Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Krajiny Oskara Teimera
Teimer
Městské muzeum Hořice připravilo na podzimní měsíce vzpomínkovou výstavu k nedožitým devadesátinám malíře a grafika, krajináře Oskara Teimera.
Oskar Teimer se narodil 15. listopadu 1932 v Lázních Bělohrad, žil také osm let v Miletíně, kde začal svou dráhu učitele a stál u zrodu skautského střediska. Většinu života však prožil v nedalekém Černíně, kde postavil a sgrafity vyzdobil rodinný dům.

Jeho život a dílo jsou spjaty s krajem Podzvičinska, který měl velmi rád a často jej zachycoval ve svých dílech, ať již něžnými perokresbami nebo na olejomalbách a akvarelech, plných napětí proměny krajiny v průběhu dne či ročních období. Nedílnou součástí jeho díla jsou také grafiky, linoryty, v jejichž tvorbě byl skutečným mistrem. Oskar Teimer byl také oblíbeným pedagogem a, pokud mu vládnoucí režim dovolil, rád své dovednosti a zkušenosti předával svým žákům jako učitel výtvarné výchovy, naposledy na gymnáziu v Hořicích. Mnoho let také ilustroval časopis Pod Zvičinou, vydávaný touto školou.

Oskar Teimer zemřel 7. června 2010. Během svého života uspořádal nespočet výstav a první samostatná se uskutečnila v r. 1963 právě v prostorách hořického muzea. Současná výstava, připravená ve spolupráci s rodinou Oskara Teimera a s její obětavou pomocí, prezentuje průřez jeho krajinářské tvorby od r. 1954 až do jeho smrti prostřednictvím kresby, malby i grafiky. Výstava si klade za cíl nejen představit různorodost tvorby Oskara Teimera, ale také navodit atmosféru, v níž umělec tvořil. Nebudou chybět ani drobná dílka jako novoročenky nebo exlibris, které měly v tvorbě Oskara Teimera své pevné místo a jimiž rád potěšil své četné přátele. Ke shlédnutí bude také filmový týdeník z r. 1963, jehož kamery zachytily lesního dělníka Oskara Teimera při přestávce, kterou trávil kresbou lesních zátiší.

Výstava bude slavnostně zahájena vernisáží v neděli 4. září 2022 ve 14 hodin ve Štorchově síni Městského muzea úvodním slovem a hudbou v podání Rostislava Tvrdíka. Zakončena bude rovněž slavnostně v den nedožitých Oskarových 90. narozenin v úterý 15. listopadu 2022 v 17 hodin. Toto setkání bude příležitostí příbuzných, přátel a příznivců ke společnému vzpomínání. Bude tu také možnost nabídnout k prodeji obrazy, které se jejich současným majitelům nehodí a které by rádi je předali těm, kterým by přinesly radost.
 

Cesta je trnitá v Městském muzeu v Hořicích

Výstava Cesta je trnitá, kterou v Městském muzeu v Hořicích otevřou 15. prosince, propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň, a to malířky Anežky Hoškové a sochařky Anny Hulačové. Zájem o legendární a magické první jmenované se zde setká s rurálním sci-fi druhé.
Hořice, Královéhradecký kraj

Vánoční setkání

Ponořte se do vánoční nálady – srdečně zveme na Vánoční setkání, které proběhne v Městském muzeu 17. prosince!
Hořice, Kraj Vysočina

Vánoční Zoo Dvůr Králové nad Labem

Vánoce v Safari Parku začínají už 17. prosince!
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Vánoce na Hrádku

Během této akce je navíc pro veřejnost zpřístupněna zámecká kuchyně, kde budete moci ochutnat pravý anglický punč.
Nechanice, Královéhradecký kraj

Městské muzeum a galerie Hořice

Městské muzeum bylo založeno v roce 1887 jako Archeologický a musejní spolek. Během své 130 leté existence muzeum shromáždilo unikátní sbírku s více než 40 000 předměty. Od roku 1942 sídlí v novorenesančních prostorech domu s pískovcovou fasádou od stavitele Františka Karažeje z roku 1877.
Hořice, Královéhradecký kraj

Chlumíčkova stezka pro děti v Hořicích

Chlumíčková stezka zabaví zejména nejmenší děti při vycházce na koupaliště Dachova v lesním úseku od rozcestí u Lomu U Sv. Josefa a Malátovy cesty až na zmíněné koupaliště. Stezka vede po žluté turistické trase a je součástí naučného okruhu městem.
Hořice, Královéhradecký kraj

Vycházky v Hořicích – procházka do Svatogothardské Lhotky

Jedním z cílů při návštěvě Hořic může být procházka do Svatogothardské Lhotky, která je na velmi krátkém úseku přímo nabitá zajímavostmi. Vycházku lze začít na Gothardě u památníku s reliéfem prvního československého ministra financí Dr. Aloise Rašína, pravděpodobně díla Marie Wagnerové-Kulhánkové.
Hořice, Královéhradecký kraj

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořickou školou prošly mnohé zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství, což se odrazilo ve výzdobě města i ve sbírkách Galerie plastik. Mimořádné postavení tu má Jan Štursa, jehož plastiky dominují části expozice.
Hořice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel a restaurace Královský Dvůr v Hořicích

Hotel Královský Dvůr se nachází v centru města Hořice v Podkrkonoší, které proslulo díky sochařskému umění jako “Město kamenné krásy”. Asi 1,5 Km od hotelu leží známé přírodní koupaliště Dachova.
Hořice, Královéhradecký kraj

Restaurace Staré Časy

Stylový restaurant v útulném prostředí starého hořického pivovaru uvítají všichni ti, kteří hledají místo pro schůzku s přáteli, obchodní jednání nebo jen pro relaxaci.
Hořice, Královéhradecký kraj

Penzion a restaurace U Jízdárny v Hořicích

Penzion a restaurace U Jízdárny se nachází v malebném městě kamenné krásy Hořice v Podkrkonoší. Nabízí ubytování ve dvoulůžkových a čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociální zařízením.
Hořice, Královéhradecký kraj

Hotel Dachova v Hořicích

Hotel Dachova se nachází u města Hořic v Podkrkonoší, které proslulo díky sochařskému umění jako “Město kamenné krásy”. Celková kapacita hotelu je 11 pokojů. Restaurace s letní zahrádkou nabízí příjemné posezení se specialitami české kuchyně.
Hořice, Královéhradecký kraj