Úvod > Kalendář akcí > Akce pro děti > Letní herna české hračky
Akce pro děti

Letní herna české hračky

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Zlínský kraj nebo navštivte Akce pro děti v celé ČR.
Po celé letní prázdniny si malí i velcí návštěvníci 14|15 Baťova Institutu budou hrát s legendárními hračkami, které se vyráběly v tehdejším Československu. Letní herna představí rodinám s dětmi designové hračky ze 70. a 80. let minulého století.
Návštěvníci si pohrají se stavebnicemi Merkur, Seva, Igráček, deskovými hrami v retro designu, oranžovými Tatrovkami, stavebnicí Walachia, dřevěnými hračkami Detoa, plechovými hračkami Kovap, houpacím kohoutem a mnoha dalšími hračkami. Retro koutky vzniknou v sálech 14|15 Baťova Institutu ve Zlíně a otevřeno bude denně od 4. července do 31. srpna.

Zajímavostí budou například legendární plastové hračky z dílny Směr Praha. Každý si jistě pamatuje Kloboučku Hop, bludiště, logickou hru patnáctku a samozřejmě kachničku nebo zaoceánský parník designéra Viktora Fixla. Nebude chybět ani oranžová Tatrovka, se kterou si na pískovišti hrály téměř všechny děti. Předlohou byla tehdejší Tatra 148, která se vyráběla v 70. letech v Kopřivnici. Tatrovka se vyrábí dodnes a dokonce v mnoha dalších barevných a tvarových provedeních.

Pro tuto akci jsme objevili také českého výrobce originálních dřevěných hraček, které si pamatují dnešní rodiče malých dětí. Mnoho z nás má fotografii na houpacím koníkovi nebo kohoutovi. Tyto houpací hračky, ale i stojanové tabule, divadla a další dřevěné výrobky se vyrábí v nedalekém Tlumačově. Dřevěné hračky Jaroš byly založené v roce 2012, po předchozí  dvacetileté spolupráci s firmou TOFA Tlumačov, která byla tradičním československým výrobcem dřevěných hraček. Všechny jejich výrobky splňují přísné Evropské normy a jsou vyrobené z kvalitních českých materiálů.
 
Chystají se také deskové hry a mezi nimi samozřejmě Dostihy a sázky. Autor Ladislav Mareš se v roce 1984 nechal inspirovat hrou Monopoly. Rudé právo tehdy tuto hru ve svém článku odsoudilo a poukazovalo na kapitalistické praktiky. To však u hry mělo efekt takový, že jí lidé během pár dnů vykoupili. Málokdo ví, že se ve hře jedná o koně, kteří opravdu žili.

Děti si vyzkouší také napojování céček. První céčka vznikla v jabloneckém podniku na výrobu bižuterie a měla sloužit jako řetízek na sukýnky, ale nápad se neuchytil. O deset let později se céčka začala nabízet jako závěsy, to se ale také moc neujalo. Obrovských hromad céček si ve firmě začaly všímat děti, a tak se zrodil nápad, že se céčka mohou používat jako hračka nebo náramky, náhrdelníky a kluci s céčky hráli čáru.

Děti si mohou v herně vyzkoušet také legendární plechový traktůrek na klíč. Ten letos slaví už neuvěřitelných 65 let. Traktůrek je oproti originálnímu Zetoru pětadvacetkrát zmenšený. Výtvarný návrh na podobu traktůrku navrhl profesor Václav Kubát. Tento traktůrek byl součástí Československé expozice na Expo 1958 v Bruselu. Kouzlo traktůrku je v tom, že opravdu funguje, volant natáčí přední kola a má tři rychlosti dopředu a zpátečku. Stačí natáhnout klíčkem, zařadit a už frčí. Plechové hračky dodnes vyrábí firma Kovap, úplně stejně, jen za použití modernějších technologií a materiálů. Plechové mechanické hračky rozpohybované lidskou rukou a promyšleným systémem ozubených kol, převodů a pér. Ukrývají v sobě zručnost, trpělivost, píli, roky zkušeností i láskyplný vztah lidí, kteří je tvořili a tvoří již od roku 1946 bez přerušení. Hrály si s nimi celé generace a navzdory digitální době jsou stále atraktivní a poučné i pro dnešní děti.

