Úvod > Kalendář akcí > Letní herna české hračky
Letní herna české hračky
"> "> "> "> ">
4.7.
31.8.
Přidat foto
Akce pro děti

Letní herna české hračky

Po celé letní prázdniny si malí i velcí návštěvníci 14|15 Baťova Institutu budou hrát s legendárními hračkami, které se vyráběly v tehdejším Československu. Letní herna představí rodinám s dětmi designové hračky ze 70. a 80. let minulého století.
Návštěvníci si pohrají se stavebnicemi Merkur, Seva, Igráček, deskovými hrami v retro designu, oranžovými Tatrovkami, stavebnicí Walachia, dřevěnými hračkami Detoa, plechovými hračkami Kovap, houpacím kohoutem a mnoha dalšími hračkami. Retro koutky vzniknou v sálech 14|15 Baťova Institutu ve Zlíně a otevřeno bude denně od 4. července do 31. srpna.

Zajímavostí budou například legendární plastové hračky z dílny Směr Praha. Každý si jistě pamatuje Kloboučku Hop, bludiště, logickou hru patnáctku a samozřejmě kachničku nebo zaoceánský parník designéra Viktora Fixla. Nebude chybět ani oranžová Tatrovka, se kterou si na pískovišti hrály téměř všechny děti. Předlohou byla tehdejší Tatra 148, která se vyráběla v 70. letech v Kopřivnici. Tatrovka se vyrábí dodnes a dokonce v mnoha dalších barevných a tvarových provedeních.

Pro tuto akci jsme objevili také českého výrobce originálních dřevěných hraček, které si pamatují dnešní rodiče malých dětí. Mnoho z nás má fotografii na houpacím koníkovi nebo kohoutovi. Tyto houpací hračky, ale i stojanové tabule, divadla a další dřevěné výrobky se vyrábí v nedalekém Tlumačově. Dřevěné hračky Jaroš byly založené v roce 2012, po předchozí  dvacetileté spolupráci s firmou TOFA Tlumačov, která byla tradičním československým výrobcem dřevěných hraček. Všechny jejich výrobky splňují přísné Evropské normy a jsou vyrobené z kvalitních českých materiálů.
 
Chystají se také deskové hry a mezi nimi samozřejmě Dostihy a sázky. Autor Ladislav Mareš se v roce 1984 nechal inspirovat hrou Monopoly. Rudé právo tehdy tuto hru ve svém článku odsoudilo a poukazovalo na kapitalistické praktiky. To však u hry mělo efekt takový, že jí lidé během pár dnů vykoupili. Málokdo ví, že se ve hře jedná o koně, kteří opravdu žili.

Děti si vyzkouší také napojování céček. První céčka vznikla v jabloneckém podniku na výrobu bižuterie a měla sloužit jako řetízek na sukýnky, ale nápad se neuchytil. O deset let později se céčka začala nabízet jako závěsy, to se ale také moc neujalo. Obrovských hromad céček si ve firmě začaly všímat děti, a tak se zrodil nápad, že se céčka mohou používat jako hračka nebo náramky, náhrdelníky a kluci s céčky hráli čáru.

Děti si mohou v herně vyzkoušet také legendární plechový traktůrek na klíč. Ten letos slaví už neuvěřitelných 65 let. Traktůrek je oproti originálnímu Zetoru pětadvacetkrát zmenšený. Výtvarný návrh na podobu traktůrku navrhl profesor Václav Kubát. Tento traktůrek byl součástí Československé expozice na Expo 1958 v Bruselu. Kouzlo traktůrku je v tom, že opravdu funguje, volant natáčí přední kola a má tři rychlosti dopředu a zpátečku. Stačí natáhnout klíčkem, zařadit a už frčí. Plechové hračky dodnes vyrábí firma Kovap, úplně stejně, jen za použití modernějších technologií a materiálů. Plechové mechanické hračky rozpohybované lidskou rukou a promyšleným systémem ozubených kol, převodů a pér. Ukrývají v sobě zručnost, trpělivost, píli, roky zkušeností i láskyplný vztah lidí, kteří je tvořili a tvoří již od roku 1946 bez přerušení. Hrály si s nimi celé generace a navzdory digitální době jsou stále atraktivní a poučné i pro dnešní děti.

