Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Kde jsou lvi? / Ubi sunt leones? – online komentovaná prohlídka výstavy
Výstavy

Kde jsou lvi? / Ubi sunt leones? – online komentovaná prohlídka výstavy

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
V dnešní době je snazší vyšplhat na nejvyšší horu světa, než na naší planetě nalézt dosud neobjevené místo. Skupinová výstava Kde jsou lvi / Ubi sunt leones? v Galerii MeetFactory ukazuje, že i na známá či obyčejná místa lze pohlížet novým, neprobádaným způsobem.
Dříve byla neznámá místa v mapách označována slovy Hic sunt leones („Zde jsou lvi“). Dnes je díky aplikacím jako je Google Earth každému z nás zpřístupněno k detailnímu náhledu až 98% zemského povrchu. Částečně jsou zde již k dispozici také data z povrchu Měsíce a Marsu, stejně jako nástroj ke sledování noční oblohy. A na místa, která dříve byla pro většinu lidí nepřístupná, jako je třeba Mount Everest, se tvoří fronty.

Kde jsou lvi?/ Ubi sunt leones? propojuje výrazné české a zahraniční umělecké osobnosti. Přestože pracují s různými médii a vycházejí z odlišných kulturních prostředí, společná je jim touha po dobrodružství a poznávání nových území. Prvním dílem, které návštěvník výstavy spatří, je záznam performance Filipa Dvořáka. Umělec se odkazuje k romantismu (konkrétně k ikonickému obrazu Poutník nad mořem mlhy od Caspara Davida Friedricha), který se přírodě staví čelem, uctívá jí, ale zároveň se jí konkrétně zmocňuje. Prostředí hor se také odráží v díle slovenského umělce Štefana Papča, který vytvořil sousoší Občané, pomník československým horolezcům. Sochy – v GM je vystavena socha Zuzana – byly nejprve vyneseny a nainstalovány na dobu tří let do horských stěn evropských pohoří. Pro srbskou umělkyni Natašu Kokić představuje krajina metaforu současného života. Stejně jako je na jejích velkoformátových obrazech krajina vykreslena do drobných detailů, aby se za chvíli rozvolnila do abstraktních linií, podobně si i lidé vytvářejí svůj podivný zkreslený vnitřní svět. Na rozdíl od Dvořáka a Kokić zachycuje Felix Kiessling Zemi zkrocenou, propichuje ji skrz na skrz železnou tyčí, přistupuje k ní jako k sochařskému materiálu, kterým manipuluje. Podobný přístup mají i Rafani, kteří posunutím patníku zkrátili Českou republiku o deset metrů.

Oceán a ledová krajina jako sdílený prostor jsou důležité pro tvorbu ruského umělce Alexandera Ponomareva, který s pomocí námořníků a speciálního námořního zařízení dočasně vymazal z povrchu zemského ostrov v Barentsově moři. David Böhm a Jiří Franta nechali na čtyři kameny vytesat nápis See You in the Future a na Antarktidě je postupně hodili na volně plující ledové kry. 

Chilská umělkyně Macarena Ruiz-Tagle se v sérii Atmospheric Pollution inspirovala jednak časosběrným záznamem pohybu smogového oblaku úzkými ulicemi Hongkongu tak japonským malířstvím 16. století. Podle Vladimíra Turnera si lidstvo ve snaze utéct nudě a přirozenému pohybu prodloužilo své ruce technickými vymoženostmi. Jeho video Modern Times zapadá pod kolonku mikroadventurismu, kdy daleké cesty jsou vyměněny za prozkoumávání nejbližšího okolí.
 
Ať už je to touha po dokonalosti, sebepoznání nebo dosažení vnitřního klidu, společnou motivací lidí vyhledávající extrémní zážitky je snaha dosáhnout „jiného poznání.“ Tedy objevit prostřednictvím intenzivních fyzických zážitků nový způsob přemýšlení, překonat pohled na naučená schémata vtisknutá kulturou, v níž jsme vyrůstali. V tomto smyslu je výstava Kde jsou lvi?/ Ubi sunt leones? pokračováním výstavního a výzkumného cyklu „Jiné poznání,“ který v letošním roce zahájila GMF jako svou zastřešující tematickou linii.

