Úvod > Kalendář akcí > Josef Sudek / Otto Rothmayer: Návštěva u pana kouzelníka
16.12.
27.3.
Přidat foto
Výstavy

Josef Sudek / Otto Rothmayer: Návštěva u pana kouzelníka

Výstavu ke 125. výročí narození Josefa Sudka a 55. výročí smrti Otto Rothmayera připravilo UPM ve spolupráci s Muzeem města Prahy
Výstava připomene hluboké a oboustranně podnětné přátelství fotografa Josefa Sudka (1896–1976) a architekta Pražského hradu Otto Rothmayera (1892–1966). Těžištěm rozsáhlého výstavního souboru budou světoznámé i nově připomenuté Sudkovy fotografie architektových realizací na Pražském hradě, ale hlavně výběr z cyklů Procházka po kouzelné zahrádce a Vzpomínky, které vznikly u architektovy vily v Praze 6-Břevnově. Kolekci doplní ukázky Sudkových fotografií adjustovaných podle Rothmayerova návrhu (tzv. puřidla) a prototypy architektova jedinečného zahradního nábytku. Ve výstavě je zařazena i řada autentických předmětů a děl Sudkových a Rothmayerových přátel, pro které se břevnovská vila stala ve 40. až 60. letech místem setkávání a spolupráce.

Expozice představí i další fotografie, často velice ceněné pigmenty, které si Sudek adjustoval mezi skla, což vymyslel pan architekt. V ukázkách připomeneme práce samotného hostitele. Vedle jeho exkluzivního nábytku vystavíme i ukázky školních prací a několik kresebných návrhů z pozdního období. Mezi exponáty nechybí práce architektovy manželky, textilní výtvarnice Boženy Rothmayerové Hornekové a jejich syna Jana. Opominuti nezůstanou ani slavný architekt Josip Plečnik a z okruhu společných přátel všestranný Josef Kaplický, sochař Bedřich Stefan, sklář René Roubíček a další spřátelení umělci různých epoch. Právě motiv přátelství, ale též zahrady, noci a snu jsou leitmotivem výstavy. A také připomínka, že i v těžkých časech mohou vznikat nadčasová díla.

Umělecký odkaz Josefa Sudka (1896–1976) tvoří velmi rozsáhlý a autonomní kontinent světové fotografie. V desítkách tisíc jeho prací mají zvláštní postavení soubory a cykly, v nichž zachytil jedinečnost konkrétních míst. Jak ukazují jeho rané snímky z pražské Invalidovny a Chrámu sv. Víta, později z vlastního ateliéru na Újezdě nebo bytu na Hradčanech, vždy dokázal i z mála vytěžit maximum. Sudek byl později přizván též na Pražský hrad do pracovny zemřelého prezidenta TGM, fotografoval v ateliérech řady malířů, sochařů, ale i v dílnách řemeslníků. Obdivoval divokou přírodu, ale zaujat byl i parky a zahradami, včetně té u svého ateliéru, uprášené sazemi.

Výstava vzniká ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy, které vilu Otto Rothmayera v ulici U Páté baterie 50 v Praze 6 v současné době spravuje. Na rekonstrukci vily se podílelo Uměleckoprůmyslové museum v Praze.