Úvod > Kalendář akcí > Karel Hynek Mácha: pomníky - sochy - náhrobky

Karel Hynek Mácha: pomníky - sochy - náhrobky

Kdy 1. červen 2019 9:00 - 31. červenec 2019 16:30 Výstavy
Sbírku grafik zapůjčilo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.

Karel Hynek Mácha: pomníky - sochy - náhrobky

1. 6. - 31.7. 2019

(16. 6. 1912 - odhalení pomníku KHM v Praze)

V podstřeší Purkrabského paláce můžete shlédnout unikátní výstavu „Pomníky-sochy-náhrobky“ Karla Hynka Máchy v díle našich předních výtvarníků v  souboru 12 grafických listů. 
 

Mezi nejčastěji vydávané pohlednice s Máchovskou tematikou patří motiv Máchova pomníku na Petříně v parku na Nebozízku od sochaře Josef Václav Myslbeka a architekta Antonína Balšánka, kteří vytvořili v roce 1910 - 12 pomník Karla Hynka Máchy, narozeného nedaleko v domě U bílého orla na Újezdě.

Jedna z nejpopulárnějších pražských soch je symbolem věčného mládí a lásky. Pomník z leštěné žuly tvoří bronzová socha básníka s kyticí šeříku, který se opírá o pult ve tvaru mostního oblouku a u nohou má vavřínový věnec se vstupním veršem básně Máj. Postava stojí na soklu se secesní deskou, která nese nápis v podobě jména a data narození a úmrtí básníka.

Pomník byl ztvárněn mnoha umělci a na pohlednicích by vydáván v mnoha podobách.
Nakladatel a majitel uměleckého závodu F. J. Jedlička vydal pohlednici s motivem památníku K. H. M. na pražském Petříně. Byla zhotovena podle akvarelu ak. mal. V. Jansy.

V Litoměřicích, kde K. H. Máchy působil jako koncipient v advokátní kanceláři, probíhaly v roce 1936 oslavy stého výročí úmrtí Karla Hynka Máchy. Při té příležitosti vznikla řada uměleckých prací s máchovskou tématikou. Mimo jiné byla v Litoměřicích odhalena socha K. H. Máchy od Václava Blažka.

Dalším litoměřickým pomníkem je bronzová socha K. H. Máchy, která byla slavnostně odhalena dne 21. 11. 2010 na úpatí kopce u hlavní přístupové cesty na vrchol Mostné hory. Socha. Socha od J. V. Myslbeka měla být v Litoměřicích již před 100 lety - byla ale umístěna v Praze na Petříně (r. 1912) a její kopie se Litoměřice dočkaly v roce 2010. Od pražské sochy se odlitek liší tím, že nemá věnec.

V Olomučanech byl vybudován k uctění památky autora "Máje" pomník, jehož stěny zdobí verše tohoto díla společně s odkazem básníka. Autorkou památníku je sochařka Karla Vobišová - Žáková.

Pomník Karla Hynka Máchy v Přešticích z roku 1937 je umístěný nedaleko přeštické sokolovny a má podobu pískovcové busty na vysokém sloupu s akantovou hlavicí.

Na Jarmilině skále nad Velkým rybníkem byl v srpnu 1936 slavnostně odhalen pomník Karlu Hynku Máchovi. Byl to první pomník na severu Čech věnovaný českému básníkovi s českým typicky máchovským motivem „Čím menší drahá vlasť, tím větší láska má“. Návrh na jeho postavení podala Místní osvětová komise v Doksech. Autorem třímetrového pomníku ze sliveneckého růžového mramoru se stal akademický sochař Leonard Rotter. Socha si prošla mnoha peripetiemi, až našla svoje místo v Bělé pod Bezdězem. Na Českolipsku se nachází několik dalších soch a pomníků.

 

Celý popis
Naposledy změněno: 9. 4. 2019
23.7.
25.7.
Sázavafest 2020

Sázavafest 2020

Světlá nad Sázavou, Vysočina
3.4.
Sto zvířat

Sto zvířat

Humpolec, Vysočina
4.3.
Ať žije Bouchon!

Ať žije Bouchon!

Humpolec, Vysočina
1.3.
Princezna na ocet

Princezna na ocet

Humpolec, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí