Úvod > Kalendář akcí > Jízda veteránů Lidický okruh - zrušeno

Jízda veteránů Lidický okruh - zrušeno

Kdy 12. září 2020 Sportovní akce
Spanilá jízda veteránů má svůj počátek již v roce 1950, kdy byly uspořádány první automobilové a motocyklové závody k uctění památky vyhlazení obce Lidice nacisty 10.6. 1942. Památník Lidice a obec Lidice jsou pořadatelem dalšího ročníku Lidického okruhu 12. září 2020.
U příležitosti 8. výročí vypálení obce Lidice uspořádal v roce 1950 kladenský Automotoklub automobilové a motocyklové závody nazvané Lidický okruh, aby tak tímto způsobem uctili památku vypálené obce. První ročník byl vypsán pro celkem šest kategorií, tři automobilové a tři motocyklové.

Druhý ročník Lidického okruhu se konal o pět let později, v roce 1955. Tento ročník byl sice bez automobilů, ale přibyly divácky velice atraktivní sajtkáry. Jako spolujezdci se tehdy představily i dvě pozdější československé legendy silničních motocyklů, tovární jezdci značka JAWA, Gustav Havel a František Šťastný.

Potřetí a naposledy se lidické závody konaly v roce 1958. Tento ročník navštívily tisíce diváků, ale dalšího ročníku se již nedočkaly.

Na tradici závodění v Lidicích navázal až v roce 2014 Památník Lidice. Nešlo ale již o závodění, jako spíše o přátelské setkání benzinových nadšenců s překrásnými automobilovými a motocyklovými veterány. Každý rok se počet účastníků zvyšuje a na všechny příchozí čeká nejen řada skvělých aut a motorek, často muzejních kousků, ale také poměrně nabytý doprovodný program.

Kromě ceny odborné poroty se do hlasování o nejkrásnějšího veterána budou moci zapojit také všichni příchozí v divácké anketě. Cenu také dostane vůbec nejstarší automobil či snad motocykl? A speciální cena čeká i na Elegána okruhu, takže rozhodně stojí za to přijít v dobovém oblečení.

Vrcholem programu je 20 kilometrů dlouhá spanilá jízda všech veteránů, která startuje v Lidicích a pokračuje přes obce Makotřasy, Běloky, Hostouň, Dolany a Hřebeč. Cíl spanilé jízdy je opět v Lidicích.

Tato sportovní akce je vhodná pro všechny automobilové nadšence a obdivovatele starých vozů. Program Lidického okruhu bude zahájen rozmanitými doprovodnými programy pro veřejnost. Součástí akce je výstav veteránů a divácká anketa o nejkrásnější veterány .V závěru akce se již tradičně  účastníci odeberou k sousoší lidických dětí na pietním území, kde se pokloní památce obětí lidické tragédie a položí květinové dary.

Lidický okruh v sobě spojuje krásný zážitek ze sportovního vyžití a zároveň společenskou pietní akci k uctění památky nevinných obětí války.   
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 8. 2020