Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Kurz filozofie a psychologie východu a západu v Pardubicích
Společenské akce

Kurz filozofie a psychologie východu a západu v Pardubicích

Kurz Filozofie pro život zahrnuje 10 přednášek, které budou probíhat jednou týdně, ve čtvrtek od 18 do 20:30 hodin.
Tento kurz tě provede vzrušujícím světem záhad života, člověka a univerza. V průběhu třinácti přednášek budeš moci lépe poznat sebe sama a probudit skryté potenciály, které dřímají ve tvém nitru.

Seznámíš se se třemi tematickými celky, jež pojednávají o důležitých aspektech lidské existence: 1. etické otázky jednotlivce 2. hledání spravedlnosti ve společnosti 3. význam dějin pro pochopení současnosti   Témata: Člověk a vesmír Sedm složek či dimenzí ve vesmíru a v člověku Viditelná a neviditelná přirozenost člověka Nadčasová etika a morálka   Tisíciletá Indie Zákony, které řídí vesmír: dharma a karma Symbolismus Bhagavadgíty, vnitřní boj člověka Učení o reinkarnaci   Mystický Tibet Staré tibetské texty: Kniha zlatých pravidel a Hlas ticha Cesta učedníka třemi síněmi duše Učitelé moudrosti a rady tibetských mudrců   Buddhistická filozofie Život a učení Buddhy Čtyři vznešené pravdy Osmerá ušlechtilá cesta Osvobození člověka, nirvána   Dálný Východ Konfucius a jeho učení Etický a politický řád ve společnosti. Cesta ušlechtilého člověka   Egypt Nebeský a pozemský Egypt Obřad a magie, potřeba posvátného v životě Morální koncepty: zdvořilost, hledání pravdy, náboženství, rodina, solidarita aj. Rady Ptahhotepa, Imhotepa, Aniho a dalších mudrců   Platon, filozof idealismu Učení o idejích Symbolismus ´Mýtu o jeskyni´ Ctnosti duše a Ideály spravedlnosti   Aristoteles Život a dílo Aristotelovská etika, Etika Nikomachova Aristotelovská metafyzika, stupně poznání   Praktická filozofie Problémy současného světa Individuum, společnost, stát Přirozená hierarchie Projev mužské a ženské polarity ve společnosti Politický a filozofický Ideál   Stoikové, moudrost Říma Vnitřní síla člověka Otroctví a svoboda, život a smrt Řím a občané světa Marcus Aurelius, Epiktetos, Seneca   Plotin a neoplatonismus Fáze kreace: chaos, theos, kosmos Učení o duši, kráse a kontemplaci Cesta k božskému Mysticismus ve filozofii Západu Eklektická škola v Alexandrii   Časové cykly Kosmologie Jugy neboli období světa Krize naší doby   Mýtus a dějiny Filozofie dějin Paměť a dějiny Mýtus o věčném návratu   Nadčasová filozofie a její projevy Filozofické školy a formování filozofa Společnosti esoterních studií Pythagorejská škola Filozofie jako odvěká přirozená touha člověka po poznání pravdy  

Během kurzu probíhají cvičení užitečná pro rozvoj našich přirozených schopností, jako jsou pozornost, koncentrace, paměť, imaginace, kontrola afektivních fenoménů, vůle atd., vybraná z tradic a témat probíraných v rámci kurzu.  

Délka trvání: Celkový počet výukových hodin: 26 (13 bloků přednášek a cvičení po 2 výukových hodinách, každá v délce trvání 45 minut)

Provozovatel

Nová Akropolis Pardubice

nám. Republiky 2686
530 02 Pardubice
Tel.:
+420 774 554 422
Email:
pardubice@akropol...
WWW:
www.akropolis.cz/...
GPS:
50,037841 15,776801
 
Region:
Pardubický kraj
Oblast:
Pardubicko
Město:
Pardubice
Tipy na výlet:
Pardubice a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

Poznámka:Cena kurzu: 1540 Kč (studenti a důchodci 1100 Kč) - na úvodní přednášku je vstup volný

 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Psychologie pohádek

Jaké symboly se nacházejí v pohádkách? Jaký výchovný vliv má jazyk těchto starých příběhů? Hledejme spolu poselství pro dětské duše, které může obohatit i náš svět dospělých.
Pardubice, Pardubický kraj

Grand Festival smíchu 2023

Pardubice se na jeden týden opět stanou hlavním městem smíchu! Východočeské divadlo Pardubice bude totiž hostit XXIII. ročník Grand Festivalu smíchu, který je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru.
Pardubice, Pardubický kraj

Proč Kovy řešil dějiny?

Přijďte do Institutu Paměti národa na besedu s Karlem „Kovy“ Kovářem.
Pardubice, Pardubický kraj

Moje kořeny – jak si sestavit rodokmen

Přijďte do Institutu Paměti národa Pardubice na zajímavou besedu s Janem Matyskou.
Pardubice, Pardubický kraj

Grand Pardubice

Funkcionalistická budova významného architekta Josefa Gočára, v níž byl jako první host přes noc ubytován prezident TGM (30. května 1931).
Pardubice, Pardubický kraj

Cyklostezka Vinice v Pardubicích

Území Vinice v Pardubicích dříve sloužilo jako vojenská plovárna, obyvatelé jej nyní využívají zejména k rekreaci a volnočasovým aktivitám. Nyní je zde možné využít cyklostezku.
Pardubice, Pardubický kraj

Stezka Viléma z Pernštejna v Pardubicích

Nejzajímavější místa v centru Pardubic spojuje naučná stezka Viléma z Pernštejna.
Pardubice, Pardubický kraj

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A

Naučná stezka vznikla v roce 2012 k příležitosti 70. výročí druhého stanného práva, které vyhlásili němečtí okupanti na území protektorátu Čechy a Morava. Cesta představuje návštěvníkům několik míst spojených s činností Silver A v Pardubicích a osudy hlavních aktérů.
Pardubice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kafe, víno, kokino

Malá, tak trochu zašitá, kavárna v centru Pardubic.
Pardubice, Pardubický kraj

Cukrárna v Pernštýnské

Jsme rodinná cukrárna v historickém centru Pardubic. V přízemí najdete prodejnu cukrárny, kde si můžete posedět a dát si ke kousku dortu také kávu či víno. Naše zákusky vlastní výroby jsou moderní a především lehké, inspirované italskými a francouzskými cukrářskými produkty.
Pardubice, Pardubický kraj

Bakla café

Bakla café v Pardubicích nabízí výbornou kávu i něco dobrého k tomu.
Pardubice, Pardubický kraj

Nanukárna Mňam Kunětické zmrzky s dílnou

Stálé stanoviště oblíbené Mňam Kunětické zmrzky najdete na Smilově ulici v Pardubicích.
Pardubice, Pardubický kraj