!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Kostkohrádky na Špilberku
Kostkohrádky na Špilberku
"> "> ">
18.6.
30.8.
+ Přidat foto
Výstavy

Kostkohrádky na Špilberku

Kdy 18. červen 2020 9:0030. srpen 2020 17:00
Model hradu Špilberku, desítky aut a letadel a spousta vláčků – a to všechno postavené z kostek Lega. Muzeum města Brna otevírá výstavu „Kostkohrádky“ pro děti a hravé návštěvníky.
Exponáty složené z různých typů stavebnice Lego zapůjčil na hrad Špilberk sběratel Karel Kovář. Výstavu lidé najdou v přízemí jižního křídla hradu od 18. června do 30. srpna 2020.
 
Hravou výstavu plnou legendárních kostiček stavebnice Lego otevírá Muzeum města Brna na hradě Špilberku. „Kostkohrádky“ zaujmou hlavně menší děti, ale také návštěvníky, kteří si i v dospělosti rádi hrají. Ve dvou místnostech si lidé prohlédnou desítky hraček složených ze stavebnic Lega z různých období – od 60. let minulého století až po ty současné.

Tahákem výstavy je přibližně půl metru velký model hradu Špilberku, postavený z kostek Lega speciálně pro tuto výstavu. Sestavil jej sběratel Karel Kovář, stejně jako všechny ostatní předměty, které zapůjčil na výstavu na Špilberku. Zajímavostí je, že ne vždy jde o připravené zakoupené komplety. Karel Kovář si někdy plány modelů rád sám navrhuje a shání pro ně dílky takřka po celé Evropě. Skládání mu pak zabere třeba i několik let. Všechny vystavené hračky jsou plně funkční. Některé jsou drobné, jiné jsou velké v řádech desítek centimetrů. Největší je mezi nimi právě model hradu Špilberku.

Ve výstavě si lidé prohlédnou nejrůznější modely. Jsou mezi nimi osobní, závodní i nákladní auta, motocykly, jeřáby, bagry a stavební stroje, letadla, vrtulníky, ale i nádraží nebo hasičská či policejní stanice. Nejpočetnější jsou tu rozhodně vláčky – až několik desítek, historických i moderních. Jezdí po dvou obřích modelech kolejišť. Ten menší má dokonce i nadzemní dráhu. Právě u vláčků začala sběratelská vášeň pana Kováře.

Společnost Lego vznikla v roce 1932 v Dánsku a dnes má pobočky také v USA, ve Velké Británii, v Singapuru nebo v Číně. Patří k největším výrobcům herních materiálů na světě a její stavebnice se těší mimořádné oblibě. Ročně vyrobí přibližně 20 miliard kostek, tedy asi 600 dílků za vteřinu.

Pořadatelé z Muzea města Brna původně plánovali zřídit ve výstavě také hrací koutek se spoustou kostiček, ze kterých by si malí návštěvníci mohli složit cokoli podle vlastní fantazie. Vzhledem k aktuální situaci a hygienickým opatřením to ale bohužel zatím není možné. Jakmile to stav umožní, hrací koutek hned výstavu doplní. „Kostkohrádky“ budou otevřené od 18. června do 30. srpna 2020 a lidé je najdou v přízemí jižního křídla hradu Špilberku.
 
Od 18. června do 30. srpna 2020 na Špilberku.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 19. 6. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní vinárna na Špilberku

Hradní vinárna na Špilberku

Brno, Jižní Morava
Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Brno-střed, Jižní Morava
Vinárna Garage Wine v Brně

Vinárna Garage Wine v Brně

Brno, Jižní Morava