!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Legendární Kinoautomat ve Světozoru - přesunuto na později
Legendární Kinoautomat ve Světozoru - přesunuto na později
"> "> "> ">
12.10.
20.10.
+ Přidat foto
Společenské akce

Legendární Kinoautomat ve Světozoru - přesunuto na později

Kdy 12. říjen 2020 20:3020. říjen 2020 20:30
Ke kinu Světozor neodmyslitelně patří jeden filmový skvost. Vytvořil jej Radúz Činčera a pojmenoval Kinoautomat. Na plátno se vrátí na dva večery a to 12. a 20. října ve 20:30.
Skvostná multimediální komedie Člověk a jeho dům z roku 1967 se vždy v určitém napínavém momentě zastaví, na jeviště vstoupí moderátor a vyzve diváky, aby pomocí hlasovacího zařízení sami rozhodli, jak se děj bude vyvíjet dál. Příběhem pana Nováka v podání Miroslava Horníčka i osudy jednoho obyčejného pražského činžáku diváky naživo provede herec Tomáš Matonoha.

Na světové výstavě EXPO ’67 v Montrealu Činčerův Kinoautomat zazářil a okamžitě vzbudil nadšení laické i odborné veřejnosti. Mluvilo se o něm jako o zázraku a prvním interaktivním filmu na světě, ve kterém diváci mohou zasahovat do průběhu děje. Československému publiku byl po řadě peripetií a překážek poprvé představen v roce 1971 právě v kině Světozor.

Kino bylo nákladně přestavěno tak, že do každého ze sedadel bylo zabudováno hlasovací zařízení se zeleným a červeným tlačítkem. Každý divák tak mohl manipulovat s vlastním ovladačem. Po drátech, které vedly do zázemí tu dodnes najdete pozůstatky. Dráty tehdy ústily do centrálního počítače za plátnem, který zabíral celou místnost. Do projekční kabiny se muselo vejít šest filmových projektorů, v nichž paralelně běžely varianty příběhu. Unikátní možnost vlastního rozhodování mají diváci celkem osmkrát během každého představení.

Snímek se od roku 2007 příležitostně vrací do domovského Světozoru, a to díky spolupráci s dcerou autora, režisérkou Alenou Činčerovou.

Vynálezce Kinoautomatu Radúz Činčera přizval k jeho tvorbě část umělecké elity zlatých šedesátých let. V roce 1972 byl Kinoautomat označen jako „ideologicky nepřípustný“ rozhodnutím shora. Na několik desítek let byl zakázán po boku dalších vynikajících filmů československé nové vlny a uložen do trezoru. Námět a scénář dal Činčera dohromady s Pavlem Juráčkem, režijně spolupracoval s Jánem Roháčem a Vladimírem Svitáčkem, na dialozích se podílel i představitel hlavní role herec Miroslav Horníček a kameramanem byl Jaromír Šofr.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 11. 10. 2020