ÚvodKalendář akcíFestivalyKvětnovské hudební slavnosti 2023
Květnovské hudební slavnosti 2023
Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Ústecký kraj nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu staré hudby v Krušných horách, nedaleko Chomutova.
Čtvrtý ročník festivalu se uskuteční již tradičně poslední prodloužený srpnový víkend za účasti českých a německých umělců. Inspirací pro dramaturgii nadcházejícího festivalu se stala píseň českého skladatele Johanna Josepha Röslera s názvem Moudře anebo jen tak? na text Felixe Weisse. Spolu s básníkem, který toto téma zpracoval velmi vtipně, hodláme balancovat na hranici mezi hlubokými myšlenkami a lehkostí pošetilých radovánek. Hledat rovnováhu mezi moudrým a lehkovážným přístupem k životu.

Toto téma zaměstnávalo mnohé básníky světské i duchovní poezie, a proto se také text a jeho zhudebnění stává jednou z ústředních myšlenek našeho festivalu. Vedle tří festivalových představení bude veřejnosti otevřen i mistrovský pěvecký kurs pro budoucí profesionály zaměřený na skladby s německými texty druhé poloviny osmnáctého století a prvních dvaceti let století devaténáctého.

Zahajovací koncert festivalu s titulem MOUDŘE ANEBO JEN TAK? o pátečním večeru bude věnován písňové tvorbě Johanna Josepha Röslera (1771 – 1812). V novodobé premiéře zde zazní Šest písní s doprovodem klavíru v podání předních interpretů písňové tvorby Jana Kobowa a Anny Hlavenkové, které na historický klavír doprovodí Alena Hönigová. Program bude doplněn písněmi, které byly publikovány v letech 1805–1806 v pražských hudebních časopisech Harmonia a Euterpe.

Texty Johanna Wolfganga Goetheho, Christiana Felixe Weisseho, Johanna Georga Jacobiho, Christine Stein nebo Giuseppe Carpaniho či Scipione Piattoliho chceme našim posluchačům přiblížit nejen skrze Röslerovu výjimečnou hudbu, ale také prostřednictvím překladů a „výkladů“ (v tomto případě se budeme držet lehkovážnější stránky věci). Program bude ilustrován přímo při koncertě Bettinou Zimmermann, přední německou výtvarnicí s dlouhodobými zkušenostmi s LIFE-PAINTING, živou malbou. Věříme, že pohled na tančící štětec právě vznikajícího obrazu přímo před očima diváka umocní a dotvoří zážitek, který před více než dvě stě lety nadchl Röslera při četbě tehdejších populárních almanachů a inspiroval k tak výmluvným kompozicím. 
Výsledek náročných příprav potřebných k provedení dosud neznámých Röslerových písní, jejichž notové prameny jsou hudební veřejnosti prakticky nedostupné, bychom s Vámi rádi sdíleli nejen na tomto koncertě, ale i po doznění posledních tónů festivalu. Proto připravujeme ve spolupráci s vydavatelstvím Českého rozhlasu i notovu edici Röslerových písní, pro niž přebásnil texty do češtiny Petr Koudelka, a CD nahrávku (ve spolupráci s vydavatelstvím Koramant Records ve Švýcarsku).

Sobotní podvečer bychom rádi programem (NE)SNESITELNÁ LEHKOST aneb Sentimentální serenáda zabředli do jednoho z extrémů naší matérie. Ensemble Consolatione s hudbou Diabelliho, Carulliho a Guilianiho pro flauto traverso a romantickou kytaru by se měl v altánku v blatenském parku postarat o atmosféru sladkého užívání si života. Karel Valter a Jan Tuláček jsou v tomto směru interpreti nanejvýš povolaní; s filozofií carpe diem je pojí nejen záliba pro nápadité melodie a barvy hudby počátku 19. století, ale především hloubka a šíře jejich uměleckého záběru. Doufáme, že letos budeme mít štěstí na počasí a koncert se uskuteční v altánku v blatenském parku, ale pokud ne, je k provedení připraven kostel sv. Michaela archanděla, který se nachází jen o pár metrů dál.

