Úvod > Kalendář akcí > Lampář na Karlově mostě – zrušeno
Lampář na Karlově mostě - zrušeno
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
5.1.
+ Přidat foto
Lidová řemesla a trhy

Lampář na Karlově mostě – zrušeno

Kdy 5. leden 2021
Lampář opět rozsvítí světlo plynových lamp 5. 1. 2021!

Pražská plynárenská a Galerie hlavního města Prahy vás již tradičně zvou na komentovanou vycházku historickým centrem Prahy. Na krátké trase, kterou dnes opět osvětlují plynové lampy, vám lampář ukáže jak se plynové lampy rozsvěcejí a zhášejí. Zároveň na zajímavých místech po trase poskytne lektor odborný výklad o památkách, které GHMP spravuje.

Na vycházky je NUTNÁ REZERVACE na tel.: 222 210 268 (út- so /11-18 hod).

Z důvodu platných vládních nařízení je omezen počet účastníků a také vyžadujeme dodržení veškerých preventivních opatření “3R". Vycházky jsou zdarma a místo srazu se dozvíte při rezervaci.


Historie:
V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny září 1847 se zprovozněním Karlínské plynárny. Plynové světlo se používalo i v pražských parcích, zahradách, na nábřežích a ostrovech. V Čechách a na Moravě se nejdéle plynové světlo udrželo ve starých částech Prahy. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen, nejvíce v pražské historii. Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu koncem dubna roku 1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 15. 7. 2021