Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Komentované prohlídky a přednáška k výstavě výtvarného spolku Lunghnasadh
Výstavy

Komentované prohlídky a přednáška k výstavě výtvarného spolku Lunghnasadh

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
K srpnové výstavě výtvarného spolku Lughnasadh s názvem "Jak dubové listí na Moráni šustí aneb Náš posvátný háj, co jinde nemaj“ se konají v Galerii v přízemí Novoměstské radnice komentované prohlídky a přednáška.
Expozice představí vzniklou sestavu uměleckých děl členů a hostů keltského spolku, inspirovaných odkrýváním pozapomenutých keltských vrstev historie Karlova náměstí, spolu s bájí o cestě do neznáma.

Pro veřejnost se během výstavy bude konat pro veřejnost komentovaná prohlídka výstavy, a to v úterý 25. srpna od 15:30 hodin. Pro případné zájemce poté od 16:30 hod proběhne přednáška ke keltské tématice prom. mat. Jiřího Svobody v prostorech kavárny Café Neustadt na nádvoří radnice.

V pondělí je ve výstavě zavírací den, ale po závazné oboustranné domluvě se budou konat rovněž pro členy spolku a jejich přátele a pro média uzavřené komentované prohlídky výstavy, a to vždy právě v pondělí 10., 17., a 24. srpna od 15:30 hod.

Pondělní komentovanou prohlídku si lze však dohodnout i individuálně pro skupinu /10 – 30 osob/.
Kontaktní osobou pro dohodnutí prohlídek je paní Kristina Küblbecková / tel.: 77 66 99 519, e-mail: kristina.kublbeckova@seznam.cz 

O čem že to Na Moráni dubové listí šustí?
To je název letošní výstavy spolku Lughnasadh, kolekce nově vzniklých děl jeho členů a jejich hostů, inspirovaných zvláštní legendou, sestavenou z názvuků keltského dávnověku speciálně pro místo na dnešním Karlově náměstí, zvané již od doby slovanského středověku Na Moráni, a reflektující přitom i odezvy pozdější historie této součásti pražského Podskalí.

Moráň, je méně turisticky frekventovaná lokalita v centru Prahy, ale přesto ukrývá zajímavou a velmi starou historii, bohužel překrytou mnoha pozdějšími neblahými asanačními zásahy. Název Moráň, v němž zůstalo slyšitelné jméno bájné slovanské bohyně Morany, nám též napovídá, co zde možná v minulosti bývalo. Jednak jsou zprávy z různých kronik, že zde bývalo pohanské pohřebiště, s nímž bývá Morana spojována. Jednak legendy vyprávějí o bájném Libušině posvátném háji. Obě tyto verze napovídají, že ve slovanském pohanském dávnověku bylo toto posvátné místo zasvěceno poctě dávných významných předků kmene, jejich památce a jejich duchovnímu odkazu následovníkům celého kmenového etnika. Ve spojení významu slavnostního pohřebiště a posvátného háje však cítíme poněkud jiné sdělení, než je tomu u keltských posvátných hájů (nemeton), na jejichž území bylo striktně zakázáno pohřbívat. Toto posvátné místo bylo totiž vyhrazeno pouze sdělením bohů, a ti jsou nehmotní.

Co vlastně znamená vytvoření pozice posvátného háje? Znamená to chráněný a hájený prostor osázený výhradně uctívanými druhy stromů, případně vyčlenění části již vzrostlého lesa, jenž splňuje mystické požadavky konkrétního etnika. Takové stromy se, pochopitelně nesmí kácet. Tehdy se mohou stromy posvátného háje stát prostředníky božských sdělení, a šumění jejich listů může oslovovat citlivé a vnímavé uši svou poeticky laděnou duchovní řečí. Což platí jak pro keltské, tak pro slovanské posvátné háje. Pohříchu právě to se asi hrubě nelíbilo svatému Václavu, který dle legendy nechal bez milosti vykácet posvátný Libušin háj, rozkotat celé pohanské pohřebiště na jeho území, a údajně pokácet a spálit sochu Morany, na jejímž místě pak nechal postavit kostelík svatých Kosmy a Damiána. Bývalý farní kostel již zaniklé osady Podskalí je poprvé zmíněn v roce 1178. Podle legend tu měli kázat sv. Vojtěch a sv. Prokop.

Kostelík na Moráni sice stále stojí, ale po přestavbě v roce 1657 má ranně barokní podobu. Vyhnulo se mu únorové bombardování Prahy v roce 1945, ale zatím v něm nebyl udělán archeologický průzkum. Můžeme tedy snít o tom, jaká asi tajemství pod podlahou skrývá.

