Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Když pampelišky nekvetly – výstava k 80. výročí vystěhování obcí a měst středních Čech
Výstavy

Když pampelišky nekvetly – výstava k 80. výročí vystěhování obcí a měst středních Čech

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Středočeský kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Výstava k připomenutí 80. výročí vystěhování regionu mezi Vltavou a Sázavou po Benešov a Sedlčany se koná od 15.2. do 18.3. v sále restaurace U Andělů v Senohrabech Je přístupná denně od 11 do 20 hodin.
Na letošní rok připadá 80. výročí vystěhování obcí a měst středních Čech pro cvičiště SS mezi Vltavou, Sázavou, Benešovem a Sedlčany.

Vysídlování bylo zahájeno vyhláškou ze 14. března 1942 a bylo rozděleno do pěti etap. Své domovy muselo postupně opustit zhruba 30 tisíc obyvatel z 65 obcí. Část obyvatel se do prostoru opět vrátilo jako zaměstnanci na tzv. SS-Hofech, dvorech a statcích zajišťujících zásobování cvičiště zemědělskou produkcí. O chod cvičiště se také starali vězni pracovně-výchovných táborů a pobočka koncentračního tábora Flossenbürg, která byla vybudována v Hradištku. V zabraném území zřízena dělostřelecká škola, škola tankových granátníků, ženijní škola, škola stíhačů tanků a škola útočných děl. Podle toho také vypadaly budovy, které se často stávaly terči při výcviku dělostřelců.

Za vznikem putovní výstavy stojí Václav Šmerák se spolkem Mezi řekami. A proč se projekt jmenuje „Když pampelišky nekvetly“? Francouzští vězni byli tak extrémně trápeni hladem, že když někde rozkvetla pampeliška, tak ji utrhli a snědli.

Sázavský Samba Maraton

Sázavský Samba Maraton je přátelský vodácký závod dvojic, který se jede na 2-místných plastových kánoích.
Lštění, Středočeský kraj

Pochod krajinou barona Ringhoffera

Dobrovolný svazek obcí Ladův kraj zve na 17. ročník tradičního jarního pochodu Krajem barona Ringhoffera. Start je v Mirošovicích, jde se přes Velké Popovice a pivovar do Kostelce u Křížků a Kamenice.
Mirošovice, Středočeský kraj

Řízkobraní v Javorníku

Připravte své chuťové buňky na nezapomenutelnou gastro řízko událost! Pojďte ochutnat širokou škálu křupavých a šťavnatých řízků ve všech možných podobách nebo pro milovníky českých specialit budou v nabídce i obalované sýry.
Čtyřkoly, Středočeský kraj

Papua Nová Guinea – Kanibalové doby kamenné

Papua Nová Guinea: Cesta do Světa Kanibalů s Janem Amosem Vaňkem. Připojte se k nám na neuvěřitelnou cestu do tajemné Papuy Nové Guineje, kterou vás provede umělec, cestovatel a dobrodruh v jednom – Jan Amos Vaněk! 
Čtyřkoly, Středočeský kraj

Pyšely četnické, případ Hazlov a „agent 007“ František Divoký

Poutavé vyprávění s promítáním ve stylu Četnických humoresek. Večerem provází ředitel Muzea Policie ČR Radek Galaš.
Pyšely, Středočeský kraj

Zaječický bůr – přespolní běh pro celou rodinu

Zaběhněte si 6. ročník přespolního běhu pro všechny věkové kategorie v krásné přírodě okolí Pyšel. Věcné ceny, medaile a diplomy pro první tři v každé kategorii, drobné občerstvení pro každého. Doporučuje 11 z 10 běžců!
Pyšely, Středočeský kraj

Pyšelský kopeček 2024

Pyšelský kopeček je trailový běh a je vypsán na tratích 6,5 km, 11,5 km, 21 km a 82 km. Závod v canicrossu je vypsán na tratích 6,5 km, 11,5 a 21 km.
Pyšely, Středočeský kraj

Hudba Johna Williamse v Rudolfinu

Závěr jedenácté sezony Filmharmonie bude patřit Johnu Williamsovi. Koncert věnovaný jednomu z nejlepších filmových skladatelů představí jeho tvorbu napříč žánry. Velký symfonický orchestr rozezní 8.6. Rudolfinum hudbou z filmů Harry Potter, Star Wars, Jurský park, Schindlerův seznam a mnoha dalších.
Pyšely, Středočeský kraj

