Úvod > Kalendář akcí > Kruhy a čáry ze sbírky Karly a Davida Železných

Kruhy a čáry ze sbírky Karly a Davida Železných

Kdy 13. červen 2019 - 7. červenec 2019 Výstavy
David Železný je znám nejen jako galerista, ale také i kurátor několika výstav vzniklých v rámci minulých ročníků Smetanovy výtvarné Litomyšle. Výstava prezentuje především abstraktní a geometrické obrazy a sochy z jeho osobní sbírky.
Být galeristou a sběratelem není jednoduché. Umění nelze prodávat bez vášně a horoucího zápalu pro obrazy či sochy a tato vášeň způsobuje i touhu nejlepší kousky vlastnit. Navíc – čas tříbí oko i cit a s o to větší naléhavostí pak některá díla apelují: mě přeci neprodáš…!

Kruh a čára – dva základní tvary se prolínají celou sbírkou, ve které nechybějí díla Magdalény Jetelové, Jiřího Hilmara, Aleše Veselého, Františka Kyncla, Jiřího Koláře, Vladimíra Kokolii a dalších výrazných osobností českého umění uplynulých desetiletí. S mnohými z vystavených děl se navíc pojí Davidovy osobní vzpomínky na jejich autory.

Výstava nemá, a vlastně ani nemůže míti ambice mapovat všechny tendence české poválečné abstrakce. Je spíše komorním souborem – privatissimem, které však může sloužit jako dokument na téma: jaké umění si do své vlastní sbírky umístí srdce profesionálního galeristy.

Vernisáž: 13. 6. v 18 hodin
Kurátor: Adam Hnojil
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 6. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecké apartmány v Litomyšli

Zámecké apartmány v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy
Apartmán Unesco Litomyšl

Apartmán Unesco Litomyšl

Litomyšl, Východní Čechy
Kavárna Chocco Caffé Litomyšl

Kavárna Chocco Caffé Litomyšl

Litomyšl, Východní Čechy