Úvod > Kalendář akcí > Jízda válečnou tramvajovou soupravou po Praze

Jízda válečnou tramvajovou soupravou po Praze

Kdy 26. květen 2019 10:00 - 16:00 Historické a vojenské akce
Vydejte se na projížďku Prahou muzejní soupravou mapující dobu 2. světové války. Jak se cestovalo v Praze v letech 1939-1945 můžete zažít právě v předvečer výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Časy odjezdů: 10.00 nebo 13.15 hodin (dle zvoleného času)
Nástupní místo: zastávka Vozovna Střešovice v Muzeu MHD, Patočkova 4, Praha 6
Doba trvání: cca 60 minut

Trasa jízdy
Vozovna Střešovice – Královka (fotozastávka s výkladem) – Pražský hrad – Malostranská – Újezd – Národní divadlo – Karlovo nám. – Palackého nám. – nábřeží – Právnická fakulta – Strossmayerovo nám. – Špejchar (fotozastávka s výkladem) – Vozovna Střešovice (výstup)

O soupravě: motorový vůz č. 2294 + vlečný vůz č. 608, zv. „velký vamberák“. Souprava motorového vozu z roku 1932 a vlečného vozu zvaného „dlouhý vamberák“, vyrobeného v roce 1908 je upravena do podoby provozu těchto vozů za 2. světové války s typickým tzv. zatemněním. Za účelem protiletecké obrany bylo počátkem září 1939 s okamžitou platností nařízeno na celém území země České zatemňování, což se nevyhnulo ani tramvajím. Zprvu bylo zatemňování řešeno jako přenosná výstroj, kterou posádka vozu (řidič a průvodčí) připevňovala na reflektory vozu v době od soumraku do svítání. Později se zatemnění aplikovalo na vozy trvale, tedy během celého dne. Zacloněna byla vnější i vnitřní světla tak, aby ven nezářila přímým světlem. Okna vozů byla kromě čelních natřena průhlednou modrou barvou, vyjma 12 cm vysokého, přes celou šíři okna jdoucího proužku. Ve výbavě vozů byly i dvě výstražné olejové svítilny, kterými se při leteckém poplachu (docházelo pak do 3 minut k vypnutí proudu v troleji) označilo přední i zadní čelo odstaveného vlaku. Po roce 1945 bylo zatemnění vozů odstraněno. Dochovaný vlečný vůz byl z provozu vyřazen v roce 1958 a motorový až v roce 1974.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 5. 2019