Úvod > Kalendář akcí > Meruňkobraní Miroslav 2017
Meruňkobraní Miroslav 2017
"> "> "> ">
15.7.
Přidat foto
Lidová řemesla a trhy

Meruňkobraní Miroslav 2017

Třetí sobotu v červenci probíhá v Miroslavi největší kulturní akce – Meruňkobraní s jarmarkem u Floriána. 28. ročník tradiční akce s možností nákupů všeho druhu v Miroslavi, ukázky lidových řemesel, průvod v dobových kostýmech, soutěž v požárním sportu, koncerty a mnoho dalšího.

Po celé dopoledne je náměstí a okolní ulice zaplaveno stovkami stánků, nabízející všemožné zboží, výrobky, ovoce, zeleninu, perníky, keramiku apod. Velice atraktivní jsou ukázky historických řemesel. Po deváté hodině vychází historický průvod k soše sv. Floriána, doprovázený hasičskými družstvy, kde starosta oficiálně Jarmark zahájí. Program začíná závody v požárním sportu O pohár rady města, kde jsou k vidění špičkové výkony hasičů. Nabažíme-li se sportu, mohou naše ratolesti vyzkoušet umění řídit motocykl na dětském hřišti, vyřádit se na dětském hradu, svézt na ponících, posadit se do vystavovaných automobilů od škodovky po mercedes či vyzkoušet zahradní techniku.

V zámeckém parku probíhá historická bitva, na zámeckém nádvoří módní přehlídka dam v dobových kostýmech, nechybí ani koncerty apod. Ve starobylých sklepeních pod zámkem je možno s odborným výkladem miroslavských vinařů ochutnat několik stovek vzorků odrůdových vín. Na fotbalovém stadionu můžete zhlédnout přátelský zápas s atraktivním soupeřem, na sportovním letišti startuje letecký den s možností vyhlídkových letů, ukázkami práce modelářů, vzlétne i horkovzdušný balón. 

Poloha městečka a úrodná půda předurčily oblast k pěstování nejen vinné révy, ale také meruněk. Protože oblastí, kde se meruňky pěstují v České republice mnoho není a jejich stavy neustále klesají, začali místní zahrádkáři ve spolupráci s městem organizovat meruňkobraní, které kromě dobré zábavy propaguje meruňky a výrobky z nich.

Hlavními body soutěže jsou: Knedlíkový král – úkol je jasný, za časový limit 20 minut sníst nejvyšší počet meruňkových knedlíků. K dispozici je 0,5 l libovolného nápoje, dochucovací prostředky dle uvážení závodníka. Pro určení vítěze je rozhodující počet pecek z knedlíků, které byly zkonzumovány.

Meruňkovice roku – degustační komise z řad odborníků předem ohodnotí jednotlivé vzorky dodané v množství 0,25 l jednotlivými pěstiteli. Na slavnosti jsou všechny nabízeny k ochutnání, stejně jako meruňkové knedlíky. Dále jsou hodnoceny nejoriginálnější recepty na jídla z meruněk, nejkrásnější meruňka apod. Pro vítěze všech kategorií jsou připraveny ceny v podobě pohárů. Účastnit soutěže se může každý, kdo se umí řádně najíst a napít. Soutěže probíhají odpoledne na pódiu před kulturním domem.

Po dekorování vítězů pokračuje kulturní program – vystoupení známého umělce, koncert vážné hudby v zámeckém sklepení, ohňová show, ohňostroj. V areálu letního kina mohou návštěvníci tančit do časných ranních hodin na letní noci.

Po celou dobu Meruňkobraní je zajištěno kvalitní občerstvení.


Hlavní sobotní program 2017:


9.00
  – před KD: výstava automobilů (HOŠEK MOTOR, AUTOPRODEJNA SUCHÝ, AUTOCENTRUM KRÁL), skupina GALERIE 20 z Pohořelic na pódiu u KD, historická hudba u zámku
 - bohaté občerstvení, den otevřených dveří v hasičské zbrojnici
 - skákací hrad, malování na obličej, soutěže pro děti, jízdy turistickým vláčkem na letiště
 - výstava traktorů – areál rmy Nejedlý s.r.o. – ulice Brněnská
9.15 – historický průvod s kněžnou Miroslavou od kulturního domu na náměstí
9.30 – zahájení slavnosti u sochy sv. Floriána starostou města
10.00 – prohlídky na zámku, výstava a ukázky skládání modelů v lahvích a žárovkách, ochutnávka vín miroslavských vinařů u KD, historické tržiště v zám. parku
10.00 – slet ultralehkých letadel na novém letišti AIRCON s ukázkami – 8. ročník
11.00 – módní přehlídka Boutique Elegance před KD
12.00  – show kuchařského mistra Marcela Ihnačáka na pódiu před KD
13.00 – 15.00 – ukázky sokolnictví, předvádění výcviku mušketýrů a pikenýrů u zámku
15.00 – historická bitva z období třicetileté války – pod zámkem
16.00 – pódium u kulturního domu – soutěž "Knedlíkový král",  vyhlášení výsledků    "Meruňka roku", "Meruňkovice roku"
17.30 – vystoupení PETRY JANŮ, ochutnávka vzorků pálenek – před KD
18.30 – cimbálová muzika DONAVA u KD
19.00 – koncert barokní hudby v soudní síni na zámku
20.00 – velká letní noc FC Miroslav v amteátru, hrají skupiny FERRUM a AKCENT-VANAD
21.45 – slavnostní ohňostroj před kulturním domem

Provozovatel

Městské kulturní a informační centrum

nám. Svobody 13/13
671 72 Miroslav
Tel.:
+420 515 333 538
Email:
mkic.miroslav@vol...
WWW:
www.mesto-mirosla...
GPS:
48,947804 16,312230
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Hanzel v Miroslavi

Vinařství Hanzel v Miroslavi

Miroslav, Jihomoravský kraj
Znojemské Bylinky

Znojemské Bylinky

Miroslav, Jihomoravský kraj
Zámek Lechovice – na víno i na piknik

Zámek Lechovice – na víno i na piknik

Lechovice, Jihomoravský kraj
Vinné sklepy Lechovice

Vinné sklepy Lechovice

Lechovice, Jihomoravský kraj