!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Luba Bakičová & Barbora Štefánková: Hra. Hra? Hra!
Luba Bakičová & Barbora Štefánková: Hra. Hra? Hra!
">
16.9.
5.12.
+ Přidat foto
Výstavy

Luba Bakičová & Barbora Štefánková: Hra. Hra? Hra!

  • 16. září 2021 – 5. prosinec 2021
Výstava Hra. Hra? Hra! prezentuje kontrast práce dvou v současnosti nejvýraznějších a profesně velmi úspěšných představitelek mladé autorské sklářské tvorby v České republice.
V pojetí Luby Bakičové není „hra“ ničím jiným než synonymem kreativity a symbolem invazí do systematické experimentace s materií skla. Jde nejen o technologické, ale i o vizuální experimenty s charakteristickými vlastnostmi, jakými jsou tvrdost, křehkost, transparence… Bakičová „umí“ viskozitu skla v horkém stavu jakoby zastavit, přesto její artefakt po vychlazení – tedy v tuhém stavu – vazký až rosolovitý dojem stále vzbuzuje. Jindy autorka sklo komponuje i s prvky žáruvzdorné hmoty – které se říká trochu nepřesně žárobeton. Zapojením betonu do estetiky vyznění tvaru se zabývala kdysi již brutalistní architektura, občas byl beton zapojován do prezentace, kdy se do něj vkládaly prvky skla a beton nahrazoval stěnu nebo nosnou strukturu…

U Barbory Štefánkové je hra jako manipulace s významy a formami naprosto zásadní podstatou její tvorby. Ač je Barbora Štefánková také výbornou designérkou, ve volné tvorbě překračuje hranice soudobé sklářské tvorby a otevírá ji směrem k druhé vlně české postmoderny, v níž je stejně jako v té první „vše dovoleno“. Neplatí zde žádné hranice a bohatost formy, inspirace jinými obdobími či přenosy z jiných oborů znamená, že vrstvení dalších dekorů, zlacení, šturců a tím pádem i významů není nikdy dost. Autorka se pohybuje na hranici bláznivých veselých her a vyprávění jako „režisérka“ scénických dramat s trochu bizarními retrofigurkami lidí, zvířátek či panenek. Ty jsou nápadně podobné barvotiskovým figurám holčiček a chlapečků, které známe jako excelentní kýče z pohlednic, časopisů či reklamy minulého století.
Zobrazit více

Provozovatel

Portheimka - Museum skla

Štefánikova 12
150 00 Praha 5
Tel.:
+420 776 036 111
Email:
info@museumporthe...
WWW:
https://www.museu...
GPS:
50,073668 14,403999
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 5
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí