ÚvodKalendář akcíHistorické a vojenské akceLetní empírová slavnost na Opočně
Letní empírová slavnost na Opočně
Historické a vojenské akce

Letní empírová slavnost na Opočně

Celý den vyvrcholí večerem, kdy se na tanečním parketu v tabulnici setkají účastníci celého dne a zažijí povznášející atmosféru dobového plesu. Nemáte-li empírový oděv, nevadí – stačí běžné společenské oblečení.

Zveme vás ke strávení krásného letního dne 10. srpna 2024 na Zámku Opočno, který je sice známý především svým renesančním vzhledem či barokními interiéry, jeho nedílnou součástí ale je i empírový park, který vznikl z popudu majitele zámku Rudolfa Josefa Colloredo Mansfelda v r. 1816.

Náš program bude mj. příležitostí pro obyvatele Opočna a okolí seznámit se s taneční kulturou této doby a užít si den v autentickém historickém prostředí. Vítáni jsou samozřejmě i všichni zájemci empíru odkudkoli. Chcete-li, můžete se akce zúčastnit v dobovém oděvu. Pokud nemáte nebo nechcete, vůbec to nevadí – celý den má být především příjemným zážitkem. 

 

Co vás čeká:

  • 10:00    taneční lekce – základy anglických kontratanců
  • 13:30     piknik v zámeckém parku (z vlastních zdrojů); 
  • odpolední program – dobové hry venku, prohlídka zámku, parku či dobového vojenského ležení
  • 18:00    večeře (z vlastních zdrojů nebo dle objednávky)
  • 19:30    taneční večer

Můžete se zúčastnit jen taneční lekce nebo jen tanečního večera, nebo mít celodenní vstupenku. Zámecký park je přístupný zdarma. Vstupenky (bez večeře) lze též zakoupit na pokladně zámku. 

 

Vstupné: 340 Kč (lekce/večer), 680 Kč (celodenní)

 

Podrobněji o programu: 


10:00 Taneční lekce – zámecká tabulnice (renesanční sál)
Účastníci se v neformálním prostředí seznámí se základy anglických kontratanců, které pak využijí během tanečního večera. Na lekci stačí mít pohodlné oblečení vhodné na tanec – dámám doporučujeme delší sukni (max. po kotníky), pánům pohodlné volnější kalhoty. Obuv je nejlepší na ploché podrážce či jen s malým podpatkem – plesové jehly nechte tentokrát doma.
Anglické tance jsou jednoduché, používají vesměs obyčejnou chůzi, krok sun krok či cval stranou, takže je zvládnou všechny věkové kategorie, a i lidé bez předchozích tanečních zkušeností brzy proniknou do těch nejzákladnějších prvků. Taneční program je vhodný pro děti od 12 let. V prostorách zámku bude k dipozici šatna, kde bude též možnost uschovat si věci během dne.

13:30 Piknik v zámeckém parku
Piknik z vlastních donesených zásob. Drobné občerstvení je dostupné u stánku Vilém Café na 1. nádvoří. Piknik je již příležitostí vyjít si v dobovém oděvu – prostředí zámeckého parku je velmi fotogenické. 
 

Odpolední program

Během odpoledne budete mít příležitost jít např. na prohlídku zámku (vstupenku je třeba zakoupit zvlášť), prozkoumat zámecký park, zahrát si některé z dobových venkovních her (vybavení bude k dispozici k zapůjčení) nebo navštívit dobové vojenské ležení v Horním parku.


18:30 Večeře
V Opočně bohužel není moc možností, kde se v dostupné vzdálenosti od zámku slušně navečeřet. Zajistili jsme proto pro zájemce dovoz teplé večeře z restaurace ve vedlejší obci. Večeři lze objednat přes rezervační formulář spolu se vstupenkami, pokud zaplatíte do 7. srpna.

 

19:30 Taneční večer – zámecká tabulnice (renesanční sál)
Celý den vyvrcholí večerem, kdy se na tanečním parketu v tabulnici setkají účastníci celého dne a zažijí povznášející atmosféru dobového plesu s anglickými tanci. Budou se tančit kontratance z dopoledního workshopu a také některé jednoduché, které se zvládnete naučit na místě. Nemáte-li empírový oděv, nevadí – stačí běžné společenské oblečení. Jen plesové boty na jehlovém podpatku radši nechte doma a vezměte si pohodlnější, na ploché podrážce.

Každý tanec se nejprve ústně zopakuje a nápovědu uslyšíte i v průběhu samotného provedení. Většina tanců je relativně jednoduchá, ale nově příchozím nebo nezkušeným tanečníkům doporučujeme účast na dopoledním workshopu, abyste si večerní zábavu mohli již bez obav užít.

Provozovatel

Zámek Opočno

Trčkovo náměstí 1
517 73 Opočno
WWW:
https://www.zamek...
GPS:
50,264901 16,115336
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Bestiář

Hudební lovestory.
Opočno, Královéhradecký kraj

Noe – Kohl a 7 velkých gongů

Koncert.
Opočno, Královéhradecký kraj

Ať žijí strašidla!