K vyzkoušení bude také stavebnice Merkur. Od jejího vzniku uplynulo už 102 let. Tehdy Jaroslav Vancl založil firmu Inventor a pod stejným názvem si patentoval dětskou kovovou stavebnici. Díly k sobě byly zprvu spojovány háčky a v této podobě byla stavebnice prodávána prvních pět let. Poté se přešlo na systém šroubků a matiček, který je používán dodnes. Ve třicátých letech minulého století zažíval Merkur boom. Šroubovací stavebnice byla na světě, avšak hned v následujícím roce došlo v Československu k založení politické partaje, která později zcela rozšroubovala konstrukci demokratického státu. Jaroslav Vancl nemohl tušit, že se z komunistické strany vyklube parta bezskrupulózních zločinců, kteří mu seberou fabriku a ještě ho donutí splácet ze mzdy soustružníka absurdní dluh. Merkur si pořád držel kvalitu a dělo se tak právě díky tomu, že zaměstnanci brali Jaroslava Vancla stále jako pana šéfa, i když stál u soustruhu. Vynálezce stavebnice Jaroslav Vancl zemřel v březnu 1980 ve věku devadesáti let. A hračka pro šikovné děti je tu doteď, kdy za ní stojí společnost Merkur Toys.

Pestrou nabídku retro her nám představí rodinná firma 4Kavky. Proč 4 Kavky? Protože se jmenují Kavkovi a jsou 4. Dnes se věnují převážně rodinným deskovkám, ale léta vdechovali život polozapomenutých retrohrám jako je skákání gumy, cvrnkání kuliček nebo přebírání provázku. Napsali  encyklopedii Retrohraní, ve které je přes 200 her z doby, kdy nebyly mobily. Ke knize vznikl stejnojmenný videoportál a také natočili tv pořad Retrohrátky.

Na letní herně ČESKÁ HRAČKA nemůže chybět Igráček. Igráčci se vyrábí už od roku 1976, tehdy ještě ve výrobním družstvě IGRA. Jako první vznikla profese zedníka. Autory postaviček byli návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Krejchová. Vyráběn byl v různých možných variacích. Rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat policistu, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku. V devadesátých letech šel Igráček s dobou. Na trhu se objevil i skateboardista nebo středověký rytíř. Veřejná bezpečnost se změnila v policii a objevil se i policista na motorce nebo koni. Přes všechnu snahu Igráček ztrácel na popularitě a prakticky nezměněné podobě se vyráběl až do roku 2008. Igráček byl vyráběn až do roku 2006 ve výrobním družstvě IGRA a od roku 2006 do roku 2008 pod záštitou firmy ALL toys. Figurka již v té době měla nos. Jak je jinde mylně uváděno, že nos získal až ve firmě Efko – karton. Nos Igráček dostal již v devadesátých letech a byl doplňován hlavně u nových figurek jako byl např. lyžař nebo skateboardista. O znovu uvedení Igráčka na hračkářský trh se v září 2010 postaral český výrobce hraček společnost Efko-karton s.r.o. Igráček přitom prošel mírnými inovacemi – postavička má nyní zápěstí otačivé o 360°. Velkým lákadlem bude bezpochyby i možnost vyzkoušet si zazávodit s Igráčkem na české autodráze Ites, jejíž výrobu v roce 2019 vzal pod svá křídla Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO.

Doprovodné programy budou probíhat v kavárně 15. budovy v čase od 15 do 18 hodin.

14. 7. Igráčkova dílnička
21. 7. Stavíme s Walachií
18. 8. korálkování s Detoa
25. 8. Igráčkova dílnička
 

Staré umění ze sbírky Galerie výtvarného umění v Ostravě v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně

Kolekce evropského umění tvoří významnou část bohatství sbírek, které Galerie výtvarného umění v Ostravě spravuje, a vedle zásadních celků českého umění 19. a 20. století, nabízí jistě zajímavý pohled na umění období počínající kolem roku 1500 a končící po polovině minulého století.
Zlín, Zlínský kraj

Dana Sahánková – Mundus Invisibiles v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky na novou výstavu děl Dany Sahánkové, která patří k našim současným nejvýraznějším autorkám.
Zlín, Zlínský kraj

Kroky inovace a elegance v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Ve 3. podlaží 14. budovy ve Zlíně, kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, bude k vidění výstava Kroky inovace a elegance.
Zlín, Zlínský kraj

Stand-up comedy Show v Kavárna Továrna

Zveme vás na druhou stand-up comedy Show v Kavárna Továrna!
Zlín, Zlínský kraj

Jarní putování po Cyrilometodějské stezce z Kopčan do Mikulčic

Sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje zve příznivce turistiky a kulturního dědictví na jednodenní putování po Cyrilometodějské stezce z Kopčan do Mikulčic po stopách Velké Moravy s průvodci.
Zlín, Zlínský kraj

Majáles UTB

Majáles UTB je největší hudební akcí ve Zlínském kraji pořádanou výhradně studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Festival je výjimečný hlavně tím, že je vstup zcela zdarma.
Zlín, Zlínský kraj

