Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Mendel festival 2022
Společenské akce

Mendel festival 2022

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Letos slavíme 200 narozeniny Gregora Johanna Mendela, otce genetiky! Festival spojující vědu, víru a zábavu letos proběhne na Mendlově náměstí ve dnech 20. – 24. 7. 2022.
Mendel festival je mezioborový festival věnovaný popularizaci osobnosti G. J. Mendela, zaměřený na vědu, víru a zábavu. Dne 20.7.2022 uplyne 200 let od narození jednoho z nejvýznamnějších vědců 19. století, jehož objevy významným způsobem určují náš život a formují naši budoucnost! Plánujeme narozeninovou oslavu, která návštěvníkům přiblíží, jaký poklad se ukrýval v srdci města Brna.

Festival nabídne popularizačně-naučné aktivity, které pořádá společně s Mendelovým muzeem, komentované prohlídky celého areálu, oblíbené odborné přednášky a bohatý doprovodný kulturní program. Čeká vás také cesta do časů Gregora Johanna Mendela a podíváte se, jak se lidé tehdy oblékali, jak trávili volný čas a co si připravovali k obědu.

Popřejeme Mendelovi k narozeninám přímo v jeho rodišti v obci Vražné a v neděli můžete zavítat do baziliky Nanebevzetí Panny Marie v Brně na slavnostní mši svatou.

Jedním z vrcholů oslav bude slavnostní koncert Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru v pátek 22. 7. 2022, který uvede Janáčkovu Glagolskou mši – Janáček v klášteře za doby Gregora Johanna Mendela vyrůstal a učil se hudbě – a světovou premiéru nové skladby jednoho z nejvyhledávanějších světových skladatelů současnosti Tigrana Mansuriana, kterou pro oslavu Mendela napíše. Další hvězdou pátečního programu pak bude bezpochyby ve 21 hodin americká kapela Kool & the Gang, která v rámci svého vystoupení zahraje jeden z největších světových hitů, legendární píseň Celebration, která krátce po svém vzniku v roce 1980 okupovala první místa v amerických i britských hitparádách a má své místo i v Síni slávy Grammy. Kapela Kool & the Gang patří přes pět desetiletí k největším hvězdám světové hudební scény, její písně Celebration, Get Down on It, Ladies Night nebo Cherish se staly celosvětovými hity. Skupina získala dvě ceny Grammy, sedm American Music Awards, na svém kontě má 31 zlatých a platinových alb a jako hudební ikona byla poctěna i hvězdou na hollywoodském chodníku slávy.


Ewa Farna, Bára Poláková a osm dalších kapel

sobotu 23.7. odpoledne a večer se na dvou pódiích na Mendelově náměstí vystřídá desítka českých interpretů. Vyvrcholením večera bude koncert čerstvé držitelky ceny Anděl pro nejlepší zpěvačku a Zlaté slavice Ewy Farne. Koncert bude jedním z mála živých vystoupení Ewy Farne v letošním roce. V průběhu odpoledne vystoupí na hudební části Medel Festivalu například Thom Artway, rocková kapela Jamaron, Lake Malawi, Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez, bývalou skupinou zesnulého Davida Stypky která nedávno získala dvě ceny Anděl za album a skladbu roku. 

Jedním z očekávaných vystoupení bude koncert Báry Polákové, držitelky Ceny Anděl za skladbu z roku 2015. Své zázemí zde má také orchestr B-Side Band s bandleaderem Josefem Buchtou, který na Mendel Festivalu vystoupí s mladým talentovaným zpěvákem a multiinstrumentalistou Jayem Delverem. 

V rámci Mendel festivalu jsou naplánována jak odborná vědecká setkání, tak program pro širokou veřejnost jako jsou komentované prohlídky historických míst, setkání se známými spisovateli, světová premiéra opery Miloše Štědroně Mendel Mysterium, výstavy a řada dalších akcí.

Gregor J. Mendel je objevitelem základních principů dědičnosti a světově uznávaným zakladatelem genetiky. Působil jako kněz a později opat augustiniánského kláštera na Starém Brně.
 

