Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Knížecí lov na zámku Sychrov – slavnosti luku a nože
Hudební a divadelní akce

Knížecí lov na zámku Sychrov – slavnosti luku a nože

Jedinečná příležitost pro malé i velké zastřílet si z luků na makety zvířat či terče v zámeckém parku a zhlédnout profesionální ukázky střelby.

Tradiční akce na  Státním zámku Sychrov:

Sobota 24. září je dnem, kdy se v sychrovském zámeckém parku opět obnoví tradice knížecích lovů – pro děti je připravena „střelecká stezka“, kdy se utkají s celkem deseti zvířaty. Dobří střelci tak skolí kamzíka, medvěda, srnu, rysa, lišku či krocana. Odměnou jim bude diplom a titul Knížecího lovčího. Zvířata jsou z polyuretanu a jsou v životní velikosti. Dětští lovčí budou střílet za pomoci dřevěných luků a šípů pod dohledem profesionálních instruktorů.

Dospělé návštěvníky potom čekají terče uprostřed parku a možnost nácviku lukostřelby, respektive krátký exkurs do tajů této sportovní disciplíny.

V každou celou hodinu budou probíhat ukázky stylů historické a sportovní disciplíny, jako je například historická střelba ku ptáku, nebo japonská Kyudo – cesta luku, chybět nebude ani indiánská lukostřelba a vystoupení slovenské skupiny Fekete solyom – Čierny sokol s  bojovou mongolskou lukostřelbou z období 9. a 10. století. Jedná se o jednu z nejlepších skupin historické lukostřelby na světě. Její vedoucí předvede střelbu z luku s nátahovou silou přes 120 liber. (Běžně střílejí ženy z luků 30 liberních a muži 40 liberních.) Účast přislíbil také úřadující Mistr Evropy ve 3D lukostřelbě Tomáš Hanuš.

V průběhu dopoledne proběhnou v zámeckém parku a jeho blízkém okolí tři odlišné lukostřelecké závody, které bude možné částečně sledovat. Jde o 3D lukostřelbu na terče ve tvaru zvířat, střelba ATL zvaná lukohrátky (k disciplínám patří např. rychlostřelba, střelba na pohyblivé cíle – kolečka, ústupovka atd.). Třetím závodem bude tzv. terčovka – olympijská lukostřelba.

V areálu parku budou také stánky s noži těch nejlepších českých a slovenských nožířů, kováři a samozřejmě možnost občerstvení.

„V letošním roce jde již o třetí ročník této akce a myslím, že zatím bude nejpestřejší. Každým rokem se rozšiřuje nabídka, program je čím dál bohatší, až mám obavu, abychom vše ve vytčený čas (10 – 16 hodin) stihli“, komentuje akci PhDr. Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově. „Jako milovník Sychrova a obdivovatel zámeckého parku vítám, že jsme díky spolupráci s lukostřelci vymysleli akci, která zámecký park přibližuje minulosti a účastníkům nabízí potěchu těla i duše, neboť jak jsem zatím vypozoroval, dobře střílet vyžaduje pokoru, soustředění, ale i respekt k luku…A ta radost, když dítě nebo dospělák zasáhne terč! Každý rok si říkám, že bych si měl tento sport také vyzkoušet, ale nakonec se raději procházím parkem a sleduji, jak zaujatě děti naslouchají instruktorům, jak se opravdu soustředí při míření na zvířecí makety – a dospělí, ti se zase mezi sebou sází, kdo zasáhne lépe. Je to opravdu příjemná akce v kouzelném prostředí. “
 

Partnery Svátku luku a nože, aneb Knížecího lovu na Sychrově jsou Yate – targets a Vrága 3D targets. Organizátory potom správa SZ Sychrov, LK Ostrostřelci Skalany, LK ARNI Valteřice a LK Žebrák.
 