V roce 1347 se císař Karel IV rozhodl na tomto místě založit klášter se slovanskou liturgií. Uvědomoval si jedinečnost českých zemí, jako místa společného dědictví západního ritu a cyrilometodějské tradice východní liturgie. Uctil tak i svou mateřskou přemyslovskou linii... V roce 1372 byla dokončena výstavba kláštera Na

Slovanech. Karel IV. dostal dispens z Říma a mohl sem tedy pozvat mnicha Hlaholáše ze Zadaru.
Při stavbě základů kláštera se nacházely kosti z „pohanských“ hrobů, a podle legendy byly blízko Výtoně hroby pohanských knížat. Proto nedaleká ulice nese dodnes název Na Hrobci. Všechna tato místa jsou od středověku stále asanována, nyní je navíc téměř překryla moderní Praha. Tam, kde dříve tekl potok, jezdí dnes na Palacké náměstí tramvaj… nebo rybníky na Karlově náměstí? Podobných otázek by mohlo být víc. Osloví též fantazii našich diváků?

Autor projektu Josef Ryzec v letošním inspiračním textu k výstavě nabízí svoji legendu o tom, jak se přihodilo, že v roce 400 před naším letopočtem stanuli Keltové na Karlově náměstí.

SPOLEK LUGHNASADH
sdružuje výtvarníky, kteří se dlouhodobě zabývají inspirací keltskými tématy. Je nástupcem sdružení Lugh, které tyto výstavy pořádá již od roku 1997. Od té doby způsob tvorby a organizace těchto keltských výstav vychází z předem daného tématu, jež předkládá výtvarníkům autor projektu Josef Ryzec. Umělci dostanou toto téma zhruba 9 měsíců předem, aby symbolicky mohly uzrát plody jejich práce. Lughnasadh je keltský svátek, kterým symbolicky začíná období sklizně (srpen – obilí, září – ovoce, říjen – zvěř). Tato výstava je myšlena jako jakási sklizeň duchovních plodů. Takto bylo na nejrůznějších místech realizováno přes 30 výstav.
 

Provozovatel

Novoměstská radnice, p.o.

Karlovo nám. 1/23
120 00 Praha 2
Tel.:
+420 224 948 229
Email:
badurova@nrpraha.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.nrpraha.cz
GPS:
50,078169 14,421102
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 2
Tipy na výlet:
Praha 2 a okolí
 

Cena

Cena: 50 Kč

Snížená cena: 20 Kč

Rodinná cena: 100 Kč

Poznámka:Pondělní prohlídky po závazné domluvě pro uzavřenou společnost zdarma.

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Alexandra Koláčková – Sedící postava – Sculpture Line

Socha je zhotovena z vysokopálené šamotové hlíny, jde o lavičku v podobě stylizované ženy, které se můžete uvelebit v náručí s knížkou, nebo usednout tváří v tvář blízké osobě v důvěrném hovoru.
Praha 2, Praha

Veronika Psotková – Polštáře

Od roku 2015, kdy na Novoměstské radnici vystavovala poprvé své dílo v souvislosti s mezinárodním sochařským festivalem Sculpture Line Veronika Psotková, jsou na nádvoří trvale umístěny její dva obří betonové polštáře, které nádvoří pomáhají vytvořit útulné odpočinkové místo.
Praha 2, Praha

Czech Design Week 2024

Czech Design Week je umělecká přehlídka designu a umění, která má za cíl představit domácí i zahraniční umělce a prezentovat jejich nejzajímavější tvorbu s důrazem na opravdovost a osobní přístup. 11. ročník festivalu proběhne od čtvrtka 5. do neděle 8. září 2024 opět v pražské Výstavní síni Mánes.
Praha 1, Praha

Komentovaná prohlídka výstavy Nahoru s autorkou

Prohlídka výstavy Nahoru / Up s výkladem autorky výstavy Petry Kubík Nandrážiové.
Praha 2, Praha

Komentované prohlídky Novoměstské radnice 2024

Komentované prohlídky s poutavým výkladem, o který je velký zájem, odkrývají návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV. Během komentovaných prohlídek návštěvníci nahlédnou i do prostor, které nejsou veřejnosti běžně přístupné.
Praha 2, Praha

Filharmoniště – Péťa a vlk (pro děti od 0 do 3 let)

Péťa a vlk, hudební pohádka světoznámého skladatele Sergeje Prokofjeva pro nejmladší posluchače s doprovodem v historických prostorách Novoměstské radnice.
Praha 2, Praha

Carmen Souza

Koncert je součástí koncertní série Jazz Meets World. Vystoupí Carmen Souza ( kytara, piano, zpěv) / Theo Pascal (basová kytara) / Elias Kacomanolis (bicí) / 22 letý pianista Deschanel Gordon pocházející z Hackney.
Praha 2, Praha

Stylové večery 2024 na Novoměstské radnici

Smyčcový orchestr Harmonia Praga s uměleckým vedoucím, houslistou Miroslavem Vilímcem a dirigentem Štefanem Britvíkem pořádá v roce 2024 již 11. ročník cyklu koncertů na Novoměstské radnici.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Neptun na Novoměstské radnici v Praze

Sochu z jemného pískovce vytvořil v letech 1875 – 1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka.
Praha 2, Praha

Expozice Neviditelná výstava v Novoměstské radnici v Praze

Neviditelná výstava Praha je ojedinělá interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo, a kde se snažíte pomocí svých zbylých smyslů najít cestu ven.
Praha 2, Praha

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.
Praha 2, Praha

Historie Nového Města a Praha panoramatická v Novoměstské radnici

Nová stálá expozice o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí se nachází v Novoměstské radnici v bytě věžníka.
Praha, Praha

Gourmet Academy – prémiová škola vaření v Praze

Proč vznikla Gourmet Academy? Z jednoduchého popudu: aby spojila vás, gurmány, gurmety, milovníky kvalitního vaření ale i kuchaře začátečníky, a dala vám možnost sdílet společné nadšení pro dobrou gastronomii.
Praha 1, Praha

Divadlo Minor – divadlo pro celou rodinu

Divadlo Minor se snaží hrát nikoli jen pro děti, ale přilákat spolu s dětmi i dospělého diváka, čili celou rodinu. Tomuto cíli se přizpůsobuje jak dramaturgie, tak také hrací časy. Společným jmenovatelem všech inscenací je především originální výtvarná a hudební složka.
Praha 1, Praha

Marimba – bubny v Minoru

Kapela mladých bubeníků, úspěšných v Talentmánii, vstupuje do divadelního prostoru – místa, kde se vyprávějí příběhy a ožívá fantazie.
Praha 1, Praha

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Neustadt na nádvoří Novoměstské radnice

Bohémská a věčně živá kavárna na nádvoří Novoměstské radnice.
Praha 2, Praha

Rodinná pražírna výběrové kávy MamaCoffee Vodičkova

MamaCoffee je pražírna kávy, která provozuje několik pražských kaváren a vlastní řemeslnou pekárnu.
Praha, Praha

Radisson Blu Hotel Prague

Zcela nový Radisson Blu Hotel Prague nabízí 160 moderních pokojů, včetně 21 apartmánů. Celý hotel prošel v roce 2019 náročnou rekonstrukcí, při které byly zachovány původní secesní prvky, doplněny o moderní design. K dispozici je nová restaurace a bar nabízející jak kávu, tak originální koktejly.
Praha 2, Praha

Suite Home Prague

28 prostorných apartmánů s kuchyní, pro krátkodobé i dlouhodobé ubytování, plně vybavené kuchyňky. Ideální ubytování jak na služební cestě, tak na dovolené s rodinou a dětmi. 300 metrů od Václavského náměstí. 5 minut od Václavského náměstí a 10 minut od Staroměstského náměstí.
Praha 1, Praha

Japonská restaurace Miyabi v centru Prahy

I vy se můžete naučit připravovat suši pod vedením skutečných odborníků. Pokud si objednáte „Suši večer plný překvapení“, čekají vás japonské speciality – samozřejmě včetně suši, které bude navíc připraveno přímo před vašimi zraky i s odborným výkladem.
Praha 1, Praha

Plzeňská restaurace U Sedlerů

Tradiční restaurace na Karlově náměstí v Praze s českou kuchyní a plzeňským Prazdrojem, která se specializuje na poctivý český guláš.
Praha 2, Praha

The Nest – moderní asijská kuchyně v Praze

Vydejte se do restaurace, která nabízí autentické asijské recepty v inovativním podání.
Praha 2, Praha

Hotel Garden Court

Hotel Garden Court je čtyřhvězdičkový hotel, který nabízí pohodlné ubytování v centru Prahy, v docházkové vzdálenosti od Národního divadla, Staroměstského a Václavského náměstí.
Praha 1, Praha