Úvod > Kalendář akcí > Labyrint světa a ráj srdce

Labyrint světa a ráj srdce

Kdy 13. červenec 2020 19:00 - 20:15 Hudební a divadelní akce
Spolek přátel hudby Musica Loci poprvé uvede hodinový varhanní koncert, kde se střídá hudba a mluvené slovo ve 14 úryvcích z Komenského knihy „Labyrint světa a ráj srdce“ v kostele sv. Václava na pražském Smíchově.
Poutníka doprovází Všezvěd Všudybud a ukáže mu celý svět - jak se každý člověk snaží, přetvařuje, učí se, lopotí, miluje, touží po penězích, ale nikde nenalézá klid. Až poutník vykřikne: „Ach, přemizerní, bídní, nešťastní lidé, toto-liž jest vaše poslední sláva!“ Když pak nahlédne do svého nitra, do svého srdce, tam teprve nalezne pokoj a klid. Tam jest ten pravý pokoj a mír. V srdci svém.

Letos uplyne už 350 let od úmrtí J. A. Komenského, autora nejvýznamnějšího barokního textu Labyrint světa a ráj srdce… a přesto nás jeho myšlenky překvapí, jak jsou stále aktuální – a řekneme si – copak se za těch 350 let vůbec nic nezměnilo? Na co jsme v dnešní době tak pyšní? Kulturní evoluce je jako želva - nenechme se vyprovokovat šíleným rozvojem techniky a globalizací! Pojďme si poslechnout nádhernou hudbu a zamyslet se, co v nás naštěstí zůstává pořád stejné. Uklidní nás někdy shovívavá, jindy nepokojná hudba i filozofie Komenského, která jde do takové hloubky našeho nitra, kde dnešní problémy ztrácejí na významu. Díky obrovskému množství metafor je text velmi srozumitelný a v následném hudebním motivu máme čas si promítnout Komenského myšlenky do našich příběhů a pocitů.

Punc současnosti koncertu přidají i oba mladí umělci, spolužáci z Janáčkovy konzervatoře – Radúz Mácha, člen činohry Národního divadla, oblíbený díky mnoha divadelním a filmovým rolím, a Tomáš Pindór, muzikant celoživotně srostlý s varhanami a koncertující na českých i zahraničních pódiích a kůrech.

Radúz Mácha / recitace

Tomáš Pindór / varhany

Jan Amos Komenský / text

Petr Eben / hudba

Pořadatelem koncertu je spolek přátel hudby MUSICA LOCI, který vznikl v létě 2019 kolem varhaníka a dirigenta Tomáše Pindóra a filantropky umění Jitky Černé. Od té doby spolek uskutečnil řadu koncertů, při kterých propojuje hudbu s literaturou, zpěvem, tancem, výtvarným uměním i architekturou. Tím pomáhá návštěvníkům objevujovat GENIUS LOCI jedinečných architektonicých skvostů se skvělou akustikou.

Prodej vstupenek na GoOut.net a na místě 1 hodinu před koncertem.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 7. 2020