Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Když pampelišky nekvetly – výstava k 80. výročí vystěhování obcí a měst středních Čech
Výstavy

Když pampelišky nekvetly – výstava k 80. výročí vystěhování obcí a měst středních Čech

Výstava k připomenutí 80. výročí vystěhování regionu mezi Vltavou a Sázavou po Benešov a Sedlčany se koná od 15.2. do 18.3. v sále restaurace U Andělů v Senohrabech Je přístupná denně od 11 do 20 hodin.
Na letošní rok připadá 80. výročí vystěhování obcí a měst středních Čech pro cvičiště SS mezi Vltavou, Sázavou, Benešovem a Sedlčany.

Vysídlování bylo zahájeno vyhláškou ze 14. března 1942 a bylo rozděleno do pěti etap. Své domovy muselo postupně opustit zhruba 30 tisíc obyvatel z 65 obcí. Část obyvatel se do prostoru opět vrátilo jako zaměstnanci na tzv. SS-Hofech, dvorech a statcích zajišťujících zásobování cvičiště zemědělskou produkcí. O chod cvičiště se také starali vězni pracovně-výchovných táborů a pobočka koncentračního tábora Flossenbürg, která byla vybudována v Hradištku. V zabraném území zřízena dělostřelecká škola, škola tankových granátníků, ženijní škola, škola stíhačů tanků a škola útočných děl. Podle toho také vypadaly budovy, které se často stávaly terči při výcviku dělostřelců.

Za vznikem putovní výstavy stojí Václav Šmerák se spolkem Mezi řekami. A proč se projekt jmenuje „Když pampelišky nekvetly“? Francouzští vězni byli tak extrémně trápeni hladem, že když někde rozkvetla pampeliška, tak ji utrhli a snědli.

Meteorický roj Geminidy

Prosincové Geminidy patří k nejaktivnějším meteorickým rojům v roce. Adiant Geminid se nachází východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí Blíženců, hvězd Castor a Pollux.
Ondřejov, Středočeský kraj

Adventní benefiční koncert pro Hospic Dobrého Pastýře

Zavřete oči a představte si to....
Čerčany, Středočeský kraj

Mammas&Mammas v Soběhrdech

Netradiční sbor, netradiční český repertoár, žádná klasika!
Soběhrdy, Středočeský kraj

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční

Symfonický orchestr Dalibora Havlíčka ve spolupráci s Kamenickým smíšeným sborem uvede ve velkém sále Kulturního centra v Kamenici Českou mši vánoční „Hej, Mistře!“ Jakuba Jana Ryby.
Kamenice, Středočeský kraj

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky se nachází na území mikroregionů Malé Posázaví a Ladův kraj. Má 13 zastavení a lze ji rozdělit na tři samostatné části. Na trase vás čekají informační tabule, odpočinková místa a dětská hřiště.
Senohraby, Středočeský kraj

Wellness Infinit Sen

Za zdmi hotelu Sen v Senohrabech, na zámecké zahradě najdete oázu klidu a odpočinku – wellness Infinit SEN. Vstupem do saunového světa se vám otevírá relaxace v tajemné zahradě, která v sobě skrývá šest druhů tajuplných saunových truhel a ochlazovací jezírko.
Senohraby, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.
Senohraby, Středočeský kraj

Hrusická ekostezka v zahradě Památníku Josefa Lady

Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny zve malé zvídavé návštěvníky ke zdolání Hrusické ekostezky, která nabízí hrátky s přírodními živly. V provozu je stezka celoročně, tj. v různou roční dobu a za různého počasí. Najdete ji v zahradě Památníku.
Hrusice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Sen Senohraby – relaxace v zámeckém stylu

Hotel Sen je místem, kde prožijete pohodovou dovolenou, relaxační víkend, romantickou noc, nebo odpočinek po pracovním dni s využitím sportovního a relaxačního centra. Hotel v zámeckém stylu s výhledem do údolí byl vybudován v roce 1996, pouhých 28 km od centra Prahy.
Senohraby, Středočeský kraj

Kavárna cafe33 Senohraby

Kavárna cafe33 Senohraby z Posázaví zařadila do své nabídky nová francouzská vína! Mezi nimi najdete i takové skvosty jako 2020 Badet Clément Révélation Syrah – Viognier.
Senohraby, Středočeský kraj

Tree house Hrusice

V obci Hrusice nedaleko Říčan stojí ukrytá v korunách stromů prosklená chatka. Její okolí tvoří les a pastviny, na které se pasou ovce. Jednoduché ubytování poskytuje dokonalý zážitek milovníkům přírody.
Hrusice, Středočeský kraj

Skleněný dům na stromě v Hrusicích

Už jste někdy spali ve skleněném domečku v korunách košatých stromů s 360° výhledem? Jeden takový se nachází v malebné přírodě na ovčí pastvě u Hrusic, nedaleko od Prahy.
Hrusice, Středočeský kraj