Proměny v čase 74/24 – Miroslav Göttlich

Výstava zachycuje bohatou tvorbu zlínského rodáka Miroslava Göttlicha.
Zlín, Zlínský kraj

Best of Lívia Kožuškové a studenti figurální kresby na zámku ve Zlíně

Výstava „Best of Lívia Kožušková a studenti figurální kresby“ v Galerii Václava Chada dává příležitost nahlédnout do světa umění skrze prizma pedagožky UTB i talentovaných studentů, kteří pod jejím vedením zkoumají různé aspekty figurální kresby.
Zlín, Zlínský kraj

Housenka raného kapitalismu sochaře Kurta Gebauera ve Zlíně

Jedno z nejznámějších děl respektovaného sochaře Kurta Gebauera – housenka raného kapitalismu – je k vidění v blízkosti vstupu do 14. budovy, sídla Krajské galerie výtvarného umění a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se zLínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hanzelku a Zikmunda.
Zlín, Zlínský kraj

Cykloturistika v okolí Zlína

Cykloturistika na horském kole nabízí v okolí Zlína více možností. Můžete jet po značených cyklotrasách nebo využít turistické stezky, ale také použít neznačené cesty a chodníčky, procházející hostýnské a vizovické vrchy.
Zlín, Zlínský kraj

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.
Zlín, Zlínský kraj

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.
Zlín, Zlínský kraj

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.
Zlín, Zlínský kraj

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada si klade za cíl vyplnit mezeru mezi státními galeriemi v regionu, a soukromými komerčními galeristy, nejen ve Zlíně. Ctitelé výtvarného umění se zde mohou seznámit s moderním uměním V. Chada i dalšími zajímavými tvůrci.
Zlín, Zlínský kraj

Zámek Zlín

Zlín je vlastně stále z historického hlediska nový a mladý. Více jak 95 % má své předky jen ve třetí či čtvrté generaci a město má jen pár domů starších sta let, které zůstaly zachovány v původní podobě. Budova zámku se zdmi starými 500 let je jedinou hmotnou spojkou s dávnou minulostí.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Miomi Foodie

Restaurace potěší příznivce hravých chutí a čerstvých, kvalitních surovina je rozšířena o nové druhy specialit. Naší múzou jsou nutričně vyvážené pokrmy pro každý den. Věříme, že "zdravé" a "chutné" jdou ruku v ruce.
Zlín, Zlínský kraj

Pálenky Martenz – unikátní malinovice

Firma Martenz ze Zlína se zabývá produkcí pálenek, a to ne ledajakých! Vybrala si snad nejtěžží „disciplínu“ v tomto oboru, a to výrobu malinovice. Unikátní destiláty si rychle získaly oblibu a slaví úspěchy doma i v zahraničí. Kromě malin zpracovává Matenz také třeště a švestky.
Zlín, Zlínský kraj

Koliba U černého medvěda ve Zlíně

Restaurace nabízí nevšední kulinářské zážitky tradičních, ale i světových specialit připravovaných na otevřeném ohništi, klasickou českou kuchyni i stylové prostředí pro slavnostní příležitosti. Především si tu užijete nezapomenutelnou atmosféru při pravidelných večerech živé hudby.
Zlín, Zlínský kraj

Tržiště Pod kaštany ve Zlíně

Tradiční místo s rozmanitou nabídkou regionálních produktů a pestrým doprovodným programem v samém srdci Zlína, kde se lidé potkávají při nákupu kvalitních potravin a občerstvení. Důraz klademe na rozmanitost, kvalitu, zdraví a lokální produkty.
Zlín, Zlínský kraj

Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Přiučte se kuchařskému umění od zkušených mistrů kuchařů, pekařů či cukrářů! Bistrotéka Valachy ve zrekonstruovaném Obchodním domě Zlín není jen místem, kde se výborně najíte, posedíte u dobrých drinků nebo koupíte prvotřídní „jedlé“ produkty. Nachází se zde také pravidelná Škola vaření.
Zlín, Zlínský kraj

Interhotel Zlín

Interhotel Zlín (bývalý hotel Moskva) je ideální kongresové centrum se skvělou polohou přímo v centru Zlína. Nabízí mimořádný komfort moderních pokojů a špičkově vybavené konferenční i gastronomické zázemí.
Zlín, Zlínský kraj

Bůrger

Martin Terč byl stavař, ale když skončil v nemocnici na JIP, rozhodl se udělat ve svém životě tlustou čáru.
Zlín, Zlínský kraj

Jedním tahem: kavárna, bar a galerie ve Zlíně

Industriální prostor centra Zlína, hravý, volný a otevřený skrývá kavárnu, bar a galerii s názvem Jedním tahem.
Zlín, Zlínský kraj