jednotlivých soutěžních stanovištích.  
 
FAKTA A FIKCE O LEDNÍCH MEDVĚDECH: Naučná stezka od hlavního vchodu k expozici ledních medvědů s pravdivými i nepravdivými tezemi o ledních medvědech (zaměřeno na rozšířené mýty) a s vysvětlením správných odpovědí.
 
10.00 – 15.00 SOUTĚŽNÍ STANOVIŠTĚ PODÉL EXPOZICE LEDNÍCH MEDVĚDŮ:
Stanoviště 1: Kolik jmen má lední medvěd?
Stanoviště 2: Etologie ledních medvědů
Stanoviště 3: Adaptace ledních medvědů
Stanoviště 4: Rozeznáte jednotlivé druhy medvědů?
Stanoviště 5: Klimatické změny a jejich působení (nejen) na lední medvědy.
Stanoviště 6: Dosáhnete tam, kam lední medvěd?


Mezinárodní den ledních medvědů vyhlásila Polar Bears International - přední světová organizace zasazující se o záchranu ledních medvědů a Arktidy. Nadměrné používání energií a přírodních zdrojů ohrožuje přírodu celé planety. Extrémní množství produkovaného odpadu, plýtvání pitnou vodou a elektřinou, zbytečné cesty automobily, dovoz potravin z dalekých krajin, nadměrný rybolov. Všechny tyto činnosti spojené s každodenní rutinou ovlivňují nejen přírodu kolem nás ale na celé Zemi.

V Zoo Praha žije suverénní, činorodý a nesmírně vynalézavý samec Tom, který tvoří sehranou dvojku s partnerkou Bertou.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 2. 2020