ÚvodKalendář akcíKomentované prohlídkyKapucínský klášter a Hradčany
Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Komentované prohlídky v celé ČR.
Mimořádná komentovaná prohlídka okolí a interiéru kapucínského kláštera na Hradčanech, omezená kapacita, nutné koupit vstupenky předem.
Nejprve si společně projdeme okolí kláštera (1 h)-Brusnice, Lumbeho vila, Nový Svět, Loreta, Černínský palác. Řekneme si o některých pověstech a příbězích spojených s klášterem a Loretou- socha Panny Marie Rottenburské, Tycho Brahe, loretánské zvonky atd., poté společně navštívíme klášter(1 h-1, 5h), kde nás provede kvardián Tomáš Pracný. Zájemce můžu posléze doprovodit i do sousední Lorety, vstupné si ale každý hradí sám. Loreta je propojená od svého začátku s kapucínským řádem. Naproti vchodu se nachází Santa Casa, jedna z mnoha kopií příbytku Panny Marie, kterou obklopuje obdélník křížové chodby se šesti kaplemi. Za ní se nachází kostel Narození Páně, kde byli kapucíni   pohřbíváni. V prvním patře je jak Loretánský poklad s nejznámější monstrancí Pražské slunce (Diamantovou monstrancí), kterou ještě občas kapucíni využívají pro vystavování hostie(6222 diamantů, dar hraběnky Kolowratové, původně jich darovala 6568), tak další předměty spojené s historií kapucínského řádu. Nesmíme zapomenout ani na Loretánskou zvonkohru. 

Řád menších bratří kapucínů je jedna ze tří větví františkánského řádu. Kapucíni v minulosti působili jako kazatelé a vojenští kaplani a obětavě pomáhali během morových epidemií nebo třeba ve věznicích. I dnes kromě toho vyučují také na univerzitách nebo působí v sociálních službách.

Kapucínský klášter není běžně přístupný, je to nejstarší kapucínský klášter v Čechách. Byl založen generálem řádu Vavřincem z Brindisi roku 1600: Uvidíme barokní betlém, který pochází z doby pravděpodobně kolem roku 1730, který se skládá z 48 plastik v životní velikosti. Projdeme celý kostel Panny Marie Andělské. Kromě zobrazení sv. Františka  a Panny Marie nad vchodem a na hlavním oltáři je zde významná kaple Panny Marie se soškou Panny Marie Rottenburské. Této sošce bylo stejně jako Jezulátku věnována  spousta šatů a údajně měla Polyxenu z Lobkovic vyléčit z neplodnosti.Za oltářem je chór, kde se bratři modlí během bohoslužeb. Součástí prohlídky jsou  původní cely, chodba kolem kostela, dvůr v 1. kvadratuře, refektář (jídelna), část z toho se využívá i jako prostory pro hosty ubytované v klášteře. Navštívíme rovněž rozkvetlé klášterní zahrady, jejichž součástí jsou nejen sady a záhony, ale i sportovní hřiště. Ze zahrady je vidět nejen na kostel s klášterem, ale i na bývalý klášter voršilek, zdi domků Nového Světa a samozřejmě také na věže katedrály sv. Víta. 

Varhanní putování z kláštera do Lorety

Speciální komentované prohlídky plné hudby, které návštěvníky nejprve zavedou do kapucínského kláštera naproti Loretě. Zblízka si prohlédnou nejen kostel a jeho zajímavé moderní varhany, ale budou moci nahlédnout i do míst, kam normálně běžní návštěvníci nemohou.
Praha, Praha

Noc literatury 2024

Ve středu 18. září 2024 se v Praze na Hradčanech a dalších městech po celém Česku uskuteční 18. ročník oblíbeného literárního festivalu Noc literatury. Současná literatura, netradiční místa, známé tváře: taková je Noc literatury.
Praha 1, Praha

Otevřené zahrady Černínského paláce

Také v letošním roce bude zájemcům z řad veřejnosti zpřístupněna zahrada Černínského paláce, a to vždy o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup do zahrady je volný a možný pouze samostatným vchodem naproti Loretě.
Praha 1, Praha

Zrzavého Malá Strana – komentovaná procházka

Plachý muž, pábitel, či také úspěšný propagátor vlastní tvorby; to jsou jen některé z charakteristik Jana Zrzavého, jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců 20. století.
Praha 1, Praha

Zrzavého Malá Strana – komentovaná procházka

Plachý muž, pábitel, či také úspěšný propagátor vlastní tvorby; to jsou jen některé z charakteristik Jana Zrzavého, jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců 20. století.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2024