Program festivalu 22.7. 2022

Stage A
19.00 – 20.45 – live přenos z baziliky Nanebevzetí Panny Marie
Leoš Janáček: Glagolská mše – Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor
21.00 – 22.30
koncert Kool & the Gang (USA)

Stage B
22.30 – 23.30
ToP Dream Company
 

Program festivalu 23.7. 2022

Stage A
13:30 – 14:30 Bombarďák
15:30 – 16:30 Thom Artway
17:30 – 18:30 Lake Malawi
19:30 – 20:30 Bára Poláková
21:30 – 22:30 Ewa Farna
 
Stage B
14:30 – 15:30 Lipo
16:30 – 17:30 Jamaron
18:30 – 19:30 Kateřina Marie Tichá & Bandjeez
20:30 – 21:30 B-Side Band ft. Jay Delver
22:45 – 23:45 Fanfara Transilvania

Provozovatel

Mendel festival

Mendlovo náměstí 1a
603 00 Brno
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.mende...
GPS:
49,191048 16,593930
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Čerti a peklo – výstava v Letohrádku Mitrovských

Unikátní výstava v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně představí fenomén českého čerta – tradiční součást naší kultury – a jeho rozličné podoby v průběhu století.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Lesem – výstava na Špilberku

Od 7. září 2023 do 30. června 2024 zavede poutavá výstava Lesem návštěvníky Muzea města Brna na hradě Špilberku na procházku tématy, jež propojují fenomén lesa s dějinami lidské společnosti.
Brno, Jihomoravský kraj

Výstava na hradě Špilberk 100 let ČMMJ – Odhalte tajuplný svět myslivce

Českomoravská myslivecká jednota slaví 100 let od svého založení. Při této příležitosti pořádá putovní výstavu, která je od 27.5. do 31.12.2023 přístupná veřejnosti v Brně na hradě Špilberku.
Brno, Jihomoravský kraj

Druhá tvář Brna

Bruno Beran (1888-1979), Gustav Böhm (1885-1974), August Potuczek (1882-1936), Hans Friedrich Wacha (1885-1964), které představí výstava Druhá tvář Brna, byli nejvýznamnějšími německými malíři narozenými v osmdesátých letech 19. století, kteří se narodili v Brně nebo v něm od dětství vyrůstali.
Brno, Jihomoravský kraj

Sochy na hradě – výstava děl Jana Hendrycha a absolventů jeho ateliéru na Špilberku

Aktuální výstava JAN HENDRYCH A ABSOLVENTI JEHO ATELIÉRU volně navazuje na loňskou výběrovou retrospektivu – Jan Hendrych 85. Umělcovy sochy zasazuje do dialogu se sochařskými díly jeho devíti absolventů.
Brno, Jihomoravský kraj

S Mendelem za pokladem

Interaktivní trasa, která vás zavede do okolí Špilberku. Pomůžete Mendelovi s pátráním a luštěním, abyste zachránili opatství? Jako tahák vám poslouží příručka, kterou si můžete stáhnout zdarma, a vydat se s rodinou za dobrodružstvím. Čeká vás i odměna!
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Poklady špilberské zbrojnice 2023

Špilberk, jako středověký hrad a později barokní pevnost, hostil ve svých zdech vždy nějakou vojenskou posádku, ať již v období středověku, za obléhání Brna Švédy, nebo za druhé světové války, kdy v jeho prostorách sídlila vojska německého Wehrmachtu.
Brno, Jihomoravský kraj

Dobrá karma – bleší trhy

Není vám lhostejné plýtvání? Dáváte rádi věcem nový smysl? Tak dorazte každou první sobotu v měsíci do areálu VUT na Kraví hoře na bleší trh. Zveme všechny, kteří by rádi poslali své věci dál i ty, kteří právě něco "nového" shání. DOBRÁ KARMA – pro jednoho odpad, pro jiného poklad
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Mendelův skleník v Brně

Klášterní zahrady Augustiniánského opatství v Brně v sobě skrývají skleník, ve kterém opat Gregor Johann Mendel v polovině 19. století křížil zelený a žlutý hrách, a na základě svého experimentu položil základy světové genetiky.
Brno, Jihomoravský kraj

Mendelův salon – expozice G. J. Mendela v muzeu starobrněnského opatství

Expozice Mendelův salon přibližuje každodenní život Gregora Johanna Mendela v starobrněnském klášteře, který pro něj býval domovem. Uvidíte tu jeho původní nábytek, slavnostní roucho a insignie, ale také skleničky, psací potřeby, společenské hry, tabatěrku a další zajímavosti.
Brno, Jihomoravský kraj

