Úvod > Kalendář akcí > Ladislav Habsburský a Jiří Poděbradský – Funerální textilie z královských hrobů

Ladislav Habsburský a Jiří Poděbradský – Funerální textilie z královských hrobů

Kdy 2. duben 2019 9:00 - 28. duben 2019 18:00 Výstavy
V plném proudu je v Prácheňském muzeu série výstav mapující historii odívání v Čechách. V březnu bylo muzeum plné šatů, triček či pyžam pouze z 19. a 20. století. V dubnu ale přispějí do píseckého módního jara i kolegové z pracovišť archeologie a středověku.
Ve spolupráci s Oddělením uměleckých sbírek Pražského hradu, které přechovává vzácné tkaniny z královských hrobek z katedrály sv. Víta, nabídne Rytířský sál ve dnech 2. dubna až 28. dubna mimořádnou krátkodobou výstavu nazvanou Ladislav Habsburský a Jiří Poděbradský – Funerální textilie z královských hrobů.

Náplní výstavy budou části oděvů z hrobů králů Ladislava Pohrobka a Jiřího z Poděbrad. Tito dva panovníci byli vybráni v souvislosti s jejich vyobrazením na nástěnných malbách Rytířského sálu v píseckém hradě. Jejich obrazy vznikly patrně při příležitosti krajského sjezdu šlechty, který se konal právě v těchto prostorách v roce 1479. 

Mezi vzácnými exponáty budou k vidění například střevíce, ve kterých byl pohřben Ladislav Pohrobek, či polštářek, na který roku 1471 položili hlavu krále Jiřího z Poděbrad. Když tento „husitský král“ ve věku necelých padesáti jedna let zemřel, byl uložen do rakve v dalmatice (ceremoniálním oděvu králů), která byla ušita pravděpodobně v Itálii z brokátu s orientálními a islámskými prvky. Rekonstrukce tohoto roucha bude rovněž v muzeu k vidění.

Součásti královských pohřebních úborů, byť jsou mnohdy dochovány ve fragmentárním stavu, ukazují na užití přepychových látek jak ze Středomoří, tak dokonce pocházejících z dálkového obchodu z krajin ležících na hedvábné stezce.

Výstava je to opravdu jedinečná – většina z těchto předmětů vůbec poprvé opustí Pražský hrad, kde jsou jinak instalovány na výstavě „Příběh Pražského hradu“ či uloženy v depozitářích.

Doprovodným programem k výstavě bude přednáška Mgr. Jana Vlčka, kurátora archeologických sbírek Pražského hradu, který k textiliím a jejich původu doplní řadu zajímavostí. Jeho povídání začíná ve čtvrtek 11. dubna od 16 hodin. 
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 4. 2019
17.10.
20.10.
Filmový Písek 2019

Filmový Písek 2019

Písek, Jižní Čechy
18.10.
Tata Bojs

Tata Bojs

Písek, Jižní Čechy
1.1.
31.12.
Exkurze do Jitexu

Exkurze do Jitexu

Písek, Jižní Čechy
31.12.
Silvestrovský výstup na Mehelník

Silvestrovský výstup na Mehelník

Písek, Jižní Čechy