ÚvodKalendář akcíSpolečenské akceMatěj Frank – Smrt Slunce – Prázdná místa
Společenské akce

Matěj Frank – Smrt Slunce – Prázdná místa

Výstava – Dům umění. Vernisáž výstavy 13. 6. v 17:00.
Co znamená prostor? Jak zní? Jak v něm plyne čas? Jak (jej) vnímá a ovlivňuje tělo? Vizuální umělec Matěj Frank, jedna z výrazných osobností současné středoevropské umělecké scény, cíleně testuje jeho možnosti a ptá se: Je to vše, čeho jsme schopni? A je to vše, co bychom chtěli?

Latentně politická, prožitková instalace, kterou Frank připravil pro opavský Dům umění, koncentruje několik poloh jeho tvorby, větví se a roste jako zvláštní organismus – není pouhou sítí, strukturou nebo komplexem, je zdrojem vlastní energie. Jeho základní jednotkou a pevným bodem je „tělo“, série figurativních sochařských realizací, kolem nichž se rozpíná architektura bývalého kláštera, potažmo města, do nějž jsou recipročně vloženy samostatné zvukové instalace. Stává se tak mentálním, imaginativním i smyslovým středobodem svébytného universa. Vstupujeme do něj, procházíme jím, pobýváme v něm, splýváme s ním a spolu s nabytou zkušeností jím otáčíme. To, co máme ve zvyku komplikovat, se zde jeví jako krystalicky čisté. Stačí však drobná nepozornost či necitlivost, a přichází zvrat – svět tak, jak jej známe, se mění, vzdaluje, už není náš, je cizí. Stává se z něj prázdné místo, nastává smrt slunce. Dům umění, domov, místo každodennosti, střed universa, jeho zánik – v jednom, říkáte? Ano, v jednom. Přijďte a zůstaňte.

Vedle Frankových autonomních děl (cykly Present/Absent, Monologue, Dialog ad.), včetně těch nově vytvořených, je proměněný prostor kláštera místem řady drobných projektů a programů, čtení, koncertů experimentální hudby, diskusí. A přirozeně jím rezonuje také instalace Hanse Petera Kuhna Undefined Landscape IV umístěná v původní oratoři. Součástí projektu je autorská monografie (editorka Barbora Kundračíková, grafické řešení Pavel Coufalík).
 
 
Matěj Frank (Opava, 1989)
na cestě mezi CZ – (PL) – AT

Jako vizuální umělec adoptuje Matěj Frank řadu autonomních tvůrčích postupů. Věnuje se sochařství, prostorové instalaci, zvukovému umění a konceptuální kresbě. Zajímají jej pomalé děje, nestálá a pomíjivá každodennost. Zkoumá prostor, vstupuje do něj gestem či zvukem. Čas zachycuje prostřednictvím procesuálních kreseb a performancí. Jeho měřítkem je lidské tělo, to vlastní, živé, i obrazné, arteficiální. Důležitá je pro něj náhoda, na základě pevně stanovených premis improvizuje a experimentuje. Hledá vztahy mezi plností a prázdnotou, pomíjivostí a stálosti, zajímají jej průniky a vrstevní, přičemž se snaží zachovat jednoduchost formy i procesu. Je autorem situací, modeluje místa setkávání, participuje – mj. s Jasmin Schaitl či Jakubem Frankem.

Matěj Frank působí také jako kurátor a dramaturg, například v rámci opavského spolku pro současné umění Bludný kámen. V letech 2016 až 2022 vyučoval na Katedře sochařství Akademie výtvarného umění ve Wrocławi. Pravidelně se účastní zahraničních projektů (Scuplture Quadriennal Riga, 2021-2024; MoKS Mooste, 2019; ART BnB HaMiffal, 2017 ad.) a výstav (Galerie Dole, Ostrava, 2023; 8smička, Humpolec, 2022; Contemporary Museum Wrocław, 2020; QL-galerie, Graz, 2018 ad.), jeho práce byly oceněny v mezinárodních soutěžích, získal mj. stipendia českého Ministerstva kultury (2019-2021) či polského Ministerstva kultury a národního dědictví (2018). Věří v lidskou zodpovědnost a vzájemný respekt.

Provozovatel

Opavská kulturní organizace, příspěvková organizace

Pekařská 12
746 01 Opava
Tel.:
+420 734 862 477
Email:
program@oko-opava.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.oko-opava.cz
GPS:
49,940433 17,903347
 
Region:
Moravskoslezský kraj
Oblast:
Opavské Slezsko
Město:
Opava
Tipy na výlet:
Opava a okolí
 

Cena

Cena: 80 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Rodinná cena: 180 Kč

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Kytarový koncert

Koncert – Kaple sv. Dominika v Domě umění.
Opava, Moravskoslezský kraj

Hans Peter Kuhn – Nevymezená krajina IV

Kurátor: Jakub Frank. Vernisáž výstavy 13. 6. v 17:00.
Opava, Moravskoslezský kraj

Míša Nová – Ze mě

Výstava / kostel sv. Václava Vernisáž výstavy 13. 6. v 17:00.
Opava, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2024

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka (MHFLJ) představil pro letošní ročník pestrý program. Diváci se mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v Ostravě na dalších místech Moravskoslezského kraje.
Opava, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2024