Nedělní koncert o třetí se ujme slova náš dlouhodobý festivalový partner Batzdorfská dvorní kapela. „Svaté“ prostory poutního kostela v Květnově rozezní hudba rodiny Bachů. Slovy moteta SVĚTE, DOBROU NOC! na okamžik zavřou dveře běžnému světu a ve vokálně-instrumentálním programu nás zavedou do archivu pozůstalosti rodiny Bachů a nechají nás zaposlouchat se do překrásných textů sbírky motet, sborových písní a kantát starších členů rodiny Bachů z období přibližně od roku 1650 do roku 1700, které se dochovaly především v pozůstalosti C. P. E. Bacha. Bude to opravdu tak smutný svět, jak by se podle titulu koncertu mohlo zdát? Nebo spolu s Goetheho harfeníkem z prvního koncertu zjistíme, že na konci samoty čeká nádherný klid, radost a objetí?

Festivalové dění bude opět komentovat Wolftraud de Concini na česko-německém blogu nejen FESTIVALOVÉ KRONIKY. Letos přijede až ze severní Itálie in personam i se svým pejskem Zampou. Fotografie, rozhovory a články zaměřené na festivalová témata budeme zveřejňovat již od května, ale většina jich vznikne až na konci srpna přímo v Blatně a v okolí.

Na návštěvníky bude také v Blatně čekat stylový stánek sladkých delikates a u květnovského kostela zase oblíbené občerstvení paní Jermilovové z jirkovské farnosti. Stejně jako v minulých letech plánujeme online živé přenosy ze všech festivalových představení.

Michael aneb andělské dialogy

Zahajovací koncert festivalu 2022. Ensemble Kesselberg.

Provozovatel

Obec Blatno, okr. Chomutov

Blatno 1
430 01 Blatno
Tel.:
+420 474 625 839
Email:
honigova@hotmail.com
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.kvetn...
GPS:
50,304200 13,212900
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Krušné hory
Obec:
Blatno
Tipy na výlet:
Blatno a okolí
 

Cena

Poznámka:Dobrovolné vstupné.

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Květnovské hudební slavnosti 2024

Mezinárodní hudební festival staré hudby v Krušných horách.
Blatno, Ústecký kraj

Vinobraní v Kadani 2024

Celodenní program se odehrává v areálu Františkánského kláštera, který si mohou zdarma prohlédnout s průvodcem. Návštěvníci mohou sledovat průběh a zpracování hroznů a ochutnat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno. Těšit, se můžete též na bohatý program!
Kadaň, Ústecký kraj

Festival lidových a dechových hudeb v Kadani 2024

Dechovky v zahradách Františkánského kláštera v Kadani.
Kadaň, Ústecký kraj

Medové odpoledne v Kadani 2024

Nedělní odpoledne ve znamení medu. Ve františkánské zahradě se můžete těšit na jarmark včelařského zboží, medu, medoviny, perníků, svíček atd.
Kadaň, Ústecký kraj

Kadaňský Flerjarmark 2024

Už jste objevili kouzlo Fleru? Akce dává prostor českým a slovenským designérům, švadlenkám, šperkařům, umělcům, návrhářům. Zkrátka každému, kdo něco umí, a chtěl by produkty své šikovnosti dále šířit a dělat jimi radost spokojeným zákazníkům.
Kadaň, Ústecký kraj

Dny EHD v Kadani 2024

Dny evropského kulturního dědictví v Kadani.
Kadaň, Ústecký kraj

Císařský den v Kadani 2024

Nejvýznamnější kulturní akcí města je Císařský den, kterým si Kadaň připomíná slavný příjezd císaře Karla IV. z roku 1367 a 1374. Historickou část města ovládnou dobová řemesla, kejklíři, trhovci, stylová hudba a pouliční divadlo.
Kadaň, Ústecký kraj

Advent v Kadani 2024

Vánoční trhy s programem.
Kadaň, Ústecký kraj

Horský hotel Lesná – běžky i letní vyžití v Krušných Horách

Vychutnejte si pečlivou strojovou úpravu tratí v rovinatém terénu Leseňské pláně v 900m nadmořské výšce. Na tratě skiareálu nastoupíte u objektu horského hotelu Lesná, kde se nachází komfortní bezplatné parkoviště.
Nová Ves v Horách, Ústecký kraj

