Úvod > Kalendář akcí > Mendel Day 2022
Výstavy

Mendel Day 2022

Mendel Day slaví Moravské zemské muzeum nepřetržitě od roku 2015, vždy 8. března. Je to totiž den, kdy Mendel v roce 1865 pronesl v Brně závěrečnou část své přednášky, kde prezentoval unikátní data a jedinečné závěry vycházející z jeho experimentů s hybridy rostlin.
Mendel Day 2022 se v Moravském zemském muzeu koná pod záštitou Senátu Parlamentu České republiky.
 
V roce 200. výročí narození J.G. Mendela nabízí Moravské zemské muzeum v Centru Mendelianum bohatý program. Vedle komentovaných prohlídek to bude promítání dokumentárního filmu o J. G. Mendelovi s komentářem autora, PhDr. Jiřího Sekeráka, Ph.D. a v neposlední řadě slavnostní představení nové kuchařské knihy s názvem Kuchařka pro Mendela. V archivech se totiž dochovala ve své době slavná kuchařská kniha paní Luisy Ondráčkové, která vařila v klášteře na Starém Brně i v časech J. G. Mendela. Nové vydání kuchařské knihy Luisy Ondráčkové je doplněno poutavými originálními kresbami brněnské výtvarnice Venduly Chalánkové.
 
Mendel Day má každoročně i důležitý odborný kontext, který nemůžeme opomenout. Vědecká mezinárodní část letošního Mendelova dne se bude zabývat především organizací 200. výročí Mendelova narození. Hlavními představiteli jsou členové tzv. Mendel Teamu, kteří se podílejí na spolupráci s Mendelianem a předávání znalostí a zkušeností týkajících se Mendela a jeho odkazu. „Jádrem Mendel Teamu jsou ambasadoři ze dvou desítek zemí Evropy a USA zahrnujících města, kam byl v roce 1866 rozeslán Mendelův později světoznámý rukopis. Ti vytvářejí ve svých zemích jakési ‚školy‘, v rámci kterých zapojují studenty i širokou veřejnost do informačních a dalších programů“, vysvětluje generální ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček, který se vědeckých konferencí Mendel day pravidelně účastní.

V rámci on-line konference budou letos rovněž představeny nové publikace věnované J. G. Mendelovi a v neposlední řadě laureát letošní Mendelovy pamětní medaile.
 
A ještě jednu novou publikaci je třeba připomenout. Je jí Iconographia Mendeliana II. Život a dílo G. J. Mendela v obrazech a dokumentech. V roce 1965 bylo otevřeno Mendelianum Moravského zemského muzea a při této příležitosti vydalo jednu ze svých prvních publikací pod názvem Iconographia Mendeliana. Výjimečnost tehdejší publikace spočívala v šíři a hloubce zpracování a lze bez přehánění konstatovat, že podobně obsáhlý a ucelený tisk před tím a ani dlouho po tom nevznikl. „S blížícím se dvoustým výročím Mendelova narození jsme se proto rozhodli nově přepracovat a rozšířit koncept této dnes již nedostupné publikace o výběr informací a odkazů na nejdůležitější práce publikovaných v časopise Folia Mendeliana a nabídnout ji dnešní generaci zájemců o Mendela. Rádi bychom tak všem pootevřeli dveře do světa, který byl Mendelovi důvěrně blízký a seznámili je s důležitými zdroji našich vědomostí o něm“, vysvětluje vedoucí centra Mendelianum MZM Jiří Sekerák. Česká verze publikace již vyšla, anglická přepracovaná verze vyjde v první polovině letošního roku.
 

Provozovatel

Moravské zemské muzeum

Muzejní 1
Zelný trh 8
659 37 Brno
Tel.:
+420 533 435 220
Email:
mzm@mzm.cz
WWW:
www.mzm.cz
GPS:
49,191878 16,608433
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Air Cafe

Kavárna Air Cafe

Brno, Jihomoravský kraj
EFI Hostinec Zelňák

EFI Hostinec Zelňák

Brno-střed, Jihomoravský kraj
Podnik café bar v Brně

Podnik café bar v Brně

Brno, Jihomoravský kraj