Muzikál plný chrabrých dětí, tvrdohlavých dospělých a přátelských duchů. Hrad Brtník se hemží nadpřirozenem tak ho pojďte spolu prozkoumat!
Opočno, Královéhradecký kraj

Cantar alla Viola – koncert

Koncert hudby 17. století.
Opočno, Královéhradecký kraj

Svět vodníků aneb hastrmani, vodníci a podvodníci

Autorská výstava paní Šárky Rusínové v zámecké studniční věži (tzv. hladomorně) pro děti i dospělé.
Opočno, Královéhradecký kraj

Krasavci

Připravte se na večer plný smíchu, nečekaných zvratů a bláznivých nápadů.
Opočno, Královéhradecký kraj

Výstava jiřinek v Opočně

Výstava.
Opočno, Královéhradecký kraj

Krajinou Orlického podhůří

Autorská výstava obrazů Tomáše Kodydka v prostorách části bývalé zámecké kuchyně.
Opočno, Královéhradecký kraj

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.
Opočno, Královéhradecký kraj

Kostel Nejsvětější Trojice v Opočně

Kostel je součástí zámeckého areálu a pochází z 1. poloviny 14. století, na jehož místě stávala gotická hradní kaple sv. Ondřeje. V 16. století byl přestavěn renesančně a v 18. století proběhla barokní přestavba.
Opočno, Královéhradecký kraj

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.
Opočno, Královéhradecký kraj

Městské části Podkostelí a Švamberk v Opočně

Podkostelí je významná součást historického jádra města Opočno. Dochovanou štětovou cestu zatesanou ve skále lemuje řada historicky zajímavých objektů barokního původu s pozdějšími přestavbami a úpravami, které spolu s kamennými opěrnými zdmi charakterizují původní způsob výstavby města.
Opočno, Královéhradecký kraj

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.
Opočno, Královéhradecký kraj

Komunitní zahrada kapucínského kláštera v Opočně

Bývalý kapucínský klášter v Opočně je nemovitou kulturní památkou ČR s bohatou historií. Hlavní devizou opočenského kláštera je jeho poloha a prozatím skrytý kulturně-historický potenciál. „Genius loci“ kláštera a zahrady vytváří nezaměnitelnou atmosféru místa.
Opočno, Královéhradecký kraj

Ateliér Renata v Opočně

Při návštěvě podhůří Orlických hor, by jste rozhodně neměli minout Ateliér Renata ve městě Opočno, kterému vládne majitelka Renata Pultarová. Dekorace a design jsou činnosti blízké jejímu srdci.
Opočno, Královéhradecký kraj

Koupaliště a kemp Broumar

Kemp vybudovaný na břehu největšího rybníku v okrese v podhůří Orlických hor je ideálním východiskem k mnoha turistickým cílům na kole i pěšky. Rekreační areál obklopuje rybník Broumar.
Opočno, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Adriana – rodinné ubytování v Dobrušce

Rodinný penzion Adriana nabízí pohodlné ubytování v Dobrušce v Orlických horách. Hosté mají k dispozici také parkoviště a zahradu s venkovním posezením. Součástí penzionu Adriana je tenisový kurt.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Ubytovna Loučky v Dobrušce

Ubytovna Loučky se nachází v Obci Dobruška přibližně 25 kilometrů od Hradce Králové. Nabízí ubytovací služby pro jakékoliv příležitosti s garancí té nejnižší ceny.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Penzion Adler v Dobrušce

Penzion nabízí romantické a útulné komfortní ubytování ve stylových pokojích v nově vybudovaném penzionu v původním měšťanském domě v centru Dobrušky.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Restaurace a penzion U Zelingerů v Dobrušce

Rodinný penzion na okraji náměstí v centru města Dobruška je ideálním místem pro váš oddech a zábavu. V přízemí penzionu se nachází stylová restaurace s bohatým výběrem jídel.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Dobruška, který byl prohlášen za kulturní památku, vyrábí čtyři hlavní druhy piva. Pro skupiny nabízí zajímavé exkurze výrobního areálu sladovny a pivovaru. Areál pivovaru není jen místem výroby sladu, piva a provozování restaurace, ale i společenským centrem.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Restaurace a penzion Slunný dvůr Dobruška

Rodinný pension Slunný dvůr se nachází na okraji města Dobruška. Poskytuje klidné a příjemné zázemí pro objevování krás Orlických hor a okolí.Okolí Dobrušky nabízí klidné pěší výlety do lesů a různé obtížnosti cyklistických výletů od rodinných tras až po těžké trasy pro horská kola.
Dobruška, Královéhradecký kraj

Pivovar Ovipistán v Ledcích u Hradce Králové

Pivovar Ovipistán je prvním, jediným a posledním národním pivovarem v Republice Ovipistán. Republika Ovipistán vznikla ve východních Čechách a později zakořenila v obci Ledce, kde vybudovala exportní pivovar. Pivovar se zaměřuje především na hořká spodně kvašená piva.
Ledce, Královéhradecký kraj