Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Komentovaná prohlídka – Zdenka Marie Nováková – Souznění
Výstavy

Komentovaná prohlídka – Zdenka Marie Nováková – Souznění

Výstavou obrazů významné architektky provede kurátorka Johana Kabíčková.
Zdenka Marie Nováková se brzy ve své kariéře rozhodla překročit hranice obraznosti a zkoumat jiné dimenze myšlení a existence, často inspirované hudbou či přírodou. Hudba hraje důležitou roli v jejím životě již od dětských let, kdy se jí dokonce aktivně věnovala. Nabízí jí způsob k vyjádření a procítění emocí. V její tvorbě hudba prostupuje přírodou a příroda prostupuje hudbou. Hudební vnímání a pocity se snaží také zachytit na plátno, kde vytváří snové kompozice. Přímá interpretace nálady naznačené hudební skladbou představuje autorčin velmi osobní náhled. Nicméně finální díla Novákové zachycují univerzální a přenositelné emoce.
Hudba je přímo časové umění; lze ji příjemně konzumovat pouze diachronně, okamžik po okamžiku, v posloupnosti. Zdenka Marie Nováková však hudbu zhušťuje do jediného okamžiku a koncentruje veškeré vnímání do pulzující záplavy barev dotýkající se hloubi našeho nitra.    

Vyjádřením vztahu mezi hudební a výtvarnou kompozicí se Nováková snaží docílit určitého souznění. Souznění jako nalezení souladu, harmonie či vyrovnanosti dosahuje v několika rovinách. Souznění hudby, přírody a obrazu v jednom celku. Souznění kompozice a barev. Souznění pocitů a prožitků vlastních i cizích. Úspěšné dosažení této vyváženosti je patrné při pohledu na její obrazy, které leč nesou silné emoce, evokují něco velmi uklidňujícího a půvabného a působí svou tichou energií.       
 
Díla ve výstavě Souznění balancující na hranici abstrakce a konkrétnosti, vytvářející až mystické pojetí přírody. Tvorba Zdenky Marie Novákové se vyznačuje intuitivním a uvolněným zacházením s barvou, spontánním výrazem a iluzionistickým prostorem. Tíhne směrem k lyrické a romantičtější abstrakci zpracované volným gestickým stylem a podobně jako Kandinsky, Klee či další slavní evropští malíři používá rytmy a barvy k dosažení harmonického celku. Novákové unikátní přístup k vrstvení a volnému stékání barev ji dovoluje imitovat samo tvoření přírody.

Rezervujte si svou účast telefonicky na čísle +420 485 106 321, nebo e-mailem na adrese oblgal@ogl.cz.
 

Provozovatel

Oblastní galerie Liberec

Masarykova 723/14
460 01 Liberec
Tel.:
+420 485 106 325
Email:
oblgal@ogl.cz
WWW:
https://www.ogl.cz/
GPS:
50,773821 15,067797
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Jizerské hory
Město:
Liberec
Tipy na výlet:
Liberec a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Vernisáž k výstavám Petry Švecové a Camerona Tauschke

Vernisáž k výstavám Petra Švecová | V zahradě a o kus dál a k výstavě Cameron Tauschke | Vallyes of the heart
Liberec, Liberecký kraj

Sobotní výtvarná dílna

Petra Švecová | Abstraktní výzva jinak
Liberec, Liberecký kraj

Komentovaná prohlídka Jaroslav Král – Život s kresbou

Výstavou provede kurátorka Michaela Kubišová.
Liberec, Liberecký kraj

Komentovaná prohlídka – Jany Bernartové k vlastní tvorbě

Umělkyně Jana Bernartová promluví o vlastní tvorbě a o výstavě Na křídlech života.
Liberec, Liberecký kraj

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci

Jedinečný Metelkův mechanický betlém obsahuje 142 pohyblivých figurek, přitom veškerý pohyb je převeden na jediný stroj poháněný pouze jediným závažím. Půvab kvalitní řezby a neobyčejně přirozeného pohybu umocňuje zcela ojedinělý zvukový program.
Liberec, Liberecký kraj

Naučná stezka Příběh liberecké žuly

Vítejte na geologické procházce! Její délka je asi 4 km a provede vás libereckým Zahradním městem, krásnou historickou čtvrtí, vystavěnou na přelomu 19. a 20. století pro místní elity.
Liberec, Liberecký kraj

Plastmakers – praktické workshopy ze světa plastů

Pokud patříte mezi zvídavé a kreativní lidi, kteří se zajímají o udržitelný životní styl, máme pro vás zajímavou nabídku na praktický workshop zaměřený na recyklaci plastů. Dozvíte se kromě zajímavostí o plastech také spoustu praktických informací a odnesete svůj vlastní výrobek.
Liberec, Liberecký kraj

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v pavilonu G.
Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace ZOO 1320 v Liberci

V bývalé hale pro prodej koberců naleznete podnik na pomezí kavárny a restaurace. Mladým výtvarníkům a architektům se zde podařilo vytvořit nápaditý prosklený interiér se zajímavou malbou na jediné pevné zdi.
Liberec, Liberecký kraj

Wellness penzion U Muzea

Příjemné ubytování v rodinném penzionu v nejhezčí části města Liberec obklopené zelení. Centrum města je vzdáleno pár minut chůzí.
Liberec, Liberecký kraj

Mikyna Coffee&Food Point

Každého návštěvníka liberecké kavárny Mikyna jistě zaujmou skládané geometrické lustry a chalupářské židle. Rodinná kavárna a bistro nabízí každý den originální vegetariánská jídla ze surovin, které většinou pocházejí z tuzemských polí, zahrad a lesů.
Liberec, Liberecký kraj

U Šesti Kohoutů

U Šesti Kohoutů je první značková restaurace Pivovaru Rohozec, která má vlastní koncept. Nyní mají zákazníci jedinečnou možnost přímo v centru Liberce, hned vedle libereckého bazénu, ochutnat kompletní sortiment pivovaru Rohozec a dopřát si grilované speciality.
Liberec, Liberecký kraj