Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Kráčející sochy na zámku v Brtnici
Krácející sochy na zámku v Brtnici
Výstavy

Kráčející sochy na zámku v Brtnici

Výstava Kráčející sochy představuje osud soch a drobných sakrálních památek, které se musely na Mostecku stěhovat. Unikátní soubor historických i současných fotografií je k zhlédnutí v přízemních prostorách brtnického zámku v červenci a srpnu vždy od úterý do neděle od 10 do 16 hodin.

Fotografie, jejichž výstava bude na zámku v Brtnici zahájena v sobotu 12. července 2014 ve 14 hodin, zapůjčilo Oblastní muzeum v Mostě. Výstava Kráčející sochy mapuje na Vysočině ne zcela známou problematiku stěhování soch a drobných staveb v severozápadních Čechách především v důsledku důlní činnosti.

Důlní a průmyslová činnost pohltila do dnešních dnů dvě třetiny Mostecka. Zmizelo třicet obcí, královské město Most, malebná podkrušnohorská krajina. Těžba přivedla evidentně toto teritorium do stavu katastrofální devastace a stále citelně zasahuje do života zdejších obyvatel. Na základě provedených průzkumů a zpracovaných expertiz byly s nezbytným časovým předstihem vypracovány záměry pro dokumentaci a záchranu těžbou ohrožených památek a odhady finančních nákladů. Z památkových staveb odsouzených k zániku byly vyjímány architektonické články (kamenná ostění portálů, oken, vestavěné náhrobníky, mříže) a stavební části (záklopové, často malované stropy) a uloženy do depozitářů s tím, že jejich použití v galerijních instalacích nebo v objektech bude následné a postupné.

Množství zachráněných exteriérových památek vyvolalo otázku jejich dalšího společenského uplatnění. Nová koncepce zakomponování plastiky do krajiny či k adekvátní architektuře jí částečně vrací původní smysl i uměleckou hodnotu.

Provozovatel

Zámek Brtnice

Široká 376
588 32 Brtnice
Tel.:
+420 724 752 926
Email:
lukas.kruzik@zame...
GPS:
49,303602 15,678450
 
 

Vstupné

Poznámka:

Vstupné dobrovolné

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Výstava 15 let Muzea Josefa Hoffmanna

Výstava 15 let muzea Josefa Hoffmanna připomíná úspěšné založení muzea v jeho rodném domě, a zároveň přináší přehled všech výstav, které se zabývaly vlivem nejvýznamnějšího rakouského architekta a tvůrce klasické moderny na jeho generační souputníky i na současné umělce a architekty.
Brtnice, Kraj Vysočina

Šárka Trčková a její „žáci“

Plzeňská rodačka – malířka a grafička Šárka Trčková (1965–2015) bude sice vždycky patřit mezi vizuální umělce, jejichž život se naplnil příliš brzy, ale její práce přesto nese všechny znaky úplné a soustředěné výpovědi.
Jihlava, Kraj Vysočina

Nazlı Kaya – Mimochodem

Nazlı Kaya (*1980) v Ankaře získala bakalářský titul jako grafička, ve Zlíně vystudovala animaci a absolvovala audiovizuální studia na FAMU. Je autorkou animovanýchi dokumentárních filmů, které tvoří společně s Tomášem Doruškou.
Jihlava, Kraj Vysočina

Magdaléna Manderlová – A všechno je náhle pták a chce odletět

Zvuková esej doplněná o několik objektů zachycuje proud vzpomínek vyvolaných poslechem hlasů rorýsů. Kompozice je sestavená z terénních nahrávek, mluveného slova a z útržků písní.
Jihlava, Kraj Vysočina

Historický morový průvod v Brtnici

Historický morový průvod v Brtnici se vztahuje k památce obětí morové epidemie, která zde propukla v roce 1715. Účastní se ho přes dvě stě převážně místních obyvatel v kostýmech napodobující dobové oblečení.
Brtnice, Kraj Vysočina

Renesanční radnice v Brtnici

Radnice je jedním z památkově chráněných objektů v brtnické památkové zóně. Její monumentální budova naznačuje, jak významná byla Brtnice před více než čtyřmi sty lety jako centrum rozlehlého valdštejnského dominia.
Brtnice, Kraj Vysočina

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.
Brtnice, Kraj Vysočina

Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici

V malebné scenérii městečka se nevšedně uplatňuje říčka Brtnice. Barokní sochy světců na jejích mostech vytvořil zdejší rodák David Lipart v letech 1715-18. Mostní stavbu má město i ve svém znaku.
Brtnice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Pod Kaplí Brtnice

Penzion Pod Kaplí naleznete na historickém náměstí uprostřed historického centra městečka Brtnice. Penzion nabízí ubytování pro firmy, turisty či prázdninové ubytování rodin s dětmi.
Brtnice, Kraj Vysočina

Rekreační středisko TJ Sokol Brtnice

TJ Sokol Brtnice nabízí ubytování a stravování ve svém rekreačním středisku s kapacitou 52 lůžek v Brtnici u Jihlavy. Ubytování je vhodné pro rekreační a sportovní pobyty, rodiny s dětmi i školy v přírodě.
Brtnice, Kraj Vysočina

Pivovar Ruprenz v Uhřínovicích

Pivovar Ruprenz naleznete v obci Uhřínovice, která se nachází v samém srdci Vysočiny nedaleko města Brtnice. Původní jméno obce pocházející z 13. století je Ruprenz, odtud tedy název piva.
Brtnice, Kraj Vysočina

Kolnička

Dalibor Špejtek se jednoho dne rozhodl do toho praštit. Kladivem. Na dvorku, kde byl chlívek s prasetem a slepicemi, Dali doslova a do písmene stloukl Kolničku. Říkali si, že když ten sen o hospodě nevyjde, bude to aspoň prima na pařby.
Luka nad Jihlavou, Kraj Vysočina