!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Jizerská 50 Viděna šesti
Jizerská 50 Viděna šesti
">
26.1.
28.2.
+ Přidat foto
Výstavy

Jizerská 50 Viděna šesti

Kdy 26. leden 2021 – 28. únor 2021
V úterý 26. ledna otevřela Leica Prague Gallery virtuální dveře do svých prostor, kde můžete zhlédnout online výstavu nesoucí název Jizerská 50 Viděna šesti.
Výstava potrvá až do konce února a pokud vládní opatření povolí, budou si ji moct návštěvníci prohlédnout i osobně. Padesátý třetí ročník ikonického závodu v běhu na lyžích zachytily významné osobnosti české fotografie: Jiří Langpaul, Jan Šibík, Daniel Hušták, Markéta Navrátilová, Lukáš Dvořák a Tomáš Vocelka.

V minulém roce Jizerská 50 připomněla padesáté výročí tragické Expedice Peru 1970. Při této příležitosti, a za podpory generálního partnera Skupiny ČEZ a hlavních partnerů Generali Investments a Pojišťovny PVZ, vznikla publikace a následně i výstava, nesoucí společný název Jizerská 50 Viděna šesti. Právě díky Skupině ČEZ a ředitelce Leica Gallery Prague, Míle Dubské, mohla myšlenka výstavy nabrat na konkrétních obrysech a začít se realizovat. 

Projekt Jizerská 50 Viděna šesti je výsledkem dlouhodobé aktivity Marka Tesaře z agentury RAUL!, který se rozhodl propojit pro leckoho zdánlivě nespojitelná odvětví, a to sport s uměním. Ke své myšlence dodává: „Navazujeme na aktivity, které započaly již v roce 2017. Tehdy jsme k výročí 50. ročníku uskutečnili výstavu SKOL!!! ve výstavní síni Mánes. V minulém roce jsme si připomněli 50. výročí od horolezecké Expedice Peru. U této příležitosti vznikla publikace fotografií s názvem Jizerská 50 Viděna šesti a následně i stejnojmenná výstava, která potvrzuje smysluplnost projektu Sport&Art představující umění v jeho nejrůznějších podobách.”

Návštěvníci mohou zhlédnout unikátní výstavu, která na Jizerskou 50 nahlíží z různých úhlů pohledu a zachycuje jedinečné okamžiky závodu, který zažíval své velké drama ještě než vůbec 7. února 2020 odstartoval, a to kvůli velké oblevě a nedostatku sněhu. Ale jak už to u velkých příběhů bývá, a tím Jizerská 50 bezpochyby již po desítky let je, zažili organizátoři i závodníci jeden z nejlepších ročníků, které pamatují. A že nejde o plané řeči dokládá právě i svědectví zachycené na fotografiích šesti autorů. Každý z nich přináší originální pohled na určitý aspekt závodu a nechává nahlédnout do zákulisí daleko hlouběji, než by se na první pohled mohlo zdát.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 31. 1. 2021