Úvod > Kalendář akcí > Příroda a ekologie > Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava
Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava prodlouženy až do Vánoc! Ve skleníkovém areálu rostou tropické a subtropické rostliny, které se využívají k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo. Také je zde pěstována kolekce ovoce a zeleniny tropického a subtropického pásma.

V pěstebních sklenících v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, které se nacházejí mimo návštěvnickou část, rostou stovky druhů a kultivarů zejména užitkových rostlin z tropů a subtropů – orchideje, exotické bylinky a koření, citrusy, ale také palmy i několik velmi vzácných exemplářů nebo tzv. živoucích fosilií. Zájemci mají možnost během hlavní návštěvnické sezóny zhlédnout bohatou kolekci rostlin v rámci komentovaných prohlídek skleníků. Pro velký zájem byly letos prodlouženy až do Vánoc.
 
Komentované prohlídky skleníků probíhají pravidelně o víkendech během hlavní návštěvnické sezóny již řadu let a mezi návštěvníky se těší velké oblibě. „V letošním roce byl zájem o ně mimořádný, proto jsme se rozhodli prodloužit je i do mimosezónního období. Probíhat tedy budou po všechny následující víkendy až do 18. prosince v obvyklé časy, tj. v 11 a 14 hod. Nově bude možné nahlédnout také do zázemí nového foliového skleníku určeného pro zazimování mobilní teplomilné zeleně a bonsají,“ popisuje zahradník-specialista a jeden z průvodců po sklenících David Kubala. Prohlídky jsou v ceně vstupného do zoo, ale kvůli omezené kapacitě je třeba se na ně předem přihlásit – buď na telefonicky (na čísle 596 241 269) nebo osobně na vrátnici zoo.
 
Ve sklenících je možné spatřit kromě užitkových rostlin tropů a subtropů také rostlinné relikty, tzv. živoucí fosilie – blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla) a cykas japonský (Cycas revoluta). Cykas japonský pochází z jižního Japonska. Je nejznámějším druhem mezi třemi stovkami známých druhů cykasů. Ty patří k nejstarším rostlinám na světě. Na Zemi se objevily poprvé v období permu před 250 miliony let. Cykasy se dožívají značného věku. V japonských zahradách roste cykas, jehož stáří se odhaduje na více než 1100 let. Původní areál cykasu japonského je ostrov Kjúšú v jižním Japonsku a ostrovech známých jako Jižní japonské souostroví. V poslední době se objevily i zprávy o jeho výskytu na jihovýchodě Číny v provincii Lianjiang. Cykas japonský roste na svazích s vápencovým podkladem, vždy na plném slunci. Občas se objevuje i v lesích, ale vždy na vápenci. Pěstování běžně dostupných cykasů je jednoduché. Rostliny v našich domácích podmínkách vytvářejí obvykle jednou za růžici listů, které rostou ze středu a odvíjejí se podobně jako listy kapradin. Kmen je zdrojem škrobovitého sága, které se používá k přípravě jídel. Dříve se škrob z cykasů průmyslově vyráběl. V Japonsku se z něj připravuje druh saké a v minulosti byla po zpracování pojídána semena. Některé části cykasů jsou jedovaté a před konzumací musejí být speciálně upraveny.
 
O vánočních prázdninách budou probíhat speciální vánoční prohlídky skleníků ve dnech 27., 28. a 29. prosince vždy v 11 hodin.

Provozovatel

Zoologická zahrada Ostrava

Michálkovická 197
710 00 Ostrava
Tel.:
+420 596 241 269
Email:
info@zoo-ostrava.cz
WWW:
www.zoo-ostrava.cz
WWW:
https://www.zoo-o...
GPS:
49,843132 18,320190
 
Region:
Moravskoslezský kraj
Oblast:
Ostrava a okolí
Město:
Ostrava
Tipy na výlet:
Ostrava a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

V pátek zveme všechny školáky a jejich rodiče do ostravské zoologické zahrady, kde pro ně bude o pololetních prázdninách připraven speciální program.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Valentýn v Zoo Ostrava 2023

Pokud hledáte pro svou drahou polovičku netradiční valentýnský dárek, zkuste zajít v sobotu 11. února do ostravské zoologické zahrady. K dispozici zde bude sleva pro zamilovaný pár: po prokázání zaplatí dvpjice vstupné pouze za jednu osobu.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Charitativní Běh pro korály v Zoo Ostrava

Ostravská zoologická zahrada se věnuje nejen chovu ohrožených druhů zvířat ve svém areálu, ale podporuje i řadu ochranářských aktivit přímo v místě výskytu vzácných zvířat, často tisíce kilometrů daleko.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Barvy Ostravy z Vyhlídkové věže

Vyhlídková věž má otevřeno každý den i v zimních měsících. Navštivte tuto oblíbenou atraktivitu po 16 hodině a vychutnejte si podívanou na západ slunce a Ostravu po setmění.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

V posledním roce bylo v areálu ostravské zoologické zahrady nainstalováno několik kosterních modelů v životní velikosti. Nejnovějším přírůstkem je kosterní model mamuta srstnatého, jehož vznik finančně podpořil Moravskoslezský kraj.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Saola

Restaurace Saola v areálu zoo Ostrava – terasa s výhledem do výběhu indických kopytníků.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Apartmány 49 v Ostravě

Apartmány 49 nabízí moderní a útulné ubytování v Ostravě Michálkovicích v designových apartmánech. Mají vysoký standard čistoty a exkluzivní italské postele na míru.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

U Cingra

Typická havířská hospoda u Cingra v Dolu Michal .
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Dock Ostrava

Dock je především neformální prostor. Přes den spíše kavárna a bistro, a večer bar s posezením nebo na stojáka. Nezřídka u nás pácháme i kultůru.
Ostrava, Moravskoslezský kraj