Úvod > Kalendář akcí > Lidová řemesla a trhy > Kovářská a kolářská sobota v Těšanech
Lidová řemesla a trhy

Kovářská a kolářská sobota v Těšanech

Technické muzeum v Brně spolu se svými maskoty dětských programů Šroubkem a Matičkou zve všechny zvídavé děti a jejich rodiče na další, tentokrát už prázdninový výlet. Zamíříme do barokní kovárny v Těšanech, kde v sobotu 14. 7. 2018 proběhne akce nazvaná Kovářská a kolářská sobota.

Na děti čeká kolo plné úkolů – stanoviště, kde si procvičí své znalosti, dovednosti i zručnost. Tentokrát budeme místo razítek dávat dohromady pomyslné kolo. Kolo totiž spojuje naše hosty. Pozvání přijali mistři dvou řemeslných oborů – kovářství a kolářství. Kdo si myslí, že tato řemesla patří už do minulosti nebo do pohádek, hluboce se mýlí. Všichni naši hosté vám potvrdí, že práce mají dost a rozhodně nemohou zahálet. Můžete si s nimi popovídat o práci a oboru nebo jen obdivně sledovat jejich šikovné ruce.

Umělecký kovář pan Josef Urbánek se kovařině věnuje už 50 let. Kovárnu má ve svém domě v nedalekém Měníně. Jeho díla zdobí židlochovický zámek a řadu dalších státních či soukromých objektů po celé republice ale i v zahraničí. S Technickým muzeem v Brně na kovárně v Těšanech spolupracuje již řadu let, s jeho „malou pomocí“ si zde vykovaly hřebík už stovky dětí.

Kolářství Uherka najdete v kraji Vysočina v obci Nyklovice nedaleko Poličky. Rodinná firma má tradici sahající čtyři generace zpět. Vyrábí tradiční loukoťová kola a dřevěné karoserie. Podílí se na rekonstrukci historických hasičských stříkaček a kočárů, vyrábí kola pro vozy a historická děla. Pan Aleš Uherka je držitelem titulu Nositel tradice lidových řemesel v oboru tradiční kolářství. Také jejich práce najdete po celé republice i v zahraničí, jmenovat můžeme např. zámek Čechy pod Kosířem nebo práci na renovaci unikátní historické sanitky z první světové války.

A proč spolu právě tato dvě řemesla? I když se to na první pohled nemusí zdát, tato řemesla spolu úzce spolupracovala, především na výrobě kol a vozů. Kolář kolo zhotovil ze dřeva a kovář na něj pak nakoval kovovou obruč, aby vydrželo na cestách. Pracovali tedy ve vzájemné součinnosti, a proto i v těšanské kovárně najdete expozice obou řemesel. Naše památky jsou ale nejhezčí, když ožívají ruchem původních řemesel, neváhejte tedy a druhou červencovou sobotu se v Těšanech přesvědčíte, že zlaté české ručičky najdeme v našem národě i dnes.

63. výstava vín – Velké Němčice

63. výstava vín Velké Němčice se koná v neděli 19. února (neděle před Popeleční středou, na tzv. ostatky). Bývají zde zastoupeny všechny běžně pěstované odrůdy i některé méně známé a také vína rosé či klaret.
Velké Němčice, Jihomoravský kraj

Hustopečské skákání Agrotec 2023

Čeští i světoví špičkoví skokani se sjedou o víkendu 2. a 4. února do Hustopečí. V městské sportovní hale se uskuteční již 23. ročník mezinárodního mítinku Hustopečské skákání Agrotec 2023.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Svratecký skřivan

Setkání otužilců na židlochovické pláži se soutěží o cenu v nejdelším ponoru. V Židlochovicích řeka Svratka protéká přímo středem města a nedaleko typického lanového mostu vznikla nedávno na břehu malá pláž. Právě zde se bude 5. února od 13 hodin konat závod amatérských otužilců.
Židlochovice, Jihomoravský kraj

Žerotínské farmářské trhy v Židlochovicích

Žerotínské farmářské trhy s nabídkou kvalitních surovin a řemeslných výrobků, regionálních potravin na téměř sedmdesáti stáncích na nám. Míru v Židlochovicích.
Židlochovice, Jihomoravský kraj

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

Ojediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je spravována Technickým muzeem v Brně.
Těšany, Jihomoravský kraj

Kaple Panny Marie Bolestené v Nesvačilce

Obec Nesvačilka žije v tradici poutí ke stávající kapličce Panny Marie Bolestné.
Nesvačilka, Jihomoravský kraj

Sportovní hala Moutnice

Nové sportovní centrum s hokejovou plochou vzniká u Moutnic na Brněnsku. Sloužit bude například pro trénování hokejové mládeže i hobby hokejistů nebo pro krasobruslení. Otevřít by se měla pravděpodobně v roce 2022.
Moutnice, Jihomoravský kraj

Turistika na koních v okolí Šitbořic

Vyuka jízdy na koni, vyjíždky do přírody, několika hodinové výlety v sedle koně.
Šitbořice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Koráb – atmosféra přírodního areálu 13 vinných sklepů

Pojďte zapomenout na všední starosti a shon dnešní moderní doby. S námi se vrátíte do éry našich dědů, kdy se lidé po celodenní těžké práci scházeli a u skleničky vína si dokázali najít čas na sebe i na své přátele.
Boleradice, Jihomoravský kraj

Rodové vinařství Proqin Velké Němčice

Rodové vinařství Proqin, čili Prokeš vinařství, se zaměřuje na produkci klasických šumivých vín metodou kvašením v láhvi a mešních tichých vín. Specialitou vinařství je sabráž – sekání sektů šavlí či jiným kuriózním předmětem.
Velké Němčice, Jihomoravský kraj

Mladí vinaři z Velkých Němčic

Do roku 2016 jsme se potkávali různě. Někteří ve škole na Zahradnické fakultě, u vína nebo piva, v našich vinařstvích a sklepech. Spojovala nás vždy vášeň pro to, co děláme – o víně a všem okolo něj jsme se dokázali bavit hodiny. A protože jsme chtěli do našeho světa vtáhnout i další spřízněné du...
Velké Němčice, Jihomoravský kraj

Rodinné vinařství U Samsonů – vína tradičních odrůd

Založení rodinné vinařské tradice datujeme do roku 1880 Jakubem Samsonem. V současné době se vinařstvím věnuje již 5. generace. Přijďte ochutnat to, jak se nám daří naplňovat odkazy našich předků jejíž součástí je naše filozofie „Kvalita a harmonie“ a naše motto „Vína tradičních odrůd“.
Velké Němčice, Jihomoravský kraj