Úvod > Kalendář akcí > Karlínské posvícení - svatomartinská husa

Karlínské posvícení - svatomartinská husa

Kdy 17. listopad 2019 Gastronomické akce
Zahájíme zimní radovánky a při té příležitosti oslavíme 30 let svobody dobrou svatomartinskou husou, nejmladším vínem a bohatým kulturním programem na Karlínském posvícení. A to v neděli 17.11. 2019 od 10.00 hodin na Karlínském náměstí.
Svatomartinské posvícení vzniklo z pohanského obyčeje, při němž se oslavovala bohatá sklizeň a příchod zimy. Tradice svatomartinské husy souvisela s ukončením zemědělského roku, s odvodem úroků vrchnosti a s adventním šestitýdenním půstem, který začínal 12. listopadu. Ve vinařských oblastech se posvícení vztahovalo k ochutnávce prvního vína. Vesničané se obvykle po setnutí kohouta vrátili do hospody, kde se tančilo a hodovalo tak jako v neděli.
 
A právě v neděli 17.11. 2019 budeme také hodovat i oslavovat letošní sklizeň, a to třeba degustací svatomartinského vína, jakožto prvního vína nového ročníku, které zrálo jen několik týdnů. Nebo se také zahřejeme u prvního letošního svařeného vína.

K posvícení neodmyslitelně patří svatomartinská husa i svatomartinské sladké rohlíky a koláčky, který každý návštěvník bude mít možnost ochutnat. Jiné lokální potraviny tématického sortimentu dovezou místní stánkaři, kterých na akci bude nespočet. A protože neslavíme jenom příchod zimy, ale i třicet let svobody, tak na místě bude připraven bohatý kulturní program, aby ta oslava stála za to. Kreativní dílny, malování na obličej a různá hudební vystoupení se stanou příjemnou součástí akce, která vítá zimu a raduje se ze třiceti let svobody s celou rodinou, nebo s partou přátel či známých.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 11. 2019