Doprovodný program:
11. 10., 16:00 komentovaná prohlídka
19. 10., 13:00 komentovaná prohlídka – live online
26. 10., 18:30 komentovaná prohlídka – bude se konat dle aktuální situace
1. 11., 16:00 komentovaná prohlídka – bude se konat dle aktuální situace

Komentované prohlídky probíhají s kurátorkou Evou Riebovou v českém (případně anglickém) jazyce. Vstup je zdarma.

Provozovatel

Galerie MeetFactory

Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5
Email:
sales@meetfactory.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.meetfactory.c...
GPS:
50,053243 14,408290
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 5
Tipy na výlet:
Praha 5 a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Cesta čichoprostorem

Jak voní podpalubí obchodní lodi v roce 1621? Jak voní krajina dosud nezmapovaného pobřeží? Očichejte svět na čichací výstavě parfumérky, spisovatelky a popularizátorky vědy Markéty Baňkové. 15. listopadu až 31. prosince v Muzoleu davida Černého.
Praha 5, Praha

Světla vyprávějí – světelný park a vánoční výstava ve Žlutých lázních

Vánoční příběh světel ve Žlutých lázních bude i letos rozzářen více než 400 000 LED světýlky a nabídne interaktivní program světelných 3D soch s atributy Vánoc i Prahy. Navštivte kouzelnou světelnou expozici od 20. října 2023 až do 31. ledna 2024.
Praha 4, Praha

Vánoční jarmark na Andělu 2023

Na Andělu naleznete kvalitní zboží, kterým uděláte radost svým blízkým či sami sobě. Můžete se těšit na prodej předmětů s vánoční tematikou a typické vánoční občerstvení.
Praha 5, Praha

Telka slaví 70 v České televizi – interaktivní expozice pro celou rodinu

Nová interaktivní expozice pro celou rodinu nazvaná Telka slaví 70 připomíná více než čtyřicítku oblíbených pořadů odvysílaných v posledních dekádách. Navštívit ji můžete v Galerii ČT.
Praha 4, Praha

Koncert v Betlémské kapli – adventní koncert Nadace Jedličkova ústavu

Srdečně vás zveme do Betlémské kaple na Adventní koncert Nadace Jedličkova ústavu, který se koná v Aule ČVUT ve čtvrtek 7. prosince 2023 od 19 hodin.
Praha 4, Praha

Pivo na Náplavce

Tradiční festival 50 mikro a minipivovarů na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2 se bude konat letos po jedenácté! V pátek 14. a v sobotu 15. června 2024. Bohatá gastronomie a živá hudba. 12. ročník!
Praha 2, Praha

Příběh pořadu – výstava ČT

Česká televize vás na nové výstavě, otevřené od 19. května v prostorech bývalé restaurace Rohlík vedle Galerie ČT, provede vznikem a životním cyklem filmů a seriálů a představí na padesát televizních profesí. Celou výstavou vás provede hlas Maxipsa Fíka v podání Josefa Dvořáka.
Praha 4, Praha

Adventní koncert umělecky tlumočený do znakového jazyka

Tradiční adventní koncert umělecky tlumočený do českého znakového jazyka, při kterém vystoupí pěvecký sbor Besharmonie, mužská část sboru Pueri gaudentes a speciální host Zdeněk Plech – sólista Národního divadla. Na programu budou koledy, vánoční písně z celého světa a nejslavnější gospely.
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory o. p. s. vytváří v Praze ojedinělou platformu uměleckého provozu, která nabízí přímý kontakt s umělci všech oborů a otevírá možnost k navázání spolupráce s představiteli mezinárodních kulturních institucí.
Praha 5, Praha

Musoleum Davida Černého

Na pražském Smíchově, v budově bývalého Lihovaru vzniklo muzeum Davida Černého. Na pěti patrech a 1200 metrů čtverečních najdou návštěvníci od dubna 2023 průřez celou jeho tvorbou.
Praha 5, Praha

Bývalý Lihovar na pražském Zlíchově

Areál bývalého lihovaru na Zlíchově tvořila řada provozních i správních objektů již v roce 1836. Od roku 1880 zde byla zřízena továrna na líh a potaš a v roce 1907 byl lihovar přestavěn do dnešní podoby.
Praha 5, Praha

Botel Vodník – výhled na Prahu z lodi na Vltavě

Nádherný výhled na okolí Vltavy, staré Prahy, Kampy, Čertovky, také možnost výletu až k Slapské přehradě – to vše z našich lodí, které půjčujeme široké veřejnosti. Karlův most, Vyšehrad, Žluté lázně, Pražský hrad, Občanská plovárna, Zoo, Žofín... atd.
Praha 5, Praha

Lezecké centrum Tendon Smíchoff

Umělá lezecká stěna centra Tendon Smíchoff představuje největší sportoviště svého druhu v České republice. V hale o rozměrech 16 x 32 metrů totiž najdete lezeckou stěnu o výšce 14 metrů.
Praha 5, Praha

Alpský klub Brno – lezcem na zkoušku

Kurz orientovaný na zájemce, kteří by rádi vyzkoušeli o čem lezení vlastně je.
Praha 5, Praha

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Společnost Zababa nabízí vypravení zvláštního vlaku na objednávku s parní nebo motorovou lokomotivou, barovým vozem a se soupravou historických železničních vozů. Zážitkový vlak udělá váš firemní večírek nebo narozeninovou oslavu nezapomenutelnou.
Praha 5, Praha

Areál Císařská louka

Přírodní oáza klidu uprostřed Prahy je unikátním místem s tradicí a jedinečnou atmosférou. Nabízí rozmanité sportovní aktivity a je ideálním místem, kde můžete strávit příjemné chvíle s rodinou či přáteli při soukromých oslavách nebo s kolegy na nejrůznějších firemních setkáních.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Praguecamp na Císařské louce

Jedinečně umístěný a mnoha lety prověřený kemp se nachází na jednom z pražských ostrovů jen 1 km od centra Prahy. Příjemné ubytování v klidném prostředí poskytuje zázemí všem typům cestovatelů, ať už cestujete obytným autem, karavanem nebo jen se stanem nebo batohem.
Praha 5, Praha

Restaurace Na Kopci

Michelin Bib Gourmand. To je ocenění, kterým se může pyšnit malý rodinný podnik v Praze. Toto ocenění ve zkratce znamená, že restaurace nabízí vynikající jídlo za rozumné ceny. V menu najdete speciality české a francouzské kuchyně založené na sezónních a lokálních surovinách.
Praha 5, Praha

Bistro Gemüse Corner Kebab Praha

Gemüse Corner Kebab totiž už v názvu slibuje inspiraci německým kebabem nejvyšší třídy.
Praha, Praha

Restaurace Soho v Podolí

Restauraci Soho najdete na Podolském nábřeží nedaleko Dvorců. Nabízí luxusní pochoutky mezinárodní kuchyně, včetně sushi.
Praha 4, Praha

Gemüse Corner Kebab

Proč se u nás z kebabu stalo jen jídlo ekonomické, nebo doping v opilosti nad ránem? Vždyť tuhle tureckou pochoutku jezdí do Berlína ochutnávat celý svět! Právě tam ji dotáhli k dokonalosti.
Praha, Praha

Cheecup

Firma Cheecup oslovuje klienty jasnou koncepcí: domácí výroba cheesecaků a cupcaků.
Praha, Praha

Houseboat botel Lofi – netradiční ubytování v srdci Prahy

Unikátní houseboat nabízí opravdový komfort. Spodní palubu tvoří přední a zadní terasa, široké ochozy a z velké části prosklená přední nástavba. Pro zájemce je tak připravena forma jedinečného ubytování v privátním luxusu se strategickým umístěním v blízkosti historického centra Prahy.
Praha 4, Praha

Caravan Park Camping Císařská louka Praha

Caravan Park nabízí možnost kempování s karavanem, obytným vozem nebo stanem. Camp je celý oplocený a plně vybavený. Prostor kempu je hlídaný, máme travnaté plochy k rekreaci a sportu a tiché prostředí oddělené z obou stran Vltavou.
Praha 5, Praha