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství

V prostorách bývalého dormitáře cisterciaček v klášteře na Mendelově náměstí vzniklo Muzeum starobrněnského opatství s expozicí Poklady kláštera. Tvoří jej galerie středověkého, raně novověkého, barokního i novějšího umění.
Brno, Jihomoravský kraj

Socha Hrachovina na Mendlově náměstí

Mendlovo náměstí v Brně ozdobí bronzový monument Jaromíra Garguláka nazvaný Hrachovina. Návrh uspěl ve veřejné soutěži vypsané u příležitosti 200. výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendelav v roce 2022.
Brno, Jihomoravský kraj

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.
Brno, Jihomoravský kraj

Spinning Mendlák

Spinningové centrum s ideální dopravní dostupností v Brně. Spinning Brno-Mendlák se nachází v budově Orlovny na Starém Brně. Naši instruktoři jsou školení, certifikovaní, mladí, šikovní, perspektivní; přijďte a uvidíte.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.
Brno, Jihomoravský kraj

Stolní tenis a společenské hry – sport a zábava téměř pro každého

Chcete se pobavit s přáteli, kolegy, rodinou či dětmi? Nebaví vás jen tak sedět v hospodě? Přijďte si zahrát ping pong nebo společenské hry do naší haly a Hravého baru v Brně. Doporučujeme také pro podnikové a soukromé večírky a turnaje.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Starobrno má v současnosti výsadní postavení na jižní Moravě a přestože opravdové začátky pivovaru je těžké určit, sahají zřejmě až do 14. století. Starobrněnské pivo je vyráběno z těch nejkvalitnějších surovin a sládci mu věnují maximální péči.
Brno, Jihomoravský kraj

Pivovarská Starobrno

Po dobu své existence, od roku 1997, si Pivovarská restaurace vybudovala pevné místo mezi brněnskými restauracemi především svojí vyhlášenou kuchyní a kvalitní obsluhou.
Brno, Jihomoravský kraj

Bistro Ramen v Brně

Vyzkoušejte Ramen v Brně, bistro, které se nachází v těsné blízkosti přestupního uzlu Mendlovo náměstí. Těšit se můžete na výběr ze 4 druhů Ramenů, malých misek s japonskými specialitami a dezert. Samozřejmostí je široká nabídka alko i nealko nápojů a drobný prodej surovin na domácí vaření.
Brno, Jihomoravský kraj

Tradiční česká restaurace Skanzeen

Tradiční česká restaurace v srdci Brna. Dopřejte si dokonalé recepty a gurmánský zážitek v podání receptů našich babiček a bábinek. Vyzkoušejte tradiční Lokše s bryndzou. Tradiční Halušky nebo klasické Slovenské pirohy. Dopřejte si chvilku jen pro sebe a své blízké a zastavte se na tradiční kuchyni.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Skanzeen v centru Brna

Restaurace Skanzeen, stylová restaurace v centru Brna, byla otevřena v roce 2002 se zaměřením na slovenskou a valašskou kuchyni. Veškerá jídla vychází z originálních starých receptů našich prababiček bábinek a babiček.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Sorry, pečeme jinak

Otevření této cukrárny bylo popraskem na brněnské laguně! V legendárním Domě U Kouřícího králíka ožil barevný svět talentované Šárky Divácké.
Brno, Jihomoravský kraj

A-Austerlitz Hotel v Brně

Tříhvězdičkový hotel A-Austerlitz se nachází v centru Brna. Nabízí komfortní ubytování v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích s parkováním, vyhlídkovou restaurací a konferenční prostory. Je tedy vhodný jak pro ubytování turistů a obchodních cestujících, tak i sportovců a jejich fanoušků.
Brno, Jihomoravský kraj

Borgo shop

Jedná se o velice útulný obchůdek s nejen italským sortimentem zboží. V Borgo shopu si můžete i posedět nad skleničkou vína, kvalitní kávou Hausbrandt, dostanete zde lahodné sýry, uzeniny, domácí plněné bagety či domácí dezerty.
Brno, Jihomoravský kraj