ÚvodKalendář akcíSpolečenské akceMarkéta Dvořáková – Náhoda v hudbě i životě (Bezručova Opava)
Společenské akce

Markéta Dvořáková – Náhoda v hudbě i životě (Bezručova Opava)

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Moravskoslezský kraj nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Beseda se skladatelkou s ukázkami operní tvorby.
Markéta Dvořáková se narodila 28. 4. 1977 v Opavě a na opavské ZUŠ ji učili Marie Kopcová (klavír) a Petr Hanousek (klavír a skladba). Poté vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, obory skladba (u Edvarda Schiffauera) a klavír (u Zdeňka Pěčka). Na JAMU v Brně studovala kompozici ve třídě Leoše Faltuse a následně doktorandské studium pod vedením Ivo Medka se zaměřením na multimediální projekty, jejich praktické vytváření i teoretickou relfexi. 

Vyučuje na třech stupních škol. Na ZUŠ Heleny Salichové v Polance nad Odrou učí hru na klavír, na Janáčkově konzervatoři v Ostravě učí skladbu a IRS (intonaci, rytmus a sluchovou analýzu) a na Janáčkově akademii v Brně učí teorii kompozice, instrumentaci a hudební teorii. 

Se svým manželem (kontrabasistou a členem JFO) a třemi dcerami žije v Ostravě. 

Opavská rodačka a hudební skladatelka Markéta Dvořáková se s námi podělí o to, jak náhoda zasahuje do jejího profesního i osobního života. 

Jako ukázku ze svého díla s demonstrací principu náhody vybrala čtyři opery. První „Žirafí operu“ napsala sama, další tři pak už jako týmová díla s emeritním rektorem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Ivo Medkem. 
Náhoda sehrála hlavní roli už při vzniku její první opery s názvem „Žirafí opera – smutná opera o třech obrazech“ na stejnojmennou báseň Jacquese Préverta ze sbírky básní Pohádky pro nehodné děti. Opera vznikla v podstatě náhodou na popud náhodného posluchače na koncertě. Její druhou operou byla „MrTVÁ? – operní halucinace v 38 scénách“ a je snad náhodou, že libreto vychází z divadelní hry Arnošta Dvořáka a hlavní roli zpívá Markéta Dvořáková. Šťastná náhoda stála i u zrodu třetí opery, operního thrilleru „Alice in Bed“. Spolupráce se Sjaronem Minailem, izraelským operním režisérem žijícím v Amsterodamu, by nevznikla nebýt workshopu pro psaní opery Jerwood Opera Writing Program v Aldeburghu v roce 2007, pro který bylo vybráno 10 skladatelů a 10 libretistů z celého světa tak, aby vytvořili páry a zkomponovali nějaké dílo. Prozatím poslední čtvrtou operu s názvem „Věčná slečna Bledá“ a podtitulem „operní nejistota pro široké masy“ provázelo těch náhod, změn a improvizací více už od jejího vzniku. Při uvedení opery na 15. ročníku festivalu hudebního divadla Opera 2022 v Praze pak posluchačům doslova zamrzal smích na rtech, neboť některé surrealistické scény nabyly v souvislosti s nečekaným válečným konfliktem zcela nových a aktuálních rozměrů. 

Provozovatel

KUPE

Janská 7
Janská
746 01 Opava
Tel.:
+420 605 931 025
Email:
info@kupecko.cz
WWW:
https://www.kupec...
GPS:
49,933118 17,910670
 
Region:
Moravskoslezský kraj
Oblast:
Opavské Slezsko
Město:
Opava
Tipy na výlet:
Opava a okolí
 

Cena

Poznámka:Vstupné dobrovolné

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Swingtet

Na terase Obecního domu.
Opava, Moravskoslezský kraj

Animákum

Galerie Eisler.
Opava, Moravskoslezský kraj

Tradiční opavský Ptačák

Ptačí vrch, Sady Svobody.
Opava, Moravskoslezský kraj

Švédská kaple – mimořádná prohlídka

Každá prázdninová neděle.
Opava, Moravskoslezský kraj

Coloribus Spectaculi – David Žídek

Foyer kavárny Obecního domu.
Opava, Moravskoslezský kraj

Po stopách opavské šlechty – komentovaná prohlídka

Před Obecním domem, Ostrožná ul.
Opava, Moravskoslezský kraj

Městský hřbitov – komentovaná prohlídka na téma Opava hlavním zemským městem

Hlavní brána Městského hřbitova, Otická ul.
Opava, Moravskoslezský kraj

Janáček & Šoltis – jazz duo

Arkády – Dvořákovy sady.
Opava, Moravskoslezský kraj

Galerie Kupe v Opavě

Kupe je kulturně-umělecký prostor, kde se potkává současná kultura a umění napříč žánry a který přináší komplexní divácký zážitek.
Opava, Moravskoslezský kraj

Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž vznikla na opavském nádraží v roce 1892. Po několika přístavbách dosáhla současné výšky 19 metrů. Nejcennějšími dochovanými prvky jsou původní ocelové, nýtované nosníky a také jedna nádrž na vodu z roku 1892. V současnosti prochází rekonstrukcí a mění se na multifunkční prostor.
Opava, Moravskoslezský kraj

Knihovna Petra Bezruče v Opavě

Knihovna Petra Bezruče s čítárnou a studovnou kromě výpůjček knih a periodik poskytuje bibliograficko-informační služby, půjčuje hudební nosiče i DVD, specializuje se na meziknihovní výpůjční služby a pořádá také výstavy, přednášky či besedy.
Opava, Moravskoslezský kraj

Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie je součástí oddělení patologické anatomie, které bylo založeno profesorem Aloisem Maternou v roce 1911 a patří k velkým vzácnostem. Obdobné sbírky tekutinových preparátů jsou součástí lékařských fakult, ale bez možnosti návštěv pro veřejnost.
Opava, Moravskoslezský kraj

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.
Opava, Moravskoslezský kraj

Bludný balvan v Opavě

Kvádrovitý bludný balvan je největším dosud nalezeným bludným balvanem na Opavsku. Nachází se na Praskově ulici.
Opava, Moravskoslezský kraj

A7 Street Dance Group – výuka streetových tanenčních stylů

A7 Street Dance Group vznikla v Olomouci v roce 2004 jako Taneční Skupina Agentury7. Dnes máme své zastoupení v sedmi městech ČR. Věnuje se streetovým tanečním stylům – Hip Hop, House dance, Breakdance, Electricboogie a Disco dance.
Opava, Moravskoslezský kraj

Muzeum ošetřovatelství v Müllerově domě

Prohlídka Muzea ošetřovatelství v Opavě vyvolává úžas i husí kůži. Muzeum ošetřovatelství v prvním patře Müllerova domě vám názorně ukáže, kam se medicína v posledních desetiletích posunula.
Opava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna U modrého zvonku v Opavě

Kavárna v příjemném prostředí opavského Minoritu s venkovním posezením.
Opava, Moravskoslezský kraj

Restaurace U Tří kohoutů v Opavě

V těsném centru Opavy najdete Restauraci U Tří kohoutů. Přijďte si vychutnat specifickou atmosféru tohoto místa, ať již s rodinou, přáteli nebo třeba s kolegy z práce.
Opava, Moravskoslezský kraj

Bar Myslivna Opava

Přes den jsme kavárna s kvalitní výběrovou kávou, v noci se měníme v bar s trendy koktejly.
Opava, Moravskoslezský kraj

Restaurace u Labužníka v Opavě

Tradiční česká restaurace a bistro u Labužníka se nachází v Opavě. Chystá polední menu a rozváží po městě.
Opava, Moravskoslezský kraj

Evžen Jazz Café Club v Opavě

Stylová hudební kavárna s výbornou muzikou, obsluhou, skvělým pivem i vínem.
Opava, Moravskoslezský kraj

Gustissimo Opava – restaurace, prodejna i kurzy vaření

Jsme italská prodejna v centru malebného města Opavy, která kromě prodeje potravin, káv či vín nabízí také možnost vychutnat si pokrmy připravované našimi kuchaři přímo z nabízených italských produktů.
Opava, Moravskoslezský kraj

Café restaurant Mincovna v Opavě

Jsme milovníci dobrého jídla, pití a zdravého životního stylu. A hlavně, jsme patrioti. Náš kraj máme rádi, a věříme, že je třeba budovat silnou regionální komunitu pro rozvoj nás všech.
Opava, Moravskoslezský kraj

Hotel Koruna Opava

Historie hotelu Koruna v Opavě sahá až do sedmnáctého století. V té době se totiž na místě současného hotelu nacházel hotel U Zlaté koruny.
Opava, Moravskoslezský kraj