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky se nachází na území mikroregionů Malé Posázaví a Ladův kraj. Má 13 zastavení a lze ji rozdělit na tři samostatné části. Na trase vás čekají informační tabule, odpočinková místa a dětská hřiště.
Senohraby, Středočeský kraj

Wellness Infinit Sen

Za zdmi hotelu Sen v Senohrabech, na zámecké zahradě najdete oázu klidu a odpočinku – wellness Infinit SEN. Vstupem do saunového světa se vám otevírá relaxace v tajemné zahradě, která v sobě skrývá šest druhů tajuplných saunových truhel a ochlazovací jezírko.
Senohraby, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.
Senohraby, Středočeský kraj

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.
Hrusice, Středočeský kraj

Hrusická ekostezka v zahradě Památníku Josefa Lady

Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny zve malé zvídavé návštěvníky ke zdolání Hrusické ekostezky, která nabízí hrátky s přírodními živly. V provozu je stezka celoročně, tj. v různou roční dobu a za různého počasí. Najdete ji v zahradě Památníku.
Hrusice, Středočeský kraj

Plovárna Senohraby

Místo soutoku Sázavy s potokem Mnichovka sloužilo již od středověku k očistě a hospodářskému provozu obyvatel zdejších dvou hradů situovaných přímo nad plovárnou. Na konci 19. století zde vznikly říční lázně s nezaměnitelným koloritem a půvabem, které fungují dodnes.
Senohraby, Středočeský kraj

Naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera

Naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera připomíná významného průmyslníka 19. století, který měl dominantní vliv na kulturu krajiny Velkopopovicka a Kamenicka. Stezka vede z Mirošovic do Kamenice a měří dvacet kilometrů.
Mirošovice, Středočeský kraj

Mikešův pomníček v Hrusicích

Pomník, připomínající pohádkovou postavu kocourka Mikeše, byl odhalen u Hrusického potoka v roce 2018 u příležitosti 20. výročí odhalení busty Josefa Lady v Hrusicích.
Hrusice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Sen Senohraby

Hotel Sen se rozprostírá uprostřed malebné přírody Ladova kraje, jen 20 minut od Prahy. Dopřejte si dokonalou souhru všech služeb. Pohodlné ubytování, pohádkové wellness, gurmánskou restauraci, kongresové prostory a svatební palouk, kde si můžete říci své ano, nebo jen tak nechat čas plynout.
Senohraby, Středočeský kraj

Kavárna cafe33 Senohraby

Kavárna cafe33 Senohraby z Posázaví zařadila do své nabídky nová francouzská vína! Mezi nimi najdete i takové skvosty jako 2020 Badet Clément Révélation Syrah – Viognier.
Senohraby, Středočeský kraj

Skleněný dům na stromě v Hrusicích

Už jste někdy spali ve skleněném domečku v korunách košatých stromů s 360° výhledem? Jeden takový se nachází v malebné přírodě na ovčí pastvě u Hrusic, nedaleko od Prahy.
Hrusice, Středočeský kraj

Harmony resort Javorník

Rodinný penzion se nachází uprostřed přírody v Ladově kraji v obci Javorník, blízko řeky Sázavy. Toužíte-li si zasportovat či jen odpočinout od neduhů dnešní doby, přijít na jiné myšlenky a harmonizovat své tělo, jste na správném místě.
Čtyřkoly, Středočeský kraj

Oksford – restaurace, letní bar a knihovna

Unikátní koncept místa setkávání místních i přespolních, s poctivou domácí kuchyní, výborným pivem a kulturním programem.
Pyšely, Středočeský kraj

Marmelády Šafránka

Svou celoživotní lásku k přírodě a venkovu se Romana Šafránková snažila přetvořit do reality, tak aby přinášela radost nejen jí a jejím nejbližším, ale i dalším lidem.
Čerčany, Středočeský kraj

Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold a jeho přilehlé zahrady s řadou originálních miniatur a jedinečnou parkovou architekturou je vhodným výletním místem pro rodiny s dětmi.
Strančice, Středočeský kraj

Rodinná farma Václav Matoušek – vejce z podestýlky

Rodinná farma Václav Matoušek pěstuje zemědělské plodiny a prodává vejce od spokojených slepic chovaných na podestýlce, med a chlazené mladé králíky.
Čerčany, Středočeský kraj