Úvod > Kalendář akcí > Krásná práce - výstava v Galerii 1
Krásná práce - výstava v Galerii 1
"> "> "> "> "> ">
8.11.
21.11.
+ Přidat foto

Krásná práce - výstava v Galerii 1

Kdy 8. listopad 2019 10:00 - 21. listopad 2019 18:00 Výstavy
Výšivka pavím perem, rybími šupinami nebo uzená keramika, i to bude k vidění na výstavě Krásná práce. Ve dnech 8. - 21. listopadu proběhne v Praze v Galerii 1 první ročník akce věnované živým lidovým řemeslům a jejich tvůrcům.
Výstava vymaňuje ruční výrobu ze sentimentální sféry jarmarků a farmářských trhů. Vrací ji současnosti, poskytuje jí důstojnost a ukazuje vysokou hodnotu artefaktů vytvořenými tradičními technikami.
 
Přehlídka živých řemesel a lidové tvorby Krásná práce, která na podzim proběhne, je první akcí tohoto typu v Praze po zániku institucí ÚLUV a Krásná jizba v roce 1995. Nadační fond Družstevní práce ji pořádá ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. První ročník přehlídky nabídne návštěvníkům výrobky vytvořené unikátními zanikajícími technikami a představí tvůrce, jejichž rody se řemeslu věnují i po mnoho generací.
 
Na akci se návštěvníci budou moci seznámit s technikami, které nemají jinde ve světě obdobu. Uvidí například opasky vyšité pavím perem, které symbolizují mužskou sílu, keramiku vyrobenou prehistorickou technikou zakuřování nebo ukázky romských řemesel. Na workshopech si zájemci budou moci vyrobit hračku ze dřeva nebo sami navléknout vánoční ozdobu z foukaných skleněných perel, jaké mívaly na stromečku naše prababičky. Součástí akce budou i přednášky a promítání dokumentárních filmů.

Akce je součástí dlouhodobých aktivit podporujících péči o tradiční řemesla a lidovou tvorbu, které by měly vyústit ve vznik stálého centra řemesel s galerií v Praze. Název Krásná práce je složeninou názvů dvou zakladatelských institucí – nakladatelství Družstevní práce a sítě prodejen Krásná jizba, které se podobné činnosti věnovaly už za První republiky. Centrum řemesel Krásná práce má ambice stát se Fénixem vstávajícím z popela Krásné jizby.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 10. 2019