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka (MHFLJ) představil pro letošní ročník pestrý program. Diváci se mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v Ostravě na dalších místech Moravskoslezského kraje.
Opava, Moravskoslezský kraj

Bajkerská amatérská regionální soutěž

Bajkerská amatérská regionální soutěž 2024 (dále jen BARS) má letos na programu devět závodů.
Opava, Moravskoslezský kraj

Komiks Opaviae

Výstava – 800 let Opavy v kresbách studentů a studentek ZUŠ – Arkády. Vernisáž výstavy 27. 6. v 17:00.
Opava, Moravskoslezský kraj

Otevírání léta s Kopytem

Folkový koncert – terasa Obecního domu.
Opava, Moravskoslezský kraj

Dům umění v Opavě

Dům umění patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Opavě. Jeho vznik souvisí se záchranou chátrajícího objektu bývalého dominikánského kláštera, na který byl dokonce vydán demoliční výměr.
Opava, Moravskoslezský kraj

Silesianka – stezka rozhleden v Euroregionu Silesia

Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Silesianka zahrnuje 34 míst na české i polské straně hranice.
Opava, Moravskoslezský kraj

Miniprůvodce Opavou – poznejte kouzlo ryzího Slezska

Máta rádi zábavné úkoly, při kterých poznáváte nová místa a věci? S našim miniprůvodcem se dozvíte mnoho zajímavých informací, projdete si krásná místa města Opavy a ještě se pobavíte. A to platí pro jednotlivce i celé rodiny!
Opava, Moravskoslezský kraj

Via Czechia – Stezka Slezskem

Stezka Slezskem nabízí průchod pohraničními oblastmi českého Slezska mezi Rychlebskými horami a Slezskými Beskydy. Její krajní body tvoří na západě trojmezí Moravy, Slezska a Polska a na východě nejvýchodnější bod ČR. Stezka Slezskem je alternativou Severní stezky v její nejvýchodnější části.
Opava, Moravskoslezský kraj

Turistická karta Opavské Slezsko

Slevy vstupného do nejrůznějších atraktivit, dezert ke kávě zdarma, česání poníka nebo koníka po projížďce či sáňkování s ním zdarma a spoustu dalších výhod získáte s novou Turistickou kartou Opavské Slezsko.
Opava, Moravskoslezský kraj

Věž Hláska v Opavě

Dominantou města Opavy a jeho symbolem je bezpochyby třípatrová budova věže s názvem Hláska, nebo také Hodinářská věž. 60 metrů vysoká věž ze 17. století stojí uprostřed Horního náměstí v Opavě, kde dnes sídlí Magistrát města Opavy.
Opava, Moravskoslezský kraj

Expozice Opava-Troppau

Unikátní veřejnou uměleckou a historickou sbírku převážně předmětů denní potřeby s tématikou Opavy si prohlédnete v rámci výstupů na Hlásku. Různorodé exponáty se podařilo za bezmála dvě desetiletí shromáždit tajemníkovi Magistrátu města Opavy Tomáši Elisovi.
Opava, Moravskoslezský kraj

Cyklostezka Opava – Otice – Hradec nad Moravicí

Z Opavy do Hradce nad Moravicí se dostanete po pěkné cyklostezce. Vede podél řeky Moravice a pokračuje na Předměstí a do Otic, Branky u Opavy a Hradce nad Moravicí.
Opava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Café restaurant Mincovna v Opavě

Jsme milovníci dobrého jídla, pití a zdravého životního stylu. A hlavně, jsme patrioti. Náš kraj máme rádi, a věříme, že je třeba budovat silnou regionální komunitu pro rozvoj nás všech.
Opava, Moravskoslezský kraj

Hotel Koruna Opava

Historie hotelu Koruna v Opavě sahá až do sedmnáctého století. V té době se totiž na místě současného hotelu nacházel hotel U Zlaté koruny.
Opava, Moravskoslezský kraj

Gustissimo Opava – restaurace, prodejna i kurzy vaření

Jsme italská prodejna v centru malebného města Opavy, která kromě prodeje potravin, káv či vín nabízí také možnost vychutnat si pokrmy připravované našimi kuchaři přímo z nabízených italských produktů.
Opava, Moravskoslezský kraj

Restaurace u Labužníka v Opavě

Tradiční česká restaurace a bistro u Labužníka se nachází v Opavě. Chystá polední menu a rozváží po městě.
Opava, Moravskoslezský kraj

Evžen Jazz Café Club v Opavě

Stylová hudební kavárna s výbornou muzikou, obsluhou, skvělým pivem i vínem.
Opava, Moravskoslezský kraj

Kavárna U modrého zvonku v Opavě

Kavárna v příjemném prostředí opavského Minoritu s venkovním posezením.
Opava, Moravskoslezský kraj

Bar Myslivna Opava

Přes den jsme kavárna s kvalitní výběrovou kávou, v noci se měníme v bar s trendy koktejly.
Opava, Moravskoslezský kraj

Restaurace U Tří kohoutů v Opavě

V těsném centru Opavy najdete Restauraci U Tří kohoutů. Přijďte si vychutnat specifickou atmosféru tohoto místa, ať již s rodinou, přáteli nebo třeba s kolegy z práce.
Opava, Moravskoslezský kraj