Historie lukostřelby

Co paměť sahá, provází nůž, luk a šípy lidstvo na jeho dosavadní pouti. Objev luku je stejně starý jako objev ohně a společně s objevem řeči bývá považován za klíčový pro zachování a vývoj lidského rodu. Již před 50 000 lety můžeme nalézt první známky existence luků. K velkému zdokonalení a vylepšení se luk dostal o devět až deset tisíc let později – v této době se již objevují pazourkové hroty na šípy. Člověk objevil luk pravděpodobně tak, že si všiml ohnutého stromku a síly, s jakou se narovnává. Člověk tak usoudil, že spojení dvou konců dřeva napnutím spojujících vláken, na které vhodně přiloží malý "oštěp", mu ho dovolí vymrštit s mnohem větší rychlostí a přesností. Luky bývaly dlouhé okolo 2 metrů a šípybyly zhruba metrové. Hlavně pro uchování loveckých a bojových dovedností se v místech, kde byl luk znám, pořádaly různé druhy soutěží prověřujících schopnost zasáhnout cíl s dostatečnou účinností a přesností.
V Asii luk zpravidla požíval mnohem větší úcty než v Evropě a svou roli hrálo i určité zaostávání za Evropou v oblasti technologické a vojenské. Díky tomu se v řadě regionů lukostřelba uchovala jako národní sport až do současnosti, nebo relativně nedávné minulosti.

V Evropě má lukostřelba nepřetržitou tradici ve Francii, velkými příznivci lukostřelby jsou také Angličané, neboť Anglie nezapomíná na fenomenální úspěch anglických lukostřelců na konci středověku.

Historie moderního sportu se začíná psát na (druhých) novodobých olympijských hrách v roce 1900, kde byla lukostřelba poprvé zařazena do programu.  

Hudební Vánoce na zámku Sychrov

Vánoce na zámku Sychrov.
Sychrov, Liberecký kraj

Vánoční prohlídky zámku Sychrov

Prohlídky vánočně vyzdobených zámeckých interiérů v období mezi Vánocemi a Novým rokem.
Sychrov, Liberecký kraj

Prohlídky zámku Svijany zdarma a vánoční kvíz pro děti

Navštivte o třetí adventní neděli 11. prosince zámek Svijany. A přijďte s celou rodinou!
Svijany, Liberecký kraj

Česká mše vánoční na zámku Svijany

Přijďte si o poslední adventní neděli 18. prosince poslechnout Rybovu mši – Hej Mistře.
Svijany, Liberecký kraj

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.
Sychrov, Liberecký kraj

Vodárenská věž v zámeckém parku Sychrov

Vodárenská věž byla postavena taktéž v novogotickém stylu roku 1891 podle návrhu Františka Wondrena. Tato novogotická věž nahradila původní vodojem, jehož podobu neznáme.
Sychrov, Liberecký kraj

Naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem

Naučná stezka vedoucí po pěšinách, které nechal v 19. století vytvořit Kamil Rohan nad údolím řeky Mohelky.
Sychrov, Liberecký kraj

Beauty from Jana

Beauty Jana vytváří z různých druhů perlí a dále ze širokého sortimentu kovových a jiných dekorativních materiálů a doplňků originální vzory.
Sychrov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Rohozecká Restaurace

Navštivte domovskou restauraci Pivovaru Rohozec a vychutnejte si rohozecké pivo přímo z tanku, které nikde jinde nenajdete. Nabízíme denní i stálé menu včetně širokého sortimentu piva Rohozec.
Turnov, Liberecký kraj

Pivovar Rohozec v Turnově

Pivovar Rohozec z Českého ráje vaří pivo dle původní receptury z tuzemských surovin. Voda určená na výrobu piva pochází z vlastních pramenů ve Vazoveckém údolí. Pivovar nabízí několik druhů piva (Skalák, Podskalák atd.), ale i limonády (Malina, Cola, Orange).
Turnov, Liberecký kraj

Ubytování na farmě Necpalová

Přijeďte si odpočinout na naši krásnou farmu. K dispozici pro vás máme apartmán, který se skládá z prostorné ložnice, společenské místnosti – kuchyňský kout, rozkládací gauč, jídelní stůl a sociálního zařízení.
Turnov, Liberecký kraj

Apartmán Löfflerovi v Přepeřích

Apartmán Löfflerovi nabízí ubytování v rodinném domě v obci Přepeře u Turnova. Obec Přepeře se nachází nedaleko města Turnov a jsou výhodným výchozím bodem do mnoha krásných míst Českého ráje.
Přepeře, Liberecký kraj