Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Letní slavnosti staré hudby 2016
Festivaly

Letní slavnosti staré hudby 2016

Koncerty letošního ročníku festivalu, který nese podtitul Venezia, se budou konat mezi 11. červencem a 4. srpnem.

Program nabídne výběr toho nejlepšího, co v Benátkách v době jejich největší slávy znělo (například díla Claudia Monteverdiho či Adriana Willaerta nebo virtuózní houslové koncerty Antonia Vivaldiho). Dramaturgie je však také sondou do méně prozkoumaných oblastí benátského hudebního života a poukáže mimo jiné na šíři vlivu této silné tradice v jiných hudebních kulturách tehdejší Evropy.

Letní slavnosti staré hudby jsou jedinou festivalovou přehlídkou hudby historických uměleckých slohů v Praze a ve Středních Čechách. Festival je vstupní branou, přes niž proudí do České republiky špičkoví zahraniční interpreti, kteří hrají na originály či kopie historických nástrojů,  jak je známe z dobových rytin a obrazů, ovšem při zachování těch nejvyšších nároků na dokonalost provedení jako u moderních nástrojů.

Díky tematicky propracované, objevné dramaturgii představuje vysoké procento festivalových projektů novodobé premiéry, a to často nejen v českém, ale světovém kontextu. Festival je ojedinělý svým přesahem do oblasti barokního divadla a tance. Charakteristickou součástí těchto produkcí jsou dobové kostýmy, původní choreografie, barokní gestika, rétorika a líčení.

Uvažujeme-li o hudební tradici Benátek, vzpomeneme si nejčastěji na Antonia Vivaldiho, slavné melodie gondoliérů a opery Claudia Monteverdiho. Vklad hlavního města státu Serenissima Repubblica di Venezia do hudebních dějin však představuje mnohem víc než tyto známé klenoty. Letošní program Letních slavností staré hudby proto bude jakousi sondou do méně prozkoumaných oblastí benátského hudebního života a předloží výběr toho nejlepšího, co v Benátkách v dobách jejich kulturního rozmachu znělo. Dramaturgie letošního ročníku zároveň poukazuje na šíři vlivu této tradice v jiných hudebních kulturách Evropy.
 
Významnou novinkou letošního ročníku je programová linie připravovaná ve spolupráci s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles). Úvodní festivalový koncert Portrét benátský se bude věnovat italským vlivům na dobovou hudební produkci u versailleského dvora. Pro tamní urozené publikum byla určena také barokní opera André Campry Le Carnaval de Venise, která zazní na závěr letošního ročníku ve Španělském sále Pražského hradu v podání rezidenčního souboru Collegium Marianum.
 
Dramaturgie dále nabídne například virtuózní houslové koncerty A. Vivaldiho, skladby G. F. Händela či díla G. Gabrieliho a C. Monteverdiho. To vše v podání předních zahraničních i tuzemských interpretů – vystoupí například renomovaný španělský ansámbl Vespres d’Arnadí, německý soubor Singer Pur, známá španělská sopranistka María Espada, izraelská sopranistka Daniela Skorka či houslistka Cecilia Bernardini. Program nabídne i jednu raritní premiéru – poprvé se u nás představí unikátní nástroj viola organista sestrojený podle originálních nákresů ze skicáře geniálního renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho.
 

Michelínovy hvězdy

Opravdu víte, co jíte? Brutálně černá komedie k sežrání.
Praha 1, Praha

Betlémy 2022 – kostel sv. Havla na Starém Městě

Krádeže se nevyhnuly ani tomuto betlému, který je směsicí dřevěných figurek různého stáří. Jednotlivé postavy proto byly v průběhu let postupně doplňovány novějšími. Podobně jako v případě týnského betléma není autor znám ani zde. Jádro betléma pochází z konce 19. století.
Praha 1, Praha

Na útěku

Road movie dvou zcela rozdílných žen, které by si za normálních okolností asi neměly ani co říct, ale společný útěk od zažitých stereotypů spojí jejich cesty dohromady.
Praha 1, Praha

O zapomnětlivém psaníčkovém andělíčkovi

Vánoční pohádka o psaníčkovém andělíčkovi.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Multifunkční budova Quadrio v Praze

Multifunkční objekt s rozmanitou nabídkou nákupních, pracovních i odpočinkových kapacit se nachází v samotném srdci české metropole. Jeho moderní architektura a vysoká kvalita služeb splňují současné nároky na pracovní prostředí a životní styl.
Praha 1, Praha

Oáza pohody v srdci Prahy

Oáza pohody, to jsou masáže u Staroměstského náměstí v Praze za rozumné ceny. Přijďte si odpočinout a nechat se opečovávat. Pohroužíte se do sebe, tělo se zrelaxuje a mysl zklidní.
Praha 1, Praha

Kostel sv. Havla na Starém Městě pražském

Důležitou součástí staré Prahy byla Havelská čtvrť, tzv. Havelské Město bylo téměř samosataným celkem v rámci Starého Města. Farní kostel sv. Havla, založený Václavem I. roku 1232, byl jedním ze čtyř hlavních pražských kostelů.
Praha 1, Praha

Komorní divadlo Kalich

Divadlo nabízí kvalitní a vkusnou zábavu se známými hereckými osobnostmi. V divadle umístěném v samém historickém centru Prahy se konají činoherní představení a koncerty.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Pasta Caffé v Praze

Restaurace Pasta Caffé z rodiny Ambiente Group se nachází v pražské Vězeňské ulici se zaměřují na italskou kuchyni, především těstoviny. Funguje i jako kavárna – nabízí snídaně, kávu a zákusky vlastní i z Café Savoy.
Praha 1, Praha

La Finestra In Cucina – restaurace v samotném centru Prahy

Kuchařské kurzy pro milovníky italské kuchyně. Naučte se techniku přípravy vašich oblíbených jídel a spolu s kuchaři z restaurací La Finestra a Aromi a z obchodu La Bottega di Aromi objevte kouzlo gastronomických zážitků.
Praha 1, Praha

Kogo Havelská

Prvotřídní italská kuchyně a přátelská domácí atmosféra – to charakterizuje restauraci Kogo v Havelské ulici, která již více než 20 let plní gastronomická přání i touhy těch nejnáročnějších klientů. Interiér restaurace je neformální, v lehce industriálním stylu.
Praha 1, Praha

Dům vína U závoje

Navštivte gastronomickou pasáž, jejíž součástí je několik provozů: restaurace, vinný bar, kavárna, prodejna vína a doplňků, prodejna sýrů a delikates, prodejna koňaků. Vína můžete ochutnat při odborném, někdy i zábavném výkladu sommelierů při tématických ochutnávkách.
Praha 1, Praha