Úvod > Kalendář akcí > Masarykova vatra v Lánech

Masarykova vatra v Lánech

Kdy 14. září 2019 17:00 - 20:00 Výstavy
V sobotu 14. září 2019 zveme na tradiční vzpomínkovou akci "Masarykovu vatru" při příležitosti 82. výročí úmrtí T. G. Masaryka.

Program:
 

17.00 - sraz účastníků pietního aktu v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech

18.00 - pietní akt u hrobu T. G. Masaryka

19.00 - zapálení Masarykovy vatry, vystoupí Chorus Laneum
 

Historie tradice - Masarykovy vatry v Lánech

Tradice zapalování Masarykovy vatry má své kořeny již v  březnu  1935. Lánský Sbor dobrovolných hasičů v té době přišel s návrhem, že na počest 85. narozenin prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka po celé republice zazní v 19.00 hodin hasičské trubky a na tento signál ve všech obcích, kde fungují hasičské sbory, vzplanou připravené Masarykovy vatry. V Lánech předcházel zapálení hranice lampiónový průvod od brány ke hřbitovu, kterého se podle místní kroniky zúčastnilo 600 občanů. Další dva roky  se úspěšná akce opakovala. Masarykova vatra se stala oblíbenou tradicí, které se účastnily stovky obyvatel především z Lán.   

Ještě v roce 1937 se však Masarykova vatra rozhořela znovu, stalo se tak v den prezidentova pohřbu. V této době se začalo uvažovat o přesunutí  konání Masarykovy vatry na 14. září, tedy den, kdy Tomáš Garrigue Masaryk zemřel. Zapálena však už mohla být pouze jediná vatra 14. září 1938. Druhá světová válka jakékoli pokusy o udržení Masarykovy památky potlačila.   První poválečná Masarykova vatra se  konala roku 1946 opět v březnu. Uspořádaly ji hasičské sbory Lán a Vašírova. Pietní akt se pak pravidelně konal až do roku 1948, kdy Masarykova vatra zaplála naposledy. Z podnětu ředitele Okresního muzea v Rakovníku (dnes Muzeum T.G.M. Rakovník) Mgr. Františka Povolného a kronikáře obce Lány Františka Pošty se Sbor dobrovolných hasičů T.G.Masaryka v Lánech dne 14. září 2001 rozhodl napomoci k obnovení této ušlechtilé tradice. Od té doby se Masarykova vatra koná každoročně.

Celý popis
Naposledy změněno: 28. 8. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Zmrzlina 2AD

Zmrzlina 2AD

Kačice, Střední Čechy
Camping Bucek u Řevničova

Camping Bucek u Řevničova

Nové Strašecí, Střední Čechy
Kavárna a cukrárna ve Mšeci

Kavárna a cukrárna ve Mšeci

Mšec, Střední Čechy