Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Leo Eitinger
LEO EITINGER V LOMNICI
Společenské akce

Leo Eitinger

U příležitosti oslav 110. výročí narození Lea Eitingera vás srdečně zveme na vzpomínkovou akci, která se uskuteční 11. prosince 2022 na Židovském náměstí v Lomnici.
Neděle 11. prosince
14:00 Židovské náměstí v Lomnici – úvodní slovo před synagogou a otevření židovské tržnice
14:30 Židovský hřbitov – komentovaná prohlídka židovského hřbitova s odborným výkladem
15:30 Orlovna – beseda o osobnosti Lea Eitingera ( B. Antonová, M. Juřičková, M. Konečný)
17:00 Synagoga – koncert kapely Mackie Messer Klezmer Band

Pondělí 12. prosince
Od 14:00 do 20:00 Vesna, Údolní 10, Brno
Eitingerův odkaz: trauma a posttraumatický stres
Dají se využít desítky let zkušeností se zpracováním posttraumatických poruch u přeživších druhé světové války, nebo je každá historická situace neopakovatelná a musíme stále hledat nové cesty?
Setkání osob pečujících o rodiny prchající před válkou
Workshop – diskuse s Věrou Roubalovou Kostlánovou

Leo Eitinger (12. prosince 1912 Lomnice u Tišnova – 15. října 1996 Oslo) byl psychiatr a jeden ze zakladatelů studia viktimologie a psychického traumatu. Narodil se na Moravě, po nástupu nacismu uprchl do Norska. V letech 1943–1945 prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald. Byl jedním z 23 norských Židů, kteří přežili holokaust. Po válce zůstal v Norsku, kde prováděl dlouhodobé psychiatrické výzkumy přeživších holocaustu. Je považován za jednoho ze zakladatelů viktimologie, oboru, jenž zkoumá důsledky agrese na oběť. Zatímco jiní vědci v té době studovali především psychologii útočníka, Eitingerova bádání se zaměřila na dopady viktimizace. Eitingerovým největším úspěchem byly jeho detailní studie „Norští a izraelští přeživší z koncentračních táborů“ (1964) a „Mortalita a morbidita v důsledku nadměrného stresu“ (1973). Eitinger se svými spolupracovníky zjistil, že syndrom koncentračního tábora, poprvé popsaný dánskými vědci po druhé světové válce, je spojen s tvrdostí a délkou zážitků z koncentračního tábora, a nesouvisí s osobností pacienta před onemocněním.
Jeho práci se dostalo uznání v podobě mnoha cen a poct. Například roku 1996 Eitingerovu práci „Přeživší z koncentračních táborů“ uvedla Mezinárodní společnost pro studium traumatického stresu mezi nejvýznamnějšími díly o traumatu. Za svou neúnavnou práci pro válečné veterány získal Leo Eitinger roku 1995 Cenu Světové federace veteránů. Eitingerova význačnost jakožto plnohodnotného norského občana byla stvrzena, když byl jmenován komturem Norského královského Řádu svatého Olafa. Řád mu udělil norský král za velký přínos v oblasti medicíny.

Jako vědec, pedagog, autor i vedoucí instituce hrál Leo Eitinger velkou roli při výchově nových generací psychiatrů a jeho dílo je důležitým stavebním kamenem evropské tradice psychiatrických výzkumů.

Provozovatel

ŠTETL centrum židovské kultury

Třída Kpt. Jaroše 1922/3, Brno
602 00 Brno
Tel.:
+420 607 219 557
Email:
hoferova.katerina...
GPS:
49,200416 16,610614
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Krajem vína – Májové putování okolím Modrých Hor 2023

Užijte si zvlněnou vinařskou krajinu s dalekými výhledy a zažijte atmosféru pozdního jara mezi vinicemi. Na kole nebo pěšky vyrazíte v sobotu 20. května z Velkých Pavlovic objevovat Modré hory.
Brno, Jihomoravský kraj

Krajem vína – Putování po vinařských stezkách Strážnicka 2023

První červnovou sobotu můžete na kole nebo pěšky objevovat krásy slovácké přírody mezi vinohrady a ochutnat místní speciality i vína přímo z rukou vinařů. Připraveny jsou dvě trasy pro cyklisty a jedna pro pěší.
Brno, Jihomoravský kraj

Letní putování po vinařských stezkách Mikulovska 2023

Třetí červencovou sobotu vás na Mikulovsku čeká další z výletů po vinařských stezkách, který je určený pro cyklisty i pěší, pro zdatné turisty i rodiny s dětmi! Objevte tajemství vinných sklepů, ochutnejte místní speciality a vyhrajte zajímavé ceny v cíli
Brno, Jihomoravský kraj

Valentýn v Hostinci Osmec

Je známo, že láska prochází žaludkem. Proto jsme pro Vás a Vaši drahou polovičku připravili 4chodové menu pod taktovkou našeho šéfkuchaře.
Brno, Jihomoravský kraj

Jumping v Brně

Nejlevnější Jumping lekce v Brně. Spálíte až 1500 kcal při aerobním cvičení, zformujete postavu, protáhnete celé tělo. Zapojíte i vnitřní svaltsvo, které při běžném sportu nepoužíváte. Lekce Jumpingu vás nabije energií a dobrou náladou.
Brno, Jihomoravský kraj

Městské divadlo Brno s hudební a činoherní scénou

Ve dvou divadelních domech Městského divadla Brno působí celkem tři divadelní soubory. Divadlo disponuje činoherní a hudební scénou.
Brno, Jihomoravský kraj

Relaxační studio Eywa

Nové relaxační studio, oáza klidu a pohody, místo k regeneraci v samém srdci rušného města Brna. Wellness studio s nabídkou masáží, sauny a Thalasoterapie.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

La Bouchée Restaurant – mezinárodní kuchyně se specializací na bio potraviny

V nové restauraci v Brně si můžete v uvolněné atmosféře vychutnat trade fair kávy z Mexika a Peru, biomošty, vzorky lokálních vinařství či něco ostřejšího. Široká nabídka pokrmů v bio kvalitě, stejně jako obědové a vegetariánské menu jsou správnou odpovědí na váš apetit.
Brno, Jihomoravský kraj

Ochutnávková pivnice a minipivotéka v Brně

Název "Ochutnávková pivnice" přesně vystihuje náš záměr nabídnout hostům možnost vychutnat si kvalitně ošetřený a výborně načepovaný český ležák a zároveň mít příležitost ochutnat rozličné pivní styly.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Hotel Europa

Hotel se nachází v krásné secesní budově z devatenáctého století v klidné stromové aleji pár minut chůze od historického centra města Brna.
Brno, Jihomoravský kraj

Coffee Bar Mymika

Parta mladých lidí si založením kavárny splnila svůj sen. Kvalita, preciznost, jednoduchost, nápaditost v nabídce kávy, domácích limonád ze sezónních surovin i voňavých čerstvých koláčů a dortů.
Brno, Jihomoravský kraj