Úvod > Kalendář akcí > Jízda veteránů Lidický okruh

Jízda veteránů Lidický okruh

Kdy 12. září 2020 Sportovní akce
Spanilá jízda veteránů má svůj počátek již v roce 1950, kdy byly uspořádány první automobilové a motocyklové závody k uctění památky vyhlazení obce Lidice nacisty 10.6. 1942. Památník Lidice a obec Lidice jsou pořadatelem dalšího ročníku Lidického okruhu 12. září 2020.
U příležitosti 8. výročí vypálení obce Lidice uspořádal v roce 1950 kladenský Automotoklub automobilové a motocyklové závody nazvané Lidický okruh, aby tak tímto způsobem uctili památku vypálené obce. První ročník byl vypsán pro celkem šest kategorií, tři automobilové a tři motocyklové.

Druhý ročník Lidického okruhu se konal o pět let později, v roce 1955. Tento ročník byl sice bez automobilů, ale přibyly divácky velice atraktivní sajtkáry. Jako spolujezdci se tehdy představily i dvě pozdější československé legendy silničních motocyklů, tovární jezdci značka JAWA, Gustav Havel a František Šťastný.

Potřetí a naposledy se lidické závody konaly v roce 1958. Tento ročník navštívily tisíce diváků, ale dalšího ročníku se již nedočkaly.

Na tradici závodění v Lidicích navázal až v roce 2014 Památník Lidice. Nešlo ale již o závodění, jako spíše o přátelské setkání benzinových nadšenců s překrásnými automobilovými a motocyklovými veterány. Každý rok se počet účastníků zvyšuje a na všechny příchozí čeká nejen řada skvělých aut a motorek, často muzejních kousků, ale také poměrně nabytý doprovodný program.

Kromě ceny odborné poroty se do hlasování o nejkrásnějšího veterána budou moci zapojit také všichni příchozí v divácké anketě. Cenu také dostane vůbec nejstarší automobil či snad motocykl? A speciální cena čeká i na Elegána okruhu, takže rozhodně stojí za to přijít v dobovém oblečení.

Vrcholem programu je 20 kilometrů dlouhá spanilá jízda všech veteránů, která startuje v Lidicích a pokračuje přes obce Makotřasy, Běloky, Hostouň, Dolany a Hřebeč. Cíl spanilé jízdy je opět v Lidicích.

Tato sportovní akce je vhodná pro všechny automobilové nadšence a obdivovatele starých vozů. Program Lidického okruhu bude zahájen rozmanitými doprovodnými programy pro veřejnost. Součástí akce je výstav veteránů a divácká anketa o nejkrásnější veterány .V závěru akce se již tradičně  účastníci odeberou k sousoší lidických dětí na pietním území, kde se pokloní památce obětí lidické tragédie a položí květinové dary.

Lidický okruh v sobě spojuje krásný zážitek ze sportovního vyžití a zároveň společenskou pietní akci k uctění památky nevinných obětí války.   
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 12. 2019
16.7.
Mezinárodní den hadů

Mezinárodní den hadů

Zájezd, Střední Čechy
18.7.
Velký želví den

Velký želví den

Zájezd, Střední Čechy
22.8.
23.8.
Open Air Festival Okoř 2020

Open Air Festival Okoř 2020

Okoř, Střední Čechy
18.7.
19.7.
Kempování v muzeu

Kempování v muzeu

Kladno, Střední Čechy