!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Marek Zákostelecký / L+
Výstavy

Marek Zákostelecký / L+

Kdy 30. květen 2020 10:0030. srpen 2020 17:00
Souborná výstava loutek, kostýmů a scénografie oceňovaného divadelního scénografa, režiséra, výtvarníka a hudebníka Marka Zákosteleckého.
Nechte se okouzlit magickým světem loutkového divadla na výstavě v Městském muzeu Blatná, kde jsme připravili soubornou výstavu významného českého scénografa s vazbou na Blatensko. K divadlu si přičichl už na strakonickém gymnáziu, kde působil v amatérském loutkovém souboru Radost. Vystudoval loutkářskou scénografii na pražské DAMU a téměř 20 let působil jako scénograf a později i šéf výpravy ve světoznámém loutkovém divadle DRAK v Hradci Králové. Spolupracoval s mnoha dalšími českými i zahraničními divadly, a to nejen v Evropě, ale též v USA, Austrálii a Asii.

Celkově se podílel na vzniku více než 130 představení jako scénograf a více než 30 představení jako režisér. Řada inscenací, pro které vytvořil scénografie, je oceňovaných doma i v zahraničí, např. Spoonriverská antologie v Dejvickém divadle; Flying Babies, Liška Bystrouška, Jak si hrají tatínkové, Zlatovláska a Poslední trik Georgese Meliése v Divadle Drak; Jak jsem se ztratil v Divadle v Dlouhé; James Blond v Divadle Alfa aj.
Za tyto inscenace byl dvakrát navržen na cenu Alfréda Radoka za Scénografii roku v České republice, získal cenu poroty na festivalu Divadlo 2003 a cenu Divadelních novin za rok 2014. K tomu i několik dalších individuálních cen, např. 5x cena za scénografii na festivalu profesionálních loutkových divadel Skupova Plzeň, 4x cena za scénografii na festivalu Spotkania Toruň v Polsku, cena za scénografii na festivalu Banja Luka Srbsko aj. Je též držitelem prestižní Ceny Dormana polské organizace Assitej.

V současné době pracuje jako režisér a scénograf na volné noze převážně v Polsku. Odpočívat jezdí s rodinou na chalupu do Tchořovic, kde jako dítě trávil prázdniny u svých prarodičů. Na půdě tohoto domu trávil v loutkovém divadle velkou část svých prázdnin. Stalo se tak jeho první divadelní „štací“.
 
V rámci doprovodného programu se také rozhodně nenechte přemlouvat k návštěvě výstavy s komentovanou prohlídkou přímo s Markem Zákosteleckým. V sobotu 13. 6. Od 16:00 do 18:00 bude připravena výtvarná dílna, kde si budete moci vyrobit papírovou loutku. Můžete tak vzít své i cizí děti, které se v průběhu komentované prohlídky bohatě zabaví tvorbou papírové loutky podle návrhu Marka Zákosteleckého a v 17:00 se s autorem v klidu projděte celou výstavou.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 2. 6. 2020
25.8.
28.8.
Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2022

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2022

Strakonice, Jižní Čechy
5.6.
Barvám Neutečeš Strakonice

Barvám Neutečeš Strakonice

Strakonice, Jižní Čechy
19.6.
Slavnost královny Johanky

Slavnost královny Johanky

Rožmitál pod Třemšínem, Střední Čechy
24.7.
Běhej lesy Brdy

Běhej lesy Brdy

Skořice, Plzeňsko a Český les