Tabulová hora – Úhošť

Stolová hora Úhošť mezi městy Klášterec nad Ohří a Kadaň je národní přírodní rezervací a vede po ní naučná stezka. Z hory je překrásný výhled na celý region.
Kadaň, Ústecký kraj

Rašovické skály

Rašovické skály se zvedají nad obcí Rašovice u Klášterce nad Ohří v severovýchodní části Doupovských hor a jsou jedním z největších skalních výchozů v této oblasti. Dominantou chráněného území je přibližně 20 m vysoká a 150 m dlouhá skalní stěna s výskytem řady ohrožených druhů rostlin a živočichů.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Zřícenina hradu Egerberk

Pozůstatky gotického hradu, který založil na přelomu 13. a 14. století u Klášterce nad Ohří Vilémem z Egerberka. Památkově chráněný areál v současné době sestává ze zachovalých hospodářských budov, částí obvodových zdí a palácové části s nádvořím.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Farma skotu v Zásadě u Kadaně

Farma v Zásadě v minulosti chovala kozy, před několika lety však farmáři své zaměření přesměrovali na chov masného skotu plemene Charolais. A z nostalgie si ponechali pár koziček.
Kadaň, Ústecký kraj

Bývalá provozovna porcelánky Thun v Klášterci – místo, kde se natáčely Holky z porcelánu

V bývalé provozovně porcelánky Thun v Klášterci nad Ohří se v roce 1974 natáčel kultovní snímek Holky z porcelánu. Thun 1794 a.s. v těchto prostorách ukončil výrobu v roce 2024.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani dostálo svému jménu – najdete zde hned dvě sochy tohoto legendárního pohádkového psa. Na začátku nábřeží lze pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, děti zase ocení Fíkovu podobiznu v životní velikosti z kamene.
Kadaň, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Split Kadaň – moderní ubytování na úpatí Krušných hor

Hotel Split se nachází ve starobylém královském městě Kadaň, ležícím na předělu mezi Krušnými horami a Doupovskými vrchy. Hotel Split se nachází v klidném, příjemném přírodním prostředí přímo u řeky Ohře.
Kadaň, Ústecký kraj

Lázeňský pension Evženie v Klášterci nad Ohří

Penzion Evženie se nachází v nově zrekonstruovaném lázeňském areálu na břehu řeky Ohře, kde se kromě penzionu nachází lázeňský dům s nabídkou lázeňských procedur, restaurace, lázeňská promenáda s kolonádou, tenisový klub Evženie a stáčírna minerálních vod.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Restaurace Střelnice Kadaň

Restaurace Střelnice, kde v letních dnech můžete relaxovat s přáteli na zahrádce pod letitými kaštany a nechat své ratolesti dovádět v dětském koutku.
Kadaň, Ústecký kraj

Penzion a restaurant Bílý Beránek Kadaň

Penzion Bílý Beránek se nachází v historickém centru královského města Kadaň, 220 metrů od hlavního náměstí. Návštěvníci královského města zde naleznou nejen klidné ubytování, ale také skvělou kuchyni.
Kadaň, Ústecký kraj

Korek

Martin Šroubek dal do pucu dům v havarijním stavu. Stojí přímo proti fabrice, kde se vždycky vyráběl korek. Otevřel tedy Café Korek a dal ve všech směrech na profesionály. Archigroup skvěle pomazlili interiér, který perfektně odděluje dětskou hernu, kavárenskou část s knihovnou.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Pension Astoria Klášterec nad Ohří

Pension se nachází na levém břehu řeky Ohře na úpatí Krušných Hor ve městě Klášterec nad Ohří. Příjemně vyhlížející penzion nabízí zahradní restauraci i vyžití pro děti. Domácí zvířata jsou vítána.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Hotel Bohemia Excellent v Klášterci nad Ohří

Nedaleko historického centra Klášterce nad Ohří se nachází Hotel Bohemia Excellent. Moderní stavba je architektonicky stylizována do protředí historické zástavby města a nabízí veškerý komfort, který zákazník od moderního hotelu požaduje.
Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

Tábořiště U Včelky

Tábořiště U Včelky je přírodní tábořiště přímo u řeky Ohře, nedaleko obce Perštejn v malebné krajině Doupovských a Krušných hor.
Okounov, Ústecký kraj