Úvod > Kalendář akcí > Loupežnická věž
Výstavy

Loupežnická věž

Věž znojemského hradu se zřítila před 130 lety, zůstala ale na obrazech, grafikách a fotografiích.
Loupežnická věž vznikla pravděpodobně v téže době jako rotunda sv. Kateřiny. V areálu středověkého znojemského hradu měla funkci hlásnou i obrannou. Poté, co znojemský hrad pozbyl význam pevnosti, zůstávala věž jen jako připomínka dávných časů mezi budovami nově založeného městského pivovaru (1720). Od požáru v 17. století zůstala věž bez zastřešení. Odkrytá povětrnostním vlivům odolávala až do25. července 1892, kdy se zřítila. Její pevné, 2,25 m široké a přes 30 m vysoké kamenné stěny ale nakonec neunesly její základy, zřejmě více obnažené vlivem terénních úprav a narušené budováním pivovarských sklepů. 

Komorní výstava v přednáškovém sále Domu umění JMM přináší jedinečnou možnost připomenout si na fotografiích, grafikách i obrazech podobu Loupežnické věže a porovnat si její proměny v čase. Vůbec poprvé v novodobé historii jsou vedle sebe představeny dvě veduty – jedna ukazuje Znojmo s Loupežnickou věží v roce 1603 a druhá přibližuje její stav k roku 1798. Vystaveny jsou také předměty dokumentující okolnosti kolem jejího zřícení: gotická přilba objevená během odklízení sutin, listina se záměrem města prodat pivovaru i zbývající část areálu hradu, noviny z oněch osudných dnů.

Ponořte se s námi do tajuplné atmosféry dávných časů, poslechněte si pověst o loupežnické věži, přečtěte si dobové noviny... zkrátka vraťte s námi Znojmu jeho Loupežnickou věž! 

Ubytování a restaurace v okolí

Stará pekárna

Stará pekárna

Znojmo, Jihomoravský kraj
Hotel Clemar

Hotel Clemar

Znojmo, Jihomoravský kraj