Úřad vlády ČR v roce 2024 opět pro veřejnost zpřístupňuje historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác lze letos navštívit třikrát – 8. a 18. května 2024 a pak 7. září 2024.
Praha 1, Praha

Letní kino u Keplera

Letní indie kino, které se zaměřuje na ty nejlepší nezávislé filmy poslední doby.
Praha 6, Praha

Letní kino u Keplera

Letní indie kino, které se zaměřuje na ty nejlepší nezávislé filmy poslední doby.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách

V dolní části Loretánského náměstí na Hradčanech stojí prostá jednolodní sakrální budova, kostel Panny Marie Andělské, nedílná součást areálu kapucínského kláštera. Je to nejstarší stavební celek řádu kapucínů v Čechách.
Praha 1, Praha

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.
Praha 1, Praha

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlavní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.
Praha 1, Praha

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.
Praha 1, Praha

Loretánské náměstí v Praze

Náměstí na Hradčanech mezi Pohořelcem a Hradčanským náměstím. V prostoru dnešního prostranství bývalo v 10. století pohřebiště a ve 14. století tržiště, součástí Hradčan se stal až za panování Karla IV., který město rozšířil a obehnal novými hradbami.
Praha 1, Praha

Beer Spa Beerland – První zámecké pivní lázně Praha

Vítejte ve světě piva a alchymie, vítejte v Chateaux Spa Beerland v Praze a užijte si královský wellness!
Praha 1, Praha

Cestovní agentura Antonín Vavřík

Komentované prohlídky památek v Česku.
Praha 1, Praha

Muzeum paměti XX. století – Dům pážat pánů z Martinic na Hradčanech

Nárožní jednopatrový dům se sgrafitovou výzdobou v Kanovnické ulici na Hradčanech vznikal postupně od 16. století. Na přestavbě z roku 1666 se podílel významný architekt Carlo Lurago.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování v Kapucinátu na Hradčanech

Kapucinát na Hradčanech nabízí krátkodobé ubytování pro všechny, kteří hledají nocleh v centru Prahy za přijatelnou cenu. Ubytování je vhodné nejen pro turisty – jednotlivé poutníky či rodiny s dětmi, ale také například pro školní výlety či různá společenství.
Praha 1, Praha

Bistro Vinobona v Novém Světě

Stylový podnik, který si zamilujete, najdete uprostřed romantické lokality Nového Světa na pražských Hradčanech. Vinárna a bistro se navíc nachází v domku, který na svém místě stojí od konce 17. století.
Praha 1, Praha

Vinobona Wine & Bistro

Vinobona Wine & Bistro najdete na pražských Hradčanech ve čtvrti Nový Svět, na kouzelném místě, kde se zastavil čas. Bistro nabízí kvalitní českou gastronomii, na své si přijdou i vegetariáni.
Praha 1, Praha

Kavárna Nový Svět

Malá rodinná kavárna se ukrývá v malebné lokalitě Nový Svět nedaleko Pražského hradu. Vychutnáte si zde nejen vynikající kávu, ale také nevšední atmosféru skrytou za staletými zdmi starobylého domu.
Praha 1, Praha

Hostinec U Černého vola v Praze

Jednu z původních staropražských pivnic navštívíte na Loretánském náměstí nedaleko Pražského hradu. Pivnice byla otevřena v roce 1965 a zachovala si svůj genius loci. Prostému historickému interiéru s vitrážemi vévodí starý „socialistický“ výčep, na kterém točí pověstně dobrého Kozla.
Praha 1, Praha

Romantik hotel U Raka v Novém Světě

Prožijte klidnou dovolenou v samém srdci Prahy, v místech, kde na vás dýchá historie na každém kroku. V kterékoliv roční době zde objevíte něco, co učiní z vaší dovolené nezapomenutelný romantický zážitek.
Praha 1, Praha

Host Restaurant

Host Restaurant na pražských Hradčanech nabízí vynikající kuchyni i výhled, pro který se vám odtud nebude chtít odejít.
Praha 1, Praha

Restaurace Malý Buddha – ve stínu Buddhy na pražském Pohořelci

Restaurace Malý Buddha na pražském Pohořelci patří k těm, které své hosty dokážou odnést daleko od vnějšího světa klidu a nespěchu. Pod soškami božstev dýmají vonné tyčinky, náladu podkresluje meditační hudba.
Praha 1, Praha