Úvod > Kalendář akcí > Koncert pro Paměť národa

Koncert pro Paměť národa

Kdy 28. říjen 2019 Společenské akce
Pamětník Eduard Marek, skaut, účastník Pražského povstání, člen třetího odboje a politický vězeň, letos oslavil 102. narozeniny. Den české státnosti 28. října a 30 let od sametové revoluce přijde oslavit do Fora Karlín spolu se stovkou hudebníků.
Nejmladším z nich, Thomu Artwayovi i Žofii Dařbujánové, je jen něco přes 20 let.

Letos si připomínáme 101. výročí založení republiky a 30. výročí sametové revoluce. Organizace Post Bellum pořádá k této příležitosti benefiční Koncert pro Paměť národa, který proběhne 28. října ve Foru Karlín. Jednou z legend sametové revoluce je Koncert pro všechny slušný lidi, mnohahodinový maraton krátkých vystoupení skupin a interpretů všemožných hudebních žánrů, které spojovaly myšlenky probíhajících společenských změn. Právě tento koncert se stal inspirací pro tým Paměti národa. Na chystané hudební události se sejde na 100 umělců a promluví řada respektovaných osobností různých oborů.

Mezi účinkujícími jsou Bára Poláková, Thom Artway, Jaroslav Hutka, Aneta Langerová, Monika Načeva & Michal Pavlíček, Zdivočelí koně, Už jsme doma, Zuby nehty, Ondřej Ruml, Vladimir 518 & Mike T., Hudba Praha, Portless, Jaroslav Samson Lenk, Jan Burian, Tomáš Klus, Ben Christovao, Ondřej Pivec & Organic Quartet, The Atavists, Vypsaná fiXa, Tony Ducháček & Garage, Xavier Baumaxa, Prago Union, Jana Kirschner, Dan Bárta a další.
 

Mezi písněmi vystoupí s krátkými projevy pozvané osobnosti, například Daniel Kroupa, Helena Illnerová, Mikuláš Minář, Marek Orko Vácha, Ladislav Heryán, Magda Vášáryová, Ivan M. Havel, Petr Pavel, Mikuláš Kroupa, Jiří Grygar, František Wiendl.
 
Večer moderuje Anna Geislerová a Jiří Havelka.

I tentokrát se u mikrofonu vystřídají různé žánry a různé generace. Všechny, kteří tehdy vystoupili, dnes už ale na pódium dostat nelze – někteří už nežijí, např. Karel Kryl nebo Filip Topol, jiní přestali vystupovat, jako třeba Marta Kubišová, a další nechce Paměť národa oslovit kvůli podezření ze spolupráce s StB, jako Jarka Nohavicu nebo Jima Čerta. 
 
Koncert je benefiční - výtěžek bude věnován na další dokumentaristickou práci, zaznamenávání a publikování vzpomínek ve sbírce Paměť národa, která je on-line zdarma přístupná veřejnosti. Portál nyní čítá téměř 10 000 lidí, kteří prožili totalitní režimy 20. století, nacismus a komunismus.
 
Večer proběhne jako součást kampaně „Nezapomeňme“, kterou Paměť národa připomíná 30 let naší svobody. Pod heslem „Nezapomeňme“ organizují lidé z Post Bellum desítky výstav, koncertů, pouličních oslav, vzdělávací programy pro školy ve 30 Městech Paměti národa. V Praze proběhne velkolepá projekce a video-mapping přímo na Národní třídě 17. listopadu. Česká televize také odvysílá Ceny Paměti národa – předávané už podesáté, letos výjimečně 5 osobnostem z 5 postkomunistických zemí.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019