Úvod > Kalendář akcí > Legiovlak v Dobrušce
Výstavy

Legiovlak v Dobrušce

Kdy 27. červenec 2021 10:001. srpen 2021 19:00
Unikátní expozice replik legionářských vagonů z let 1918-1920, kdy českoslovenští legionáři ovládli Sibiř. Slavnostní zahájení 27. července v 10 hod. Otevírací doba vlaku je ve všední dny v čase 8-18 hod., o víkendech pak od 9-19 hod.
Legiovlak bude na vlakovém nádraží v Dobrušce bezplatně přístupný všem zájemcům z řad široké veřejnosti. V rámci oslav 150. výročí narození Františka Kupky připomeneme i jeho legionářskou minulost. Světoznámý malíř, který vyrostl v Dobrušce, žil v době vypuknutí 1. světové války v klidu pařížského předměstí. I v pokročilém věku u něj ale převážil odpor k monarchii a vyhlídka na samostatnost rodné země a s dalšími stovkami Čechů žijícími ve Francii se přihlásil do cizinecké legie, kde vytvořili rotu. Podle známého pozdravu si říkali Rota Nazdar.

Legionářský vlak se samozřejmě dotýká čs. legií v Rusku. Je to ambiciózní projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 29. 6. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Adler v Dobrušce

Penzion Adler v Dobrušce

Dobruška, Královéhradecko
Ubytovna Loučky v Dobrušce

Ubytovna Loučky v Dobrušce

Dobruška, Královéhradecko