K vyzkoušení bude také stavebnice Merkur. Od jejího vzniku uplynulo už 102 let. Tehdy Jaroslav Vancl založil firmu Inventor a pod stejným názvem si patentoval dětskou kovovou stavebnici. Díly k sobě byly zprvu spojovány háčky a v této podobě byla stavebnice prodávána prvních pět let. Poté se přešlo na systém šroubků a matiček, který je používán dodnes. Ve třicátých letech minulého století zažíval Merkur boom. Šroubovací stavebnice byla na světě, avšak hned v následujícím roce došlo v Československu k založení politické partaje, která později zcela rozšroubovala konstrukci demokratického státu. Jaroslav Vancl nemohl tušit, že se z komunistické strany vyklube parta bezskrupulózních zločinců, kteří mu seberou fabriku a ještě ho donutí splácet ze mzdy soustružníka absurdní dluh. Merkur si pořád držel kvalitu a dělo se tak právě díky tomu, že zaměstnanci brali Jaroslava Vancla stále jako pana šéfa, i když stál u soustruhu. Vynálezce stavebnice Jaroslav Vancl zemřel v březnu 1980 ve věku devadesáti let. A hračka pro šikovné děti je tu doteď, kdy za ní stojí společnost Merkur Toys.

Pestrou nabídku retro her nám představí rodinná firma 4Kavky. Proč 4 Kavky? Protože se jmenují Kavkovi a jsou 4. Dnes se věnují převážně rodinným deskovkám, ale léta vdechovali život polozapomenutých retrohrám jako je skákání gumy, cvrnkání kuliček nebo přebírání provázku. Napsali  encyklopedii Retrohraní, ve které je přes 200 her z doby, kdy nebyly mobily. Ke knize vznikl stejnojmenný videoportál a také natočili tv pořad Retrohrátky.

Na letní herně ČESKÁ HRAČKA nemůže chybět Igráček. Igráčci se vyrábí už od roku 1976, tehdy ještě ve výrobním družstvě IGRA. Jako první vznikla profese zedníka. Autory postaviček byli návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Krejchová. Vyráběn byl v různých možných variacích. Rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat policistu, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku. V devadesátých letech šel Igráček s dobou. Na trhu se objevil i skateboardista nebo středověký rytíř. Veřejná bezpečnost se změnila v policii a objevil se i policista na motorce nebo koni. Přes všechnu snahu Igráček ztrácel na popularitě a prakticky nezměněné podobě se vyráběl až do roku 2008. Igráček byl vyráběn až do roku 2006 ve výrobním družstvě IGRA a od roku 2006 do roku 2008 pod záštitou firmy ALL toys. Figurka již v té době měla nos. Jak je jinde mylně uváděno, že nos získal až ve firmě Efko – karton. Nos Igráček dostal již v devadesátých letech a byl doplňován hlavně u nových figurek jako byl např. lyžař nebo skateboardista. O znovu uvedení Igráčka na hračkářský trh se v září 2010 postaral český výrobce hraček společnost Efko-karton s.r.o. Igráček přitom prošel mírnými inovacemi – postavička má nyní zápěstí otačivé o 360°. Velkým lákadlem bude bezpochyby i možnost vyzkoušet si zazávodit s Igráčkem na české autodráze Ites, jejíž výrobu v roce 2019 vzal pod svá křídla Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO.

Doprovodné programy budou probíhat v kavárně 15. budovy v čase od 15 do 18 hodin.

14. 7. Igráčkova dílnička
21. 7. Stavíme s Walachií
18. 8. korálkování s Detoa
25. 8. Igráčkova dílnička
 

Ubytování a restaurace v okolí