Úvod > Kalendář akcí > Klenoty z ornitologických sbírek na loveckém zámku Ohrada
Klenoty z ornitologických sbírek na loveckém zámku Ohrada
">
1.5.
12.7.
+ Přidat foto
Výstavy

Klenoty z ornitologických sbírek na loveckém zámku Ohrada

Kdy 1. květen 2021 – 12. červenec 2021
Vydejte se na prohlídku výstav do loveckého zámku Ohrada.
Pro zahájení sezony 2021 připravilo muzeum Ohrada novou výstavu, ve které návštěvníkům představí historii a bohatství svých ornitologických sbírek. Jaro je časem ptactva, proč se tedy nevydat do muzea, kde si můžete ptáky prohlédnout pěkně zblízka a něco se o nich dozvědět? Na výstavu se můžete přijít podívat od otevření muzea do 12. 7. 2021. Spolu s letošní expozicí „Cesty sbírek“ je součástí cyklu výstav, které proběhnou v roce 2021–2022  jako součást oslav 180letého výročí založení muzea Ohrada.

Podsbírka ornitologie patří k nejstarším a nejvýznamnějším kolekcím muzea. Její kořeny spadají do roku 1839 a jsou tak starší, než samotné muzeum, které bylo oficiálně založeno roku 1842. Základem sbírky se staly úlovky ptáků z panství Schwarzenbergů a od té doby se kolekce stále rozrůstá. V současnosti obsahuje cca 2500 dermoplastických preparátů ptáků ve 300 druzích a je v ní zastoupena téměř kompletní avifauna střední Evropy. Již od počátku své existence byla Ohradská sbírka ptáků v odborných kruzích velmi oceňována a sehrála důležitou roli při vzniku a formování české ornitologie. Svou návštěvou ji poctil i  korunní princ Rudolf Habsburský, který byl sám nadšeným ornitologem.

V expozici je k vidění více než sto preparátů ptáků a dalších sbírkových předmětů souvisejících s tématikou (obrazy s náměty ptáků od ilustrátorů přírody, ukázky kolekce ptačích vajec a hnízd, ptačí literatura pro děti i dospělé). Je to vůbec poprvé, kdy může veřejnost spatřit takto rozsáhlou prezentaci ornitologických sbírek muzea.
Návštěvníky čeká seznámení s historií a rozmanitostí ornitologické sbírky, které dominuje největší exponát – nandu pampový. K vidění budou i skutečně vzácné perly sbírky, jako je sýkora azurová (jen tři doložení jedinci z území ČR), čírka úzkozobá (jen 4 doložení jedinci z území ČR) nebo husa krátkozobá (jediný prokazatelný výskyt tohoto druhu v ČR) a celá řada dalších vzácných druhů. Přestaví se i nejstarší datované preparáty z celé ornitologické sbírky – dvojice impozantních supů bělohlavých či barevné ptačí klenoty z české přírody.

Druhá část výstavy je věnována typickým ptačím biotopům jižních Čech, jako jsou aleje a hráze rybníků, horské lesy, ale i města. Nesmí chybět ani avifauna významné Přírodní rezervace Vrbenské rybníky. V dioramatu věnovaném stepím a loukám mohou návštěvníci spatřit skupinku pozoruhodných dropů velkých, nejtěžšího evropského ptáka. 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 2. 5. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness Hotel Diamant Hluboká nad Vltavou

Wellness Hotel Diamant Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy
Pivovar Hluboká nad Vltavou

Pivovar Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy
Hotel Podhrad Hluboká nad Vltavou

Hotel Podhrad Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy
Lovecká chata

